Marie Fridrichová stojí u roubené chalupy v Dolních Habarticích. Na dům dohlíží, když jsou jeho majitelé pryč. Roubenka, která stojí u potoka, je delší dobu na prodej.

Marie Fridrichová stojí u roubené chalupy v Dolních Habarticích. Na dům dohlíží, když jsou jeho majitelé pryč. Roubenka, která stojí u potoka, je delší dobu na prodej. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

O chalupy u potoka není po povodni zájem. Ceny pojistného jdou nahoru

  • 41
Na prodej. Tyto reklamní poutače realitních kanceláří vévodí fasádám mnoha domů a chalup na Děčínsku, kudy se letos prohnaly dvě povodně. Mnozí majitelé už nechtějí dál žít ve strachu a rozhodli se nemovitosti v ohroženém území zbavit.

Většina domů ale v nabídce realitek zůstává. "Já bych odtud šla hned, jenže kdo to koupí? Prodávat pod cenou se mi přitom náš dům nechce, protože jsme se tu hodně nadřeli. Vlastně všechno je tu nové a bylo by mi to líto," říká Michaela Nováková z Janské u České Kamenice, jedné z nejpostiženějších obcí.

V mnoha jiných případech majitelé ustoupili a ceny jsou teď nejníže za dlouhá léta. Třeba v Srbské Kamenici lze za 1,5 milionu korun sehnat téměř nový dům. Jenže ani tak prodávající moc úspěchů nemají. Z téhož důvodu - že s chalupou "koupí" i riziko další povodně a pozdější neprodejnosti objektu.

"Jeden dům se majitelé snaží prodat už druhý rok. Přitom než stavět začali, dostali od Povodí Ohře souhlas, protože tady nikdy nic takového nebylo," říká starostka Srbské Kamenice Vlasta Marková.

povodně a pojistné

Roční pojistka zděného rodinného domu s hodnotou 3,5 milionu korun je v pásmu s nízkým povodňovým rizikem 3 150 korun, v zóně se zvýšeným rizikem 4 900 a ve středním 7 000 korun. V pásmu s vysokým rizikem pak dům pojistit nelze.

Zjistit, v jakém pásmu dům chcete či máte, můžete na www.cap.cz v kolonce povodňové mapy, stačí zadat město či adresu.

S nákupem si přitom zájemce na krk nejspíš uváže ještě další finanční břemeno - vysoké pojistné. Letošní počasí téměř jistě zahýbe s povodňovými zónami pojišťoven. Teď je v nich asi 5 procent nemovitostí v republice, pojišťovny už ale řeší, že k nim nově přibudou i místa, kde se vyskytly bleskové povodně.

"Nelze vyloučit, že brzy se riziková území rozšíří," potvrzuje Dagmar Koutská, mluvčí České pojišťovny. Té letos Severočeši nahlásili 1 480 případů se škodou za více než 100 milionů.

Každý dům má vlastní "povodňovou historii"

Proměna povodňových map a rizik ovšem automaticky neznamená, že váš dům se stane nepojistitelným. Každý má totiž svou "povodňovou historii", kterou pojišťovny znají a zajímá je. I domy v jedné ulici navíc mohou mít rozdílnou výši pojistného.

Chalupy v povodňových oblastech jsou na prodej.

Chalupy v povodňových oblastech jsou na prodej.

"Záleží i na tom, jak je dům postaven, jeden konec ulice může být výš než druhý. Ovšem pokud dům stojí u řeky a za rok byl vyplavený třikrát, tak ho asi opravdu už nepojistí nikdo na světě," míní Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny, která letos na severu Čech eviduje 690 škod za 69 milionů.

Podle pojišťoven by nicméně vyšší platba při nákupu neměla hrát až tak podstatnou roli. "Pojistné za běžný rodinný dům je kolem 3 tisíc za rok, to by nemělo rozpočet zruinovat. Prioritou každého by mělo být zajištění majetku, zejména střechy nad hlavou," říká Milan Káňa z Kooperativy, která letos eviduje v kraji 703 škod za 64,6 milionu.

Zvažujete-li teprve pojistku, pospěšte si. Například Janská je zatím v zóně 2 - nízké nebezpečí, Benešov nad Ploučnicí v zóně 1 se zanedbatelným nebezpečím. Hrozí ale, že brzy mohou poskočit o kategorii výš.