Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Fakultní nemocnice v Hradci Králové | foto: Tomáš Dittrich

Nová, krásná budova psychiatrie. První u nás od roku 1965

  • 10
Novou třípodlažní budovu Psychiatrické kliniky má Fakultní nemocnice v Hradci Králové od letošního roku. Stavba vznikla v klidné části areálu, v prostoru poválečné provizorní stavby.

Od roku 1965 je to první (!) novostavba věnovaná klinické psychiatrii jako samostatná, koncepčně nově vybudovaná klinika v České republice. Budova se čtvercovým půdorysem s átriem a kruhovou přístavbou má přibližně 5 700 m2 užitné plochy.

Vtipné "ruce" upozorňují na prosklenou stěnu

Vtipné "ruce" upozorňují na prosklenou stěnu

Motto:

"Klinika by měla být prostředím prostoru a světla. Pacienti by neměli mít pocit, že jsou zde zavřeni."

Prof. MUDr. Jan Libiger, přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Ve třech podlažích jsou lůžková oddělení s kapacitou 65 lůžek, samostatné ambulance a vyšetřovny pro dospělé a děti. Nechybí denní stacionář s prostory pro výtvarnou, hudební a pohybovou terapii, rehabilitaci a nácvik sociálních a obslužných dovedností.

Stavba, včetně vybavení a venkovních úprav, byla financována nemocnicí z vlastních prostředků ve výši asi 168 milionů korun.

Fakultní nemocnice chtěla vytvořit moderní kliniku, kde se mají využívat poslední lékařské, ale i technologické poznatky. Proto pečlivá projekční příprava trvala čtyři roky. Architekti (Atelier H1 & atelier Hájek) proto kladli velký důraz také na barevnost a detaily, na něž se u nemocnicčních zařízení mnohdy zapomíná. Stavbu pak zvládla během necelých dvou let firma Geosan.

Prostředí působí otevřeným a optimistickým dojmem

Prostředí působí otevřeným a optimistickým dojmem

Na prvním místě má být pocit volnosti

Pro dispoziční i technické řešení stavby se ukázal jako ideální monolitický, vyzdívaný skelet o rozponu 6 x 6 m. Bezpečné provozní schéma a řazení prostorů pro pacienty i zdravotní a provozní personál kliniky se přehledně rozdělilo.

Personál má tak vždy dostatečný přehled o pacientech, kterým přitom nechybí tak důležitý pocit intimity a soukromí. Základní koncept dispozičního řešení totiž vychází z umístění denních a odpočinkových místností tak, aby měly optickou vazbu na parter átria.

Jejich otevření prosklenými stěnami do exteriéru dává maximální pocit volnosti a vazby na okolní přírodu.

I v zimní zahradě vynikne koncepce "keramické řeky" v átriu

I v zimní zahradě vynikne koncepce "keramické řeky" v átriu

Stejný prostorový princip, s maximálně otevřeným pohledem do átria, uplatnili architekti i u hlavního vstupního prostoru v přízemí s informačním centrem, recepcí a odpočinkovým prostorem pro pacienty i návštěvy.

Prosklené stěny umožňují vizuální kontakt s exteriérem átria. V něm najdete zakomponovanou zahradou, kde se kromě zeleně,keřů a stromů uplatňuje i kontrast patinované struktury kamenných valounů a reliéfu "keramické řeky" tvořené z obkladů.

Spoustu světla a kontakt s okolím mají díky výraznému prosklení i výukové prostory kliniky, posluchárny a seminární místnosti.

Velkoformátová dlažba koresponduje barvou i strkturou s velkými balvany, které vtipně nahrazují dříve tak oblíbené (a drahé) sochy

Velkoformátová dlažba koresponduje barvou i strkturou s velkými balvany, které vtipně nahrazují dříve tak oblíbené (a drahé) sochy

Barvy a struktury

Typy povrchů ve vstupních prostorách, átriu i v okolí vstupu do kliniky a jejím okolí jsou především z přírodních materiálů, kamenů a říčního štěrku. Ty doplnily keramické obklady a dlažby. Velkoplošný formát dlažby od firmy Lasselsbergerr (Rako a LB Object), prostupuje vstupní halou a pokračuje do exteriéru i na schodiště do dalších podlaží budovy.

Pro navazující prostory, kde se již nepředpokládá tak velký provoz, použili architekti převážně homogenní PVC Tarkett, které se snadno udržuje. Požadavky na maximální bezpečnost splňují nejen tyto materiály, ale i konstrukce ochranných skel dělících přepážek interiéru i fasádního pláště. S ohledem na typ kliniky se použilo i speciálně řešené otevírání oken.

Materiály odpovídají specifickým požadavkům psychiatrické kliniky. Při jejich výběru se věnovala pozornost nejen hodnotám, jak je určují normy, ale i jejich povrchovým vlastnostem, struktuře, odrazivosti světla a barevnosti. Důvod? Vyvolat v maximální míře pozitivní reakce pacientů i personálu. Protože nejen "ticho léčí".

Prosklené stěny dávají pocit volnosti

Prosklené stěny dávají pocit volnosti

Přírodní zemité tóny působí uklidňujícím dojmem

Přírodní zemité tóny působí uklidňujícím dojmem

"Duševní a fyzická energie zanechává otisk ve hmotě a ta následně může ovlivňovat svoje okolí. Forma a uspořádání budovy, její transparentnost,vazba interiéru na exteriér a výtvarně komponované átrium, stejně jako použití materiálů, barevnosti, výtvarné řešení interiéru a záměrně komponované výtvarné objekty, umístěné ve společných prostorách kliniky s moderním technickým vybavením, mohou být touto energií..."

Ing.arch. Jan Hochman,
autor objemového konceptu kliniky, designového řešení interiéru, výtvarných objektů a vybavení átria

V nemocnici pamatovali architekti i na děti

V nemocnici pamatovali architekti i na děti odpovídající výškou umyvadel

Nemocniční hygienické zázemí nemusí být barevně sterilní

Nemocniční hygienické zázemí nemusí být barevně sterilní


Technické informace

Projekt: 2005 – 2007
Stavba : 2007 – 2009

Projektant stavby a interiéry kliniky:
Atelier H1 & atelier Hájek – Hradec Králové
Ing. Arch. Jan Hochman
Jiří Hájek st.
Ing. Jiří Hájek ml.
Ing. Arch. Tereza Jirásková
Ing.Jarmila Dědková
Statika: Ing. Vladimír Marx