Nosná příčka se musí nahradit překladem

Rekonstrukce zničeného domu krok za krokem

Seriál o průběhu stavebních prací v domě poničeném loňskou povodní - 5. díl

I když to na první pohled nevypadá, za uplynulý měsíc se v domku zasaženém loňskou povodní v Bechyni-Zářečí mnoho změnilo.
Rekonstrukce zničeného domu krok za krokem

Seriál o průběhu stavebních prací v domě poničeném loňskou povodní - 5. díl

I když to na první pohled nevypadá, za uplynulý měsíc se v domku zasaženém loňskou povodní v Bechyni-Zářečí mnoho změnilo. Stavební práce byly sice zdlouhavé, ale na celé rekonstrukci nejdůležitější, a proto se nedaly ošidit.

Po vybourání části domku, která se vinou povodně "utrhla", bylo nutné stavbu staticky zajistit. Odstraněná místnost je již postavena z cihelného zdiva zpět na novém betonovém základě. Po zbourání vnitřní nosné zdi vznikla jedna velká místnost v přízemí, s ohledem na uložení stropů bylo tedy nutné vložit na toto místo železný průvlak. Ten byl již naplánován v projektu, protože váhu, kterou dříve nesla příčka, je nutné rozložit do svislých nosných prvků - pilířů. K tomu slouží právě železobetonové, keramické či ocelové nosné prvky. Dále se v domku upravily podle projektu otvory pro okna a přistoupilo se k opětovnému budování svislých a vodorovných konstrukcí.

I podlahy větrají

Dělat úplně nové podlahy není levná záležitost, ale projektant Vít Semrád přesvědčil majitele o jejich nezbytnosti: "Tam, kde místnosti nejsou podsklepené, je nutné odvětrat základové zdivo pod úrovní podlahy, aby vlhkost nešla do zdí." Když majitelé viděli podlahy odkopané až na hlínu, docela je to vyděsilo, ale stavitel Hanzlík jim vysvětlil pracovní postup: "Kolem základové spáry se položí drenážní roury velkých profilů, kterými proudí vzduch, a tak je dosaženo permanentního vysoušení základů z kamenného zdiva." Aby vzduch mohl proudit, ústí jeden konec ven z domu a druhý do komína. Potom bylo vše zasypáno štěrkem a po přikrytí lepenkou zalito podkladním betonem. Následovalo položení vodorovné izolace a na ni vrchního betonu, na který se již dává samotná podlaha - v tomto případě dřevěná prkna. Tam, kde jsou místnosti podsklepeny, se udělá pouze vodorovná izolace a vrchní beton. Do větších ploch se pak vkládá síť z ocelových prutů, protože vysychající beton pracuje a mohl by popraskat.

Nový komín

Dominantou velké místnosti v přízemí by měl být rohový krb. Majitelé počítali s využitím původního komínu pro stavbu nového krbu, ale stavitel Hanzlík jednoznačně doporučil postavení komínu nového. "Dříve se komíny stavěly pomocí dřevěného truhlíku - šalunku, který se postupně obezdíval, vyplňoval maltou a povytahoval. Za mnoho let se však malta vydrolila a komín zoxidoval. Když se dnes v takovém komínu zatopí, netáhne a pouští dehet," vysvětluje stavitel. Dnes již existuje řada nových technologií, jako je užití šamotové vložky s dilatační spárou vyplněnou minerální plstí, což se pak obezdí, nebo komínové stavebnice s volbou profilů a průduchů.

I během rekonstrukce je dobré dům pojistit

Ti, kteří měli starou pojistku třeba ještě po rodičích, zjistili, že nedostatečně nebo vůbec nekryje škody způsobené povodněmi. I majitelé domku v Bechyni-Zářečí patřili mezi ně, a proto se rozhodli uzavřít pojistku novou. Bohužel ne všechny pojišťovny pojišťují nemovitosti v oblasti, kde byla povodeň. Opravdu se tedy vyplatí porovnat jednotlivé nabídky a nechat si přesně vysvětlit, jaké jsou výluky a jaké bude pojistné plnění v tomto případě, obzvláště v rámci záplav či povodní. Majitelé se nakonec rozhodli pro pojišťovnu, která splňovala jejich nároky na krytí případných povodňových škod, a dům pojistili již během rekonstrukce. Po kolaudaci se pak smlouva rozšíří o pojištění domácnosti.

Autorka je spolupracovnicí redakce

***

Jak to vidí pojišťovny

Po loňských povodních se opět ukázalo, že i když jsou povodněmi ohroženy majetky často značné hodnoty, zdaleka ne všichni občané věnují při uzavírání pojistné smlouvy dostatečnou pozornost pojistným podmínkám. V nich je například vymezeno, co je chápáno pod pojmy povodeň a záplava, zda se živelní pojištění vztahuje i na poškození nebo zničení věci povodní nebo záplavou, či zda jsou tato rizika nabízena formou doplňkového pojištění, nebo vůbec ne. V případě majetku, který se nalézá v ohrožené oblasti, může mít pojišťovna stanoven limit maximálního pojistného plnění, nebo dokonce - v případě míst, kde se povodně vyskytují opakovaně - může být majetek nepojistitelný.
JAN KÁBRT, Česká asociace pojišťoven

Co si přečtete příště

* Další díl seriálu Rekonstrukce krok za krokem najdete v příloze Dům a byt přibližně na konci září
* Co jsme v domku udělali
* Co v domku budeme dělat v nejbližší době

Nyní na domku probíhají hrubé práce: úprava okenních otvorů, podlahy a zednické práce

Po zbourání vnitřní příčky se do stropu umístil železný překlad, který nese váhu stropu