Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový koncertní sál se skleněnými tvárnicemi nabízí skvělou akustiku

  1:00aktualizováno  1:00
Za posledních 105 let nebyla v Praze postavena ryze koncertní síň – až do letoška. V ulici Na Rejdišti, ve dvoře Pražské konzervatoře a v těsné blízkosti Rudolfina, stojí nový sál pro 333 posluchačů.

Koncertní sál má kapacitu 333 míst. | foto: Archiv soutěže Young Architect Award

Polovina novostavby s relaxační zahradou na střeše je zapuštěna pod úroveň stávajícího terénu. Koncertní sál má objem přibližně 1 600 m3 a kapacitu 333 míst. "Je srdcem a chloubou celého komplexu," tvrdí architekt Vít Domkář, který svůj projekt přihlásil do soutěže Young Architect Award 2011, která je určena tvůrcům do 33 let.

Podobná stavba Pražské konzervatoři i veřejnosti citelně chyběla. "Zásadním cílem celého projektu bylo vytvořit funkční moderní interiér ve standardu 21. století, jehož základní pilíř představuje akustika. Úzkou spoluprací s odborníkem na akustiku se podařilo spojit vztah funkce a formy," tvrdí Vít Domkář.

Aby dřevěná plocha nepůsobila příliš těžce, použil autor speciální tvárnice z

Aby dřevěná plocha nepůsobila příliš těžce, použil autor speciální tvárnice z litého křišťálového skla, podsvícené LED diodami.

Velmi osobité je řešení interiéru, který z ryze technologického prostoru vytváří jednoduchou vizuální zkratkou reprezentativní interiér. Autor se nechal inspirovat pohybem vody. V interiéru vsadil také na kontrast dvou hlavních materiálů, a to dřeva a skla. Základní tvarování obkladů totiž vychází z akustického pravidla použít v maximální míře difúzně odrazivé plochy.

Ty svou strukturou rozptýlí dopadající zvukový paprsek, a tím zajistí bohatost zvuku produkované hudby. Struktura difuzoru se opakuje tak, aby vytvořila kompaktní plochu téměř po celém obvodu sálu, navíc ji kryje dubová dýha.

Organické tvary skleněných tvárnic symbolizují blízkou Vltavu.

Organické tvary skleněných tvárnic symbolizují blízkou Vltavu.

Dřevěný podvěšený akustický strop je v perlově bílé barvě,

Dřevěný podvěšený akustický strop je v perlově bílé barvě,

Projekt

Autor a přihlašovatel: Ing. Vít Domkář
Soutěžní kategorie: Projekty a realizace
Téma práce: Veřejný prostor - Město a voda
Rok dokončení: 2011
Název stavby: Nový koncertní sál Pražské konzervatoře - design akustického interiéru
Akustika: Tomáš Hrádek, Soning Praha

Aby tato plocha nepůsobila příliš těžce, použil Vít Domkář speciální tvárnice z litého křišťálového skla, které zasadil do dřeva. Svým organickým tvarováním symbolizují nedalekou Vltavu. Sklo navíc podsvětlují LED diody v barevné škále RGB, a dotvářejí tak atmosféru slavnostních koncertů.

Lehkost a eleganci prostoru dává dřevěný podvěšený akustický strop v perlově bílé barvě. Je zvlněný tak, aby zároveň vytvářel "akustický baldachýn" pro pozitivní zvukové odrazy do publika.

Sál má velmi dobré technologické vybavení, které dovoluje uspořádat i nejrůznější multimediální show. Pro svou akustickou kvalitu lze tento sál využít i jako nahrávací studio pro větší symfonická tělesa.

Young Architect Award

Soutěže se mohou každoročně účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže byla 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.

Young Architect Award 2011
Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Kliky, které vypadají jako roxorový drát či Eiffelovka. Podívejte se

Klika Rocksor - inspirací byl roxorový drát do betonu

Netradiční inspirace industriální architekturou, svítící rukojeti i nezvyklé využití materiálů jako sklo či kůže… Tak...

Americké Versailles má 58 pokojů a 476 oken. Prodává se za miliardu

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu,...

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu, posilovnu, vinný sklep i promítací sál....

Luxusní vilu postavili v jeskyni. Příjemný chládek je skvělým bonusem

Skálu doplňuje mramor, který nechali architekti dovézt ze sousedního ostrova...

Na řeckém ostrově Théra v souostroví Kyklady vyrostla vila Oia od studia Kapsimalis. Bílá stavba respektuje původní...Najdete na iDNES.cz