malby v novém domě v Průhonicích

Malby v novém domě v Průhonicích | foto: Central Group

Novostavbu vymalujte nejdříve bílou barvou

  • 13
Po dostatečném vyschnutí vnitřních omítek byli přizváni do rodinného domu 6+1 v Průhonicích malíři. Ti nejprve naštukované stěny a stropy přebrousili a první nátěr provedli řidší barvou, kterou nanášeli malířskými štětkami.

Stropy ve druhém nadzemním podlaží jsou provedeny ze sádrokartonu, a proto se tento povrch musel nejdřív napenetrovat.

Druhý a třetí nátěr se prováděl pomocí malířských válečků. Samozřejmostí bylo zakrytí všech oken před malbami.

Jak na malování v novém domě

Při provádění vnitřních maleb musí být podklad dokonale vyschlý. Před prvním malováním je vhodné naštukované stěny lehce přebrousit, tím docílíte stejnoměrné zrnitosti podkladu.

První nátěr je řidší a provádí se štětkou, aby nevznikala „hluchá“, nenatřená místa. U novostaveb je výhodnější provést první vymalování v bílé barvě, protože dům pracuje, na stěnách se mohou objevit trhlinky a po zednických opravách se bílá jednodušeji opravuje. Může se také stát, že barevné malby budou časem vykazovat rozdílné odstíny.

Odborníci tvrdí, že u novostaveb je výhodnější nejprve vymalovat na bílo. Na stěnách se totiž mohou objevit drobné trhlinky a při zednických opravách se bílá opravuje nejlépe a nejrychleji.

Zábradlí potřebuje nátěr proti korozi

Venkovní zábradlí průhonického rodinného domu je ocelové a musí být opatřeno ochranným nátěrem proti korozi. Jako materiál tohoto nátěru byla použita speciální zinksilikátová základní barva a krycí syntetický nátěr v barvě šedostříbrné. Zinksilikátová barva nahrazuje žárové zinkování, které je velice efektivní ochranou oceli před korozí.

Vnitřní okenní parapety jsou vyrobeny z dýhované parapetní desky ve stejné barvě, jako jsou okna - v barvě medu. Truhlář si po provedení vnitřních štukových omítek musel zaměřit všechny okenní otvory a podle těchto rozměrů byly vyrobeny jednotlivé parapety.

Pomocí montážního lepidla se parapety připevnily k předem vybetonovanému podkladu. V koutech jsou atypická rohová okna - zde musel truhlář osadit parapet ze dvou částí, které byly navzájem spasovány pod úhlem 45 °. Styk parapetu s omítkou byl začištěn bílým akrylátovým přetíratelným tmelem.

Další specializovanou prací v interiéru bylo provedení nerezového vnitřního zábradlí. Opět bylo nutné budoucí zábradlí na místě zaměřit a podle těchto měr a výrobního výkresu nechat vyrobit.

Na vyzděnou středovou zídku mezi schodišťovými rameny byl pomocí montážního lepidla a vrutů s hmoždinkami osazen dřevěný parapet. Následně byly ukotveny svislé nerezové sloupky a na ně dřevěné madlo. Výplň mezi madlem a spodní parapetní deskou tvoří podélné nerezové pruty.

Trendy v malbách

Ačkoliv se i v barvách interiéru střídají módní vlny, většina lidí chce podle nich především pohodlně bydlet a o módní sezonní výstřelky zájem nemá. Hodně lidí si nechává malovat stěny především podle toho, jaký v něm bude mít nábytek a dekorativní doplňky.

Je ale pravda, že lidé si v poslední době častěji nechávají míchat různé odstíny barev. Zatímco stropy zůstávají většinou tradičně bílé, stěny malíři malují často v odstínech oranžové, zelené, okrové. Malbu lze dnes totiž sladit přesně k doplňkům interiéru, protože barvu mohou malíři namíchat z několika tisíc možností odstínů.

Malíře, lakýrníky, zedníky či instalatéry člověk většinou shání podle doporučení známých. Reference jsou velmi důležité, protože člověk vkládá do rukou řemeslníků další osud svého bydlení. Kontakty na řemeslníky lze ale najít také na internetu.

A jak člověk pozná, že k němu přišel zkušený malíř? Dobrý malíř nemůže odhadnout rozsah prací a cenu jen tak od oka po telefonu, nestačí na to ani letmý pohled do bytu. Dobrý malíř prostě přijde a začne měřit a důkladně prohlížet stěny. Pak teprve zákazníkovi řekne, co bude třeba udělat.