Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový koncertní sál se skleněnými tvárnicemi nabízí skvělou akustiku

  1:00aktualizováno  1:00
Za posledních 105 let nebyla v Praze postavena ryze koncertní síň – až do letoška. V ulici Na Rejdišti, ve dvoře Pražské konzervatoře a v těsné blízkosti Rudolfina, stojí nový sál pro 333 posluchačů.

Koncertní sál má kapacitu 333 míst. | foto: Archiv soutěže Young Architect Award

Polovina novostavby s relaxační zahradou na střeše je zapuštěna pod úroveň stávajícího terénu. Koncertní sál má objem přibližně 1 600 m3 a kapacitu 333 míst. "Je srdcem a chloubou celého komplexu," tvrdí architekt Vít Domkář, který svůj projekt přihlásil do soutěže Young Architect Award 2011, která je určena tvůrcům do 33 let.

Podobná stavba Pražské konzervatoři i veřejnosti citelně chyběla. "Zásadním cílem celého projektu bylo vytvořit funkční moderní interiér ve standardu 21. století, jehož základní pilíř představuje akustika. Úzkou spoluprací s odborníkem na akustiku se podařilo spojit vztah funkce a formy," tvrdí Vít Domkář.

Aby dřevěná plocha nepůsobila příliš těžce, použil autor speciální tvárnice z

Aby dřevěná plocha nepůsobila příliš těžce, použil autor speciální tvárnice z litého křišťálového skla, podsvícené LED diodami.

Velmi osobité je řešení interiéru, který z ryze technologického prostoru vytváří jednoduchou vizuální zkratkou reprezentativní interiér. Autor se nechal inspirovat pohybem vody. V interiéru vsadil také na kontrast dvou hlavních materiálů, a to dřeva a skla. Základní tvarování obkladů totiž vychází z akustického pravidla použít v maximální míře difúzně odrazivé plochy.

Ty svou strukturou rozptýlí dopadající zvukový paprsek, a tím zajistí bohatost zvuku produkované hudby. Struktura difuzoru se opakuje tak, aby vytvořila kompaktní plochu téměř po celém obvodu sálu, navíc ji kryje dubová dýha.

Organické tvary skleněných tvárnic symbolizují blízkou Vltavu.

Organické tvary skleněných tvárnic symbolizují blízkou Vltavu.

Dřevěný podvěšený akustický strop je v perlově bílé barvě,

Dřevěný podvěšený akustický strop je v perlově bílé barvě,

Projekt

Autor a přihlašovatel: Ing. Vít Domkář
Soutěžní kategorie: Projekty a realizace
Téma práce: Veřejný prostor - Město a voda
Rok dokončení: 2011
Název stavby: Nový koncertní sál Pražské konzervatoře - design akustického interiéru
Akustika: Tomáš Hrádek, Soning Praha

Aby tato plocha nepůsobila příliš těžce, použil Vít Domkář speciální tvárnice z litého křišťálového skla, které zasadil do dřeva. Svým organickým tvarováním symbolizují nedalekou Vltavu. Sklo navíc podsvětlují LED diody v barevné škále RGB, a dotvářejí tak atmosféru slavnostních koncertů.

Lehkost a eleganci prostoru dává dřevěný podvěšený akustický strop v perlově bílé barvě. Je zvlněný tak, aby zároveň vytvářel "akustický baldachýn" pro pozitivní zvukové odrazy do publika.

Sál má velmi dobré technologické vybavení, které dovoluje uspořádat i nejrůznější multimediální show. Pro svou akustickou kvalitu lze tento sál využít i jako nahrávací studio pro větší symfonická tělesa.

Young Architect Award

Soutěže se mohou každoročně účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže byla 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.

Young Architect Award 2011
Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Myslivně vrátil podobu z 18. století. Náklady raději přestal počítat

Zbraslavská myslivna se zbavila všech novodobých nánosů a vrátila se do 18....

Ivan Pešek koupil myslivnu v Praze na Zbraslavi v době, kdy sloužila jako dům se třemi byty. Značně zanedbanou stavbu...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Další z rubriky

Design ze starých věcí aneb hledají se nejlepší amatérští tvůrci

Stolek pro vinaře (či pivaře) s osvětlením. Autorka Vendula Brendlová, vítězka...

Designérem snadno a rychle. I tak lze označit soutěž, kdy se utká 40 nejlepších amatérských designérů na workshopech,...

Byt s plochou 18 metrů čtverečních má i krb či samostatné WC

Byt vznikl na ploše pouhých 18 metrů čtverečních.

Z bývalé prádelny a sušárny v centru Brna vytvořil architekt Adam Rujbr na 18 metrech čtverečních moderní interiér,...

Hotel na slunečné náhorní plošině má uvnitř 16 tisíc dubových kostek

Krátce po zahájení provozu začal alpský rodinný hotel v rakouské obci Leogang...

Krátce po zahájení provozu začal alpský rodinný hotel v rakouské obci Leogang sbírat ocenění za výjimečné...

Najdete na iDNES.cz