Plánek nového bytu 3+kk s vyznačenými nedostatky a problémy

Plánek nového bytu 3+kk s vyznačenými nedostatky a problémy | foto: Bytecheck

Fígle a paskvily novostaveb. V čem developeři nejvíc kličkují

  • 70
Nové byty a rodinné domy kupované podle nakreslených vizualizací a dispozic mohou někdy klamat. Laik na nákresu spoustu věcí neodhalí. To se stalo také Adamovi, který si v roce 2015 rezervoval na Praze 5 byt v malém developerském projektu.

Adam podepsal kupní smlouvu a po výzvě developera si šel letos v lednu byt převzít. Inspektor nemovitostí Peter Mosio při soupisu vad a nedodělků upozornil na parametry bytu, které neodpovídaly závazné normě a vyhlášce ČSN 73 0581 - Oslunění budov a venkovních prostor a vyhláškou č. 268/2009 sb., o technických požadavcích na výstavbu.

Místnost byla osluněna pouze skrz jedno menší okno a velikost místnosti neodpovídala požadavku normy o minimální ploše místnosti. Začaly dohady, dopisování, emoce.

Plánky bytů jsou v praxi nepoužitelné

„Přílohou smluv k bytům jsou často pouze základní plánky bytů, tzv. marketingová dokumentace, která je jako pádný argument při závěrečné kontrole provedení k ničemu,“ říká Pavel Štáf, ze společnosti Bytecheck.

Fotogalerie bytů a domů

Takový plánek je přílohou i Adamovy smlouvy, na které také staví technická kontrola bytu - tedy srovnání smluvního ujednání a výsledné reality. „V pláncích jsou často jen základní popisy, chybí kóty, zmateně jsou uvedeny velikosti místností, dokonce jsou ošizené (zmenšené) velikosti nábytku, aby byt vypadal větší. Na pláncích je často dovětek, že zobrazení slouží pouze pro marketingové účely a není smluvně zavazující,“ dodává Pavel Štáf.

U Adama se zjistilo, že ona místnost je v podrobné technické dokumentaci, kterou se z podařilo z developera vymoci, nazvaná jako Relax a není oficiální obytnou místností. „Nevyhovuje v ní oslunění a není dodržena minimální plocha,“ doplňuje inspektor Tůma. Podle všeho je takové jednání na hranici klamání spotřebitele.

„Developer dobře věděl, že nechci žádný atelier, studio nebo něco podobného. Pokud parametry mé nemovitosti neodpovídají bytovým požadavkům, nemá logicky tu finanční hodnotu, za kterou jsem jej koupil,“ říká Adam, jehož případ není u konce a bude se řešit za asistence advokátů na obou stranách.

Dispozice nového bytu 3+kk

Rozklikněte pro větší rozlišení

Inspektoři nemovitostí na popud opakujících se podobných incidentů provedli letos v únoru průzkum mezi různým spektrem novostaveb v celém Česku. „Zaměřili jsme se na byty 1+kk až 3+kk a na webových prezentacích developerů prověřili tisíc bytů. Z tohoto počtu celkem 120 bytů mělo závažné chyby už v návrhu,“ informuje autor průzkumu Peter Mosio.

Hodnocení proběhlo v souladu s vyhláškou o technických požadavcích na stavby (pro hl. m. Prahu a pro zbylé části republiky) a s nezávaznou ČSN 73 4301 - Obytné budovy a soulad se zásadami zaříditelnosti a použitelnosti bytů (nezávazná ČSN 73 4305 - Zaříditelnost bytů).

Níže v textu a v přiložené fotogalerii je shrnutí výsledků průzkumu.

V čem se nejvíce kličkuje?

  • Zmenšování nábytku. Na pláncích jsou záměrně vměstnány například o 15 % menší schémata křesel, sedacích souprav, postelí, WC i umyvadel, aby byty vypadaly opticky větší. V plánku je zakreslena sedačka pro 3 až 5 osob, v reálu je místo pro dvojsedačku. Jídelní stoly jsou hodovní tabule pro mnoho osob. Ve skutečnosti k nim zasedne maximálně čtyřčlenná rodina.
  • Plochy bytů. V pláncích jsou uvedené plochy podle nového občanského zákoníku (NOZ). Byt je tedy formálně větší, než bude jeho užitná podlahová plocha. Do celkové plochy jsou započítány i půdorysné plochy příček, nosných stěn i instalačních šachet. NOZ vyžaduje uvádět plochu bytu včetně ploch pod příčkami a šachtami. Developeři často v nabídkových pláncích neuvádějí reálnou užitnou plochu, ale jen plochu dle NOZ.
  • Malé ložnice. V bytech 2+kk jsou ložnice menší než přípustných 12 m². Formálně se tedy prohlašuje, že ložnice je pro jednu osobu, ale počítá se se dvěma. Obývací pokoj lze také použít ke spaní. Pak by z něj ale neměl být jediný přístup do ložnice.
  • Malé kuchyně. Niky pro kuchyňskou linku jsou naplánovány tak, že mezi dvěma pracovními deskami je šířka méně než 1 m, což znamená značně nepohodlné obývání kuchyně i pro jednu osobu.
  • Do bytu nejde umístit pračka 600 × 600 mm. Prostory jsou reálně příliš malé (pračka zasahuje do dveří nebo je před umístěním pračky nutné demontovat umyvadlo).
  • Vnitřní schodiště v bytech nesplňují závazné předpisy (různé výšky stupňů, vzdálenosti od dveří, apod.)
  • Příliš malé šířky koupelen s WC. Pokud je vedle WC sprchový kout, nebo vana se zástěnou, je velmi nepohodlné toto WC použít.
  • Příliš úzké vstupní chodby v bytech. Nejsou splněné požadavky na minimální šířku chodeb v bytech. Chodba je formálně definována požárním minimem nebo šířkou pro otevření dveří. Poté je tedy „v pořádku“ chodba i 900 mm, což je značně nepohodlné. V těchto prostorách pak obuv či kabáty zaclánějí běžnému provozu.
  • Komory sotva stačí na umístění polic na zadní stranu místnosti.

Řešením je při nákupu nemovitosti, která není zrealizována, požadovat na developerovi technickou dokumentaci a tu prověřit nebo nechat prověřit odborníkem.

Podstatné je, zvláště při pochybách, také do každé smlouvy umístit jako přílohu přesnější obrázek s kótami a výměrami místností. Smutným faktem je, že řada současných novostaveb bytů nesplňuje ani parametry norem z roku 1988.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou.

Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE.

Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí.