Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová plovárna se inspirovala kvalitní architekturou první republiky

  1:00aktualizováno  1:00
Chladné léto a krytý bazén, to je ideální kombinace. A pro lázeňské město dvojnásob. Luhačovice se dočkaly možnosti celoročního koupání, navíc přímo v centru a v duchu funkcionalistické Bílé čtvrti architekta Bohuslava Fuchse.

Hlavní nároží plovárny | foto: Archiv soutěže

Původní letní plovárna v centru Luhačovic se změnila na krytý bazén a terasy pro letní slunění. Místní architekt Ladislav Semela, který tento projekt přihlásil do soutěže mladých architektů do 33 let (Young Architect Award), se snažil zejména skloubit letní venkovní slunění a výhody krytého bazénu s celoročním provozem.

Kaskáda odpočinkových teras a ustupujících podlaží penzionů od architekta Fuchse

Kaskáda odpočinkových teras a ustupujících podlaží penzionů od architekta Fuchse. Snímek ze 30. let minulého století

Bílá čtvrť

Funkcionalistické penziony v Bílé čtvrti v Luhačovicích navrhl koncem 20. let dvacátého století architekt Bohuslav Fuchs (1895–1972). Označení Bílá čtvrť vzniklo podle barvy jejich fasád.

Stavba ve svahu a blízko podloží pramene byla komplikovaná a vyžádala si řadu opatření. Penzion Avion, Viola, Iva a Radun mají obdobné členění na část obytnou, část s byty pro hosty a část společenskou. Asymetrické řešení doplněné otevřenými i krytými balkony a terasami "narušuje" hmotný obal stavby a částečné otevírá domy do okolní přírody. Plasticky členitá průčelí navrhl Fuchs v souladu s interiérem a jeho prostorovou skladbou.

Kaskáda odpočinkových teras a ustupujících podlaží je nejvýraznější u penzionu Radun, který patří k vrcholným Fuchsovým dílům. Dokázal, že lze stavět vícepatrové nájemné vily ve svažitém terénu a nenarušit přitom přírodní scenérii. Dodnes působí moderním dojmem.

Pozemek plovárny není příliš velký a provoz na něm výrazně ovlivňuje kvalitu blízkého okolí, především lázeňských penzionů Bílé čtvrti od architekta Bohuslava Fuchse, která zde vznikla ve 20. letech minulého století.

Vznikl proto koncept nízkých pavilonů využívajících daný terén, které vymezují terasovité atrium pro slunění. Odkaz funkcionalistické Bílé čtvrti se odráží i v použití převýšeného sloupoví a čistého materiálového řešení, hlavně v použití bílé barvy v kombinaci s šedí hliníku a betonu.

Luxusní výhled

 "Samotná bazénová hala je umístěna do nejhlubší části pozemku a svými zády dotváří urbanistické řešení území. Původní letní pobytový prostor plovárny je nahrazen atriem s širokými, k bazénové hale se svažujícími terasami pro letní slunění," popisuje architekt Semela svůj projekt.

Bazénová hala s otvíravou čelní stěnou a  terasy

Bazénová hala s otvíravou čelní stěnou a terasy

Projekt

Autor a přihlašovatel: Ing. arch. Ladislav Semela
Soutěžní kategorie: Projekty a realizace
Téma práce: Veřejný prostor - Město a voda
Rok dokončení: 2010
Název stavby: Městská plovárna

Pod terasy ukryl nutné provozní zázemí plovárny, šatny i foyer. Bazénová hala je v jedné výškové úrovni se slunečními terasami, přičemž oba prostory přímo propojuje otvíravá skleněná stěna. Ačkoliv zvenčí stavba působí kompaktně, bazénová hala nabízí luxusní výhled i široké letní terasy s komorním soukromím.

Nová krytá plovárna za 125 milionů (bez DPH)poskytuje celoroční provoz. Nabízí 25metrový bazén se čtyřmi drahami, zážitkový bazén s chrliči, masážní lavici, divokou řeku, bazén pro nejmenší děti, whirlpool, parní kabinu a další atrakce.

Foyer plovárny

Foyer plovárny

Bazénová hala od vstupu

Bazénová hala od vstupu

V kategorii Průmyslové stavby získala Městská plovárna Luhačovice architekta Ladislava Semely z projekční kanceláře UPOSS cenu Stavba roku 2010 Zlínského kraje.

Young Architect Award

Soutěže se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže byla 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.

Young Architect Award 2011

Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Český sklář v zahraničí opět zvítězil. Velký úspěch Ondřeje Strnadela

Nádoby podle Ondřeje Strnadela, pro něhož je typické pískované matné provedení...

Sklářský mistr a výtvarník Ondřej Strnadel získal za své matné, ručně foukané objekty Bavorskou státní cenu. Převzal si...

Soukromý ráj. Chata ze skladu na dříví stojí uprostřed hustých lesů

Přízemí je vstupem do chaty a zároveň hlavní obytnou zónou s kuchyní, jídelnou...

Mladý aktivní sportovec a podnikatel si vystavěl malý soukromý ráj uprostřed hustých lesů. Třípodlažní chata velká 120...

Dům na domě. Z penthousu ve tvaru kříže je úžasný výhled na Smíchov

Architektka Jana Schnappel Hamrová navrhla pro čtyřčlennou rodinu interiér penthousu na pražském Smíchově. Byt ve tvaru...

Najdete na iDNES.cz