Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové energetické štítky spotřebičů jasně ukazují jejich kvalitu

  1:00aktualizováno  1:00
Nové energetické štítky se už nemusejí ani překládat. Jsou totiž jazykově neutrální, potřebné informace zjistíte okamžitě díky jednoduchým piktogramům.
Energetický štítek na pračce (ilustrační foto)

Energetický štítek na pračce (ilustrační foto) | foto: Koláž - iDNES.cz

Energetickými štítky se dnes označují chladicí spotřebiče pro domácnost, myčky nádobí, elektrické trouby, pračky, sušičky prádla, klimatizační jednotky a světelné zdroje. Nově se rozrostla sekce chladicích zařízení o domácí vinotéky a přenosné chladničky. S energetickými štítky se spotřebitelé nově začnou setkávat i u televizorů.

Nové štítky pomáhají rychlejší orientaci a volbě nejvýhodnějšího modelu. Hlavním cílem je zohlednit posun v energetické náročnosti domácích spotřebičů v posledních letech. Moderní výrobky jsou totiž výrazně úspornější než například před deseti lety.

U některých se dokonce těžko hledá spotřebič mimo energetickou třídu A. Například zatímco v roce 2001 byla u chlazení přibližně polovina výrobků ve třídě A a druhá půlka ve třídě B, loni to bylo 40 procent ve třídě A, 50 procent v úspornější třídě A+ a 10 procent v A++. V méně úsporné třídě B již výrobky nebyly

Proč se mění štítky

Po patnácti letech evropská direktiva aktualizuje značení a zohledňuje vývoj trhu. "Další rozdělení kategorie bylo nevyhnutelné," konstatuje Martin Sailer, generální ředitel CECED CZ sdružující výrobce domácích spotřebičů.

Směrnici, týkající se tří skupin spotřebičů (myček nádobí, praček a chladicích zařízení neboli ledniček, mrazniček, kombinovaných chladniček a vinoték), schválil Evropský parlament. V platnost vstoupila 20. prosince 2010. Od toho data mají výrobci možnost nové značení používat, povinně pak od 20. prosince 2011.

Týká se to i dovozců ze zemí mimo EU, nové značení musejí mít všechny spotřebiče, prodávané na území Evropské unie. Někteří výrobci nové štítky používají již od prvního dne platnosti směrnice.

"Výrobci se v posledních letech výrazně orientují na energetickou nenáročnost, která je se zavedením nových štítků lépe zohledněna. Je třeba ale brát v potaz i další funkčnosti," říká produktový manažer společnosti Electrolux Stanislav Vyjdák. Nově musí i každá inzerce, obsahující informaci o ceně produktu, zároveň uvádět i jeho energetickou třídu.

Nové energetické štítky spotřebičů: zleva pračky, myčky nádobí, chladničky a mrazničky

Nové energetické štítky spotřebičů: zleva pračky, myčky nádobí, chladničky a mrazničky

Co hledat na štítku

Ledničky: na první pohled zjistíte, kolik energie spotřebují ve standardních podmínkách během 24 hodin.
Myčky nádobí: udává se energie potřebná na 280 standardních mycích cyklů a kolik litrů vody při takovém využití výrobek spotřebuje.
Pračky: uvedené jsou kilowatthodiny a litry vody, potřebné k 220 standardním pracím cyklům.

Povinné je nyní i označení hlučnosti výrobku. U praček se uvádí počet decibelů pro plně naplněnou pračku při programu na 60 °Celsia a hlučnost při odstřeďování při stejném programu. Pravdivost údajů ověřují na trhu nezávislé laboratoře. U praček a myček se již neuvádí účinnost praní/čištění, protože všechny výrobky musejí být v tomto hodnocení minimálně ve třídě "A".

Piktogramy jsou přehledné

Štítky jsou jazykově neutrální. Využívají piktogramy, které srozumitelně a přehledně informují o klíčových charakteristikách a výkonu výrobku. Lze je tak využít ve všech sedmadvaceti zemích EU bez nutnosti lokálních verzí. Musejí být vytištěny jako jeden kompletní kus. Není možné jen nalepit datový proužek na lokalizovanou obecnou verzi štítku, jako tomu bylo v minulosti.

Energetické třídy jsou u zmíněných tří skupin výrobků označeny písmeny A, B, C a D, s možností uvádět energetickou spotřebu nižší, než na úrovni "A", a to doplněním symbolu "plus". Vzhledem k neustálému technickému vývoji lze očekávat využití energetických tříd A+, A++ i A+++, což je nejúspornější třída.

Toto označení je obchodník povinen umístit na čelní nebo horní část výrobku, eventuálně je předložit zákazníkovi v případě prodeje výrobku, který není vystaven.

Energetický štítek se používá od roku 1995, o osm let později byly poprvé použity nové třídy A+ a A++, které zohledňovaly snahu výrobců o produkci úspornějších spotřebičů. O vhodnosti označení svědčí i skutečnost, že model převzaly a zapracovaly do své legislativy další státy, například Brazílie, Austrálie, Izrael nebo Čína. Švýcarsko nebo Turecko podle evropských podmínek dokonce adaptovaly své legislativy.

Evropská unie nyní pracuje na úpravě energetických štítků pro sušičky prádla a trouby, které budou mít rovněž i klasifikaci A+, A++ a A+++. V platnost by norma měla vstoupit během let 2011 až 2012. V roce 2014 by měl být systém energetických štítků kompletně inovován.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Zkuste odpovědět na tři otázky a vyhrajte luxusní lednici za 40 tisíc

K aplikaci Home Connect  lze připojit všechny domácí spotřebiče.

Chytré spotřebiče dokážou ušetřit čas potřebný pro fungování domácnosti, ale zvládnou zabránit i některým rodinným...

Vyhrajte na Vánoce luxusní kávovar pro labužníky za 27 tisíc

S funkcí oneTouch DoubleCup si můžete připravit dva šálky kávy najednou pouhým...

Český „turek“ už patří k ohroženému druhu, zato espressa, cappucina či jiné druha kávy si v Česku získávají stále větší...

Otestujte si doma pračku s párou, můžete si ji zdarma ponechat

V rodinách s dětmi jsou kombinace pračky a sušičky stále oblíbenější, usnadňují...

Každé rodině vyhovuje jiná pračka, proto jsme pro čtenáře iDNES.cz připravili možnost otestovat vhodný spotřebič přímo...Najdete na iDNES.cz