Montáž krovů

Montáž krovů | foto: Central Group

Nový rodinný dům: stavba pokračovala montáží krovů

  • 34
Nový typ rodinného domu v Průhonicích, jehož stavbu podrobně sledujeme, jsme minulý týden opustili v momentě, kdy bylo dokončeno druhé nadzemní podlaží. Zabetonovaný ztužující věnec 2. nadzemního podlaží nechali stavebníci několik dní „zrát“, aby jej při následné montáži krovu nepoškodili.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Střecha domu s názvem Progres 8 bude mít velmi nízký sklon, člověku s bujnější fantazií možná trochu připomene střechy japonských domů, samozřejmě ale jen vzdáleně.

Z důvodů ekonomických, technických a termínových je konstrukce střechy realizována prostřednictvím střešních vazníků, což je v tomto případě výhodnější než použití konstrukce klasického vaznicového krovu.

Co je střešní vazník
Střešní vazníky, z nichž bude krov střechy domu v Průhonicích, jsou sbíjené dřevěné nosníky - fošny spojené pomocí ocelových spon s prolisovanými trny.

Jak se stavěl krov
Z výrobny dřevěných konstrukcí na stavbu dovezli hotové jednotlivé vazníky. Tyto vazníky jsou dřevěné sbíjené příhradové nosníky systému Gang - Nail. Jsou to fošny tloušťky 50 milimetrů spojené pomocí ocelových spon s prolisovanými trny.

Pomocí autojeřábu stavebníci vazníky osadili na věnec - nejprve byl rozměřen a osazen středový trojúhelníkový vazník, a k němu byly přisazovány další lichoběžníkové vazníky v osových vzdálenostech zhruba jednoho metru.

V rozích střechy byly osazeny krajové a námětkové vazníky. Umístění vazníků je zakresleno v kladečském výkresu. Každý jednotlivý dílec byl ukotven k věnci pomocí ocelových kotev a vazníky mezi sebou zavětrovány.

Z důvodu nízkého sklonu střechy se na osazené vazníky provedl prkenný záklop střechy. Velkým pomocníkem při provádění záklopu byla pneumatická hřebíkovačka.

Co je důležité při stavbě krovů
Vrchní hrana železobetonového věnce musí být srovnána s co největší přesností pro uložení vazníků. Mezi dřevěnou konstrukci a železobetonový věnec se z důvodu zamezení pronikání vlhkosti do dřeva vloží pás nepískované lepenky.

Všechny dřevěné prvky krovu je nutné opatřit ochranným nátěrem nebo napuštěním proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu. Do těchto nátěrů se přidávají barviva pro možnost kontroly.

Vlhkost dřeva montovaného na stavbě nesmí překročit 18 %. Použité dřevo nesmí být zabudováno, pokud vykazuje zbytky kůry a lýka.

Máte-li dřevěný krov, ošetřete jej proti vlhkosti, hnilobě a škůdcům!

Při montáži příhradových vazníků je velmi důležité dbát na jejich přesné osazení provedené dle předchozího rozměření, které je v souladu s projektovou dokumentací.

Jedná se především o dodržení stejných přesahů konstrukce přes obvodové zdivo ve vztahu k následnému kvalitnímu a jednotnému provedení venkovního podbití říms a podhledů.

Pokud se krbový komín vyzdívá až dodatečně (jako v případě tohoto rodinného domu), je nutné v místě prostupu komínu střešní konstrukcí neosazovat žádný nosník ani zavětrování. Tím se předejde mnoha následným komplikacím.

Dřevěné sbíjené příhradové vazníky mají řadu výhod proti klasickému krovu, pokud ovšem neplánujete v podkroví bydlení. 

Proč použít při stavbě vazníky:

  • Jsou použity slabší profily řeziva.
  • Doba montáže se zkrátí tím, že je na stavbu dovezen polotovar.
  • Příhradové nosníky lze využít i při velkých rozpětích stavby při minimální spotřebě řeziva.
  • Konstrukci krovu navrhuje počítač, který je napojený na výrobní linku.
  • Počítačový návrh zaručuje přesnost a rovinnost horních pásnic vazníku a následně i celého krovu.