Přestavěný statek stojí v belgickém letovisku Knokke-Heist.

Přestavěný statek stojí v belgickém letovisku Knokke-Heist. | foto: Govaert & Vanhoutte Architects

Obří statek má 11 ložnic, podzemní spojovací chodbu a kurník v bunkru

  • 35
Na zbytcích starého statku vyrostlo nové sídlo od belgického studia Govaert & Vanhoutte Architects. Nechala si jej postavit čtyřčlenná rodina, která v něm nejen bydlí, ale také vede penzion. Stavba je zároveň symbolickým pomníkem všech událostí, které se v kraji odehrály.

Bruggské studio Govaert & Vanhoutte Architects vedené dvojicí architektů Bennym Govaertem a Damiaanem Vanhouttem postupovalo při realizaci domu v přímořském belgickém letovisku Knokke-Heist netradičně.

Samotné město i jeho okolí bývá označováno jako malý zázrak. V okolí se podařilo dokončit několik kvalitních architektonických prací, jak soukromých rezidencí, tak veřejných institucí, jako je například nemocnice, nebo úprav veřejného prostoru.

Před tím, než na řadu přišly plány na stavbu 566 metrů čtverečních ušlechtilého moderního statkářského sídla Burkeldijk, nastudovali architekti desítky knih o místní historii, vojenství, přírodě, sociologii a kultuře. Zvláště je zaujal norský architekt a teoretik Christian Norberg-Schulz a jeho populární kniha Genius loci, k fenomenologii architektury.

Historické dědictví a kouzlo atmosféry statku v západních Flandrech tak má možnost díky dobře vytušeným souvislostem nenásilně pokračovat i ve své moderní éře.

Architekti vytvořili vskutku velkoryse řešený statek s podzemní spojovací chodbou, přízemím propojujícím díky velkým oknům exteriér s interiérem a patrem s jedenácti plně komfortními ložnicemi s šatnami a sociálním zázemím.

Majitel od samého začátku nesměroval stavbu jen jako plán na vlastní rezidenční bydlení pro sebe, manželku a jejich dvě děti, ale i jako komerční nemovitost s podnikatelským záměrem.

Může se hodit

Living Jeneč

Cenově dostupné a moderní domy s pozemkem - to je Living.

Stodoly jsou přestavěny na malý exkluzivní penzion pojmenovaný The Bunkers. Pokoje zatím ještě čekají na finální dokončení a první hosty dosud neuvítaly. Do domu se zatím loni nastěhovala jen rodina majitele a intenzivně pracují na otevření hotýlku, ve kterém bude i efektní krytý bazén s podvodními pohledy. Otevřít chtějí během letošního roku.

Statek fungoval ve více méně nezměněné podobě téměř sto osmdesát let. Od roku 1839. Předtím se na místě střídaly i neobvyklé domy: kromě staré tvrze a strážní hlásky také třeba vězení. Minulost se propsala i do podoby domu.

Polorozpadlé a nekvalitní části statku byly zbořeny a odstraněny a nahrazeny novými přístavbami. Ty lze snadno poznat díky jejich laťovým obkladům fasády. Architekti volili neobvyklá okna připomínající střílny; cihly, surový beton a obyčejné dřevěné obklady jako nejvíce použité materiály také odkazují k syrovosti místa. Původní dům připomíná i přiznané trámoví v ložnicích.

Podařilo se propojit vesnickou idylku s moderní minimalistickou architekturou a nadčasovým zařízením.

S jistou hrubostí skořápky domu výrazně kontrastuje prémiové zařízení interiérů, dovybavených designérskými nákladnými nábytkovými solitéry a doplňky: křeslem s podnožkou od manželů Charlese a Ray Eamesových nebo lustr Artichoke od tradiční dánské firmy Louis Poulsen, který visí nad stolem v pracovně pána domu.

Podařilo se propojit vesnickou idylku s moderní minimalistickou architekturou a nadčasovým zařízením, které by se stejným úspěchem sklidilo aplaus i v apartmánech na nejlepších adresách světových velkoměst. Vznikl moderní soudobý statek, který vidí výborně i za humna svého hospodářství.

Na pozemku zbyly i části bunkrů z první světové války. Jsou efektně nasvícené a na louce za statkem působí až uměleckým dojmem. Jejich využití je přitom mnohem prozaičtější. Slouží jako sklepy na uschovávání věci í zásob a jeden z nich dokonce majitelé upravili na kurník pro slepice, které chovají. Jak s nadsázkou poznamenává v tiskových materiálech architekt Benny Govaert, je to jeden z největších a nejhonosnějších kurníků, jaký kdy v životě zatím navrhoval a dost možná ho ani jiný nepředčí.

, pro iDNES.cz