Kvalita realitních makléřů není v Česku nijak objektivně měřitelná. Mohla by to změnit nezávislá celostátní certifikace.

Kvalita realitních makléřů není v Česku nijak objektivně měřitelná. Mohla by to změnit nezávislá celostátní certifikace. | foto: Profimedia.cz

Novinka realitních kanceláří: makléř s certifikátem ISO

  • 71
Jak poznat dobrého makléře? Zárukou kvality by mělo být označení Certifikovaný realitní makléř ISO. Tedy odborník, který složil náročnou zkoušku před nezávislou komisí.

Pokud prodáváte či kupujete byt a vezmete si k ruce realitního makléře, věříte, že je to profesionál, člověk na svém místě. Ale nemusí to tak být.

Ještě před měsícem mohl klidně prodávat auta a o realitním trhu nevědět nic. Od takového "odborníka" opravdu kvalitní služby čekat nemůžete, ani kdyby se snažil sebevíc.

Jenže jak poznat skutečně dobrého, profesionálního makléře? Pomoci by mohla novinka, jejíž vznik podporuje realitní společnost RE/MAX společně s Českou společností pro jakost - totiž první nezávislá celostátní certifikace realitních makléřů podle mezinárodních norem ISO.

Takový člověk pak získá označení certifikovaný realitní makléř (CRM). Přihlásit se může kdokoliv, tedy i zaměstnanec konkurence.

Cíl: Oddělit kvalitní makléře od těch nekvalitních

"Mnoho realitních kanceláří nabízí nějakou formu vzdělávání a certifikace pro své makléře. Do současné doby však nebylo pro zákazníky v České republice žádné celostátní objektivní měřítko, které by oddělilo kvalitní makléře od těch nekvalitních," vysvětluje důvody vzniku certifikace David Krajný, prezident společnosti RE/MAX Česká republika a Slovensko. Proč se vlastně realitní firma rozhodla pro takový krok?

"Z našich interních průzkumů vyplynulo, že služeb realitních kanceláří využívá jen polovina lidí. A není to ani tak proto, že by chtěli ušetřit. Prostě nejsou ochotni platit za neodpovídající služby. Certifikace CRMISO zaručí kvalitu poskytovaného servisu, a především přispěje k tomu, aby se zákazník mohl objektivně rozhodovat," vysvětluje David Krajný a dodává, že v jejich realitní síti bude tato certifikace povinnou součástí kariérního růstu každého makléře.

Chcete certifikát? Musíte udělat písemný i ústní test

Zájemce o certifikát musí složit před nezávislou komisí náročnou písemnou i ústní zkoušku a přesvědčit ji tak o svých znalostech. Zkouška je dostupná jak stávajícím makléřům, tak i komukoli z veřejnosti.

Každý, kdo chce zkoušku podstoupit, se musí přihlásit na akademii této realitní společnosti. Ta má zatím jako jediná potřebnou kvalifikaci a akreditaci od ministerstva školství, takže může toto školení poskytovat.

"V momentě, kdy se někdo přihlásí do naší akademie, projde nejdřív vstupními testy, kde se zkoumají dosavadní znalosti. Na základě výsledků se určí stupeň vzdělání, který musí zájemce absolvovat," říká Daniel Pech, prezident RE/MAX Akademie.

Makléř, který už v branži pracuje a profesi dobře zná, může rovnou absolvovat certifikaci. Té předchází šestitýdenní kurz (vždy jeden den v týdnu), za který zaplatí 30 tisíc korun.

Kdo naopak nemá v oboru vůbec žádné zkušenosti, ale chtěl by se makléřem stát a nakonec certifikaci získat, může zvolit jednoroční kurz, jehož cena je 52 tisíc korun. V obou cenách je zahrnuta zkouška před nezávislou komisí, poplatky, skripta a další učební materiály, testy a samozřejmě certifikát ISO.

Konkurence je spíše zdrženlivá

RE/MAX však není jediný, kdo se takovou aktivitou zabývá. V minulosti už podobnou akci představila třeba společnost AAAbyty.cz.

"Velmi podobný systém vzdělávání jsme budovali před dvěma lety. Ve spolupráci s Bankovním institutem jsme zavedli jednosemestrální studium oboru Realitní makléř - kvalifikovaný odborník. Studium je zakončeno odbornou certifikací," vysvětluje Aleš Budín, ředitel AAAbyty. cz.

Makléři mají poté možnost využít také individuálního bakalářského studia oboru Realitní makléř. "Touto cestou prošla téměř stovka našich zaměstnanců. Nyní však volíme jiné formy vzdělávání v rámci interního systému, který se pružněji přizpůsobuje časovým možnostem makléřů, již nemají pevnou pracovní dobu," dodává Aleš Budín.

Přesto jakoukoliv aktivitu, která vede k vzdělávání realitních prodejců, vítá. Podobně jako jiné velké realitní společnosti. Většina z nich si však své makléře školí sama. Například realitní firmy Sting či Maxima Reality.
"Máme vlastní akademii, kde se naši pracovníci vzdělávají," říká Adéla Majerová z realitní kanceláře Sting. "Zvolili jsme kombinované vzdělávání, přijali interního lektora a využíváme i služeb ověřených vzdělávacích agentur," doplňuje. Jakoukoliv formu vzdělávání realitních makléřů schvaluje i jednatel společnosti Maxima Reality David Černík.

"Je ovšem otázka, jaké množství a kvalitu informací uchazeč získá," říká. Makléři z této společnosti nabídku RE/MAX nevyužijí. "Již třináct let máme vlastní akademii nejen pro naše makléře, ale i pro všechny ostatní pracovníky, taktéž zakončenou certifikátem," dodává Černík.