Novinky ve vytápění přinášejí úspory

  • 2
Čím víc rtuť teploměru za oknem klesá pod nulu, tím aktuálnější je otázka, zda můžeme být spokojeni s dosavadním způsobem vytápění nebo zda bude nutné vážně uvažovat o zlepšení. A to nejen z hlediska dostatku tepla nebo náročnosti na obsluhu, ale i nákladů, které vinou dalšího zdražení plynu, uhlí i elektřiny od Nového roku dál porostou.

Volba dokonalejšího vytápění není snadná, neboť to je spojeno s nemalými finančními náklady.

O to víc proto záleží na dobré informovanosti i odborné pomoci. O to se snažily i nedávné výstavy a veletrhy o vytápění, které představily řadu nadějných řešení.

Vytápění uhlím se modernizuje
Stoupající zájem o vytápění pevnými palivy byl pro výrobce kotlů i kamen na uhlí impulzem k modernizaci, která snižuje obtíže při jejich používání. To se týká „špinavé“ manipulace s palivem a popelem, náročné obsluhy, ale i nižší účinnosti spalování.

Mnohé se u nových automatických kotlů stává minulostí, jak to dokládají například teplovodní kotle Ekoefekt, vzniklé za vydatné podpory Severočeských dolů.

„Při plném provozu kotle pro rodinné domy Ekoefekt 24 KW stačí uhlí doplňovat do zásobníku pouze jednou za tři dny, při letním sníženém provozu dokonce jednou za týden,“ uvedl Pavel Vrba z firmy, která kotle vyrábí.

Jinak není údajně potřeba téměř žádná jiná obsluha - kotel si sám automaticky reguluje výkon a produkuje jen požadované množství tepla. Hlavní předností je laciné teplo.

Je totiž možno topit hnědým uhlím o zrnitosti 5 až 25 mm (takzvaný ořech 2) s hodinovou spotřebou 1 až 6 kilogramů a účinností spalování až 85 procent. „Topení tímto způsobem splňuje i požadované ekologické limity,“ dodala odbornice Jaroslava Šťovíčková.

Možnosti pro ekologické vytápění
Mezi největší novinky ekologického vytápění patří automatický kotel Verner A25 na vytápění rodinných domů dřevěnými a nyní i podstatně lacinějšími obilnými peletami.

Topná sezona vyjde u průměrného domu jen na 12 000 korun. Zanedlouho však přibudou i ještě výhodnější pelety ze šťovíku. Zajímavé je i topení kombinované s uhlím. Navzdory vžitým předsudkům o tomto „špinavém“ palivu vykazuje uhlí spálené v tomto kotli lepší spaliny než zemní plyn, navíc vyjde o polovinu laciněji.

Například tuna pytlovaného černého uhlí stojí 3500 korun a na sezonu je ho v běžném domě při účinnosti spalování 80 až 85 potřeba jen asi čtyři tuny. Topení v novém kotli je velmi pohodlné: zapalování je elektrické, což umožňuje start kotle například mobilním telefonem, zásobník peletek či uhlí vystačí na celý týden.

Provoz zajišťuje regulace s mikroprocesorem. A nákup peletek? Dnes už po republice houstne síť jejich výrobců a není problém s jejich pořízením. Vytápění ekologickou biomasou je navíc podporováno třicetiprocentní dotací ze Státního fondu životního prostředí.

Nový způsob větrání místností
U nových domů s dokonalou tepelnou ochranou a téměř hermeticky těsnícími novými typy oken a dveří vzniká jiný problém: zajistit pro vytvoření zdravého klimatu v obytných místnostech dostatečný přívod čerstvého vzduchu.

Běžná praxe větrání okny nevede k požadovaným výsledkům, jelikož výměna vzduchu nemůže být kontrolována, a regulace energie je tak neefektivní. Jedním ze způsobů, jak tento problém řešit, je systém řízeného větrání místností Comfort Air.

Základem systému je speciální filtrační rám, který se montuje na stěnu, skrze niž byl nejdříve vytvořen při výstavbě domu nebo dodatečné rekonstrukci přívodní větrací otvor. Do tohoto výklopného držáku se pak osadí speciálně upravený radiátor typu DuoFinesse a přiklopí se ke zdi.

Filtr vložený mezi větrací otvor a radiátor čistí přiváděný vzduch, zbavuje jej prachu, pylu a jiných škodlivin. Teprve pak je tento vyčištěný venkovní vzduch ohříván radiátorem a přiveden do místnosti.

Protože je větrání prováděno vnitřkem topného tělesa, nedochází k nežádoucímu proudění studeného vzduchu tak, jak je to běžné zvláště v zimě při větrání okny.

Krb by měl vhodně dotvářet interiér a ladit s ním.