Nový způsob hlídání bytů

-
Odcházíte do zaměstnání nebo odjíždíte na dovolenou a bojíte se o svou domácnost? Máte pocit, že bezpečnostní dveře vám pro klid nestačí? Pak můžete zkusit nové elektronické bezpečnostní systémy.

Novinkou je systém Radom Security, který zatím jako jediný na domácím trhu představuje propojení vlastností mechanických zábranných prostředků (například bezpečnostní cylindrická vložka s elektronickým kontaktem, magnetické kontakty) s možnostmi elektrické zabezpečovací signalizace.

Jak to funguje

Systém je jednoduchý na ovládání, a proto jej snadno zvládnou i děti, navíc je méně náchylný na plané poplachy. Jednoduchost spočívá v tom, že bytová zabezpečovací ústředna SLC10 se ovládá pomocí elektronické vložky. Do hlídacího stavu přechází ústředna pouhým otočením klíče v zámku neboli zamknutím. Deset sekund poté, kdy zámek vstupních dveří přejde z předposlední do poslední polohy zámku, přechází ústředna do takzvaného ostrého hlídacího stavu. Vše doprovází akustický signál, takže přesně víte, co se děje. Uvnitř se na dveřním modulu soupravy rozsvítí zelený led diody "HLĺDÁNO". Systém přitom umožňuje uzamknutí dveří zevnitř, aniž by se ústředna uvedla do stavu hlídání. To je důležité zejména proto, aby nedošlo ke zbytečnému poplachu. Pokud nechcete zapnout hlídání při opuštění bytu (například v bytě zůstává ještě babička nebo dítě), stačí zamknout pouze na jeden západ, případně na dveřním modulu při odchodu stisknout tlačítko "NEHLĺDEJ". "Při narušení vedení mezi vložkou a ústřednou nebo poškození vložky přechází ústředna automaticky do režimu sabotáž," vysvětluje Jiří Máša z pardubické firmy Radom, která patří k největším domácím výrobcům elektronické zabezpečovací techniky. Heslo sabotáž se také okamžitě objeví na pultě centralizované ochrany. Její obsluha přes telefonní síť zjistí okamžitě pomocí telefonního komunikátoru, co se stalo. Využitím sítě GSM mohou na pult přicházet informace o stavu jednotlivých domácností.

Řešení pro celý dům

Na jeden sběrný vysílač můžete napojit až 256 zabezpečovacích ústředen SLC10. Pro jeden velký panelový dům tak stačí jediný vysílač. Ten pak přes síť GSM předává na pult centralizované ochrany informace o daném panelovém domě. Z nich si může operátor vyvolat tabulku s informacemi o jednotlivých bytech. Pro každý objekt je totiž vytvořena tabulka, ve které například naleznete adresu, jméno majitele, telefonní číslo a obrázek půdorysu objektu. Tabulka obsahuje i stav smyček jednotlivých objektů, takže obsluha ihned pozná, který byt je ohrožen. Tento způsob střežení bývá výhodný pro byty v obytných domech, zejména ve velkých panelácích. "Náklady na jeden vysílač se rozdělí mezi více uživatelů a je i snadnější propojení jednotlivých ústředen s vysílačem," říká Jiří Máša. Využít je lze ale také v chatových koloniích, pro střežení řadových a společných garáží apod. Kromě čidel proti vniknutí existují i protipožární (kouřová, tepelná atd.) čidla na únik plynu, na zaplavení vodou apod.

Kolik to stojí

Cena ústředny SLC10 včetně elektronické vložky je 3900 korun, cena ústředny SLC15 5200 korun (ta je vhodnější pro střežení samostatných bytů a rodinných domků). Lze odhadnout, že zabezpečení běžného panelového bytu včetně montáže se pohybuje v průměru kolem 9000 korun, poplatek za hlídání bytu připojením na pult centralizované ochrany přijde asi na 150 korun měsíčně.