Nohy v teple rostlinám svědčí

-
Lidé, kteří si pořídili podlahové topení, si je zpravidla nemohou vynachválit. Ale líbí se vyhřáté květináče i pokojovým rostlinám?

»Rostlinám všeobecně vyhovuje spodní teplo - prospívá jejich zdravotnímu stavu i rychlejšímu růstu. Nevadí jim tedy ani podlahové topení,« vysvětluje zahradník František Kafka ze zahradnictví Tulipa.

Všeho moc škodí

I nohy v teple však mohou začít pálit: zatímco při teplotách kolem dvaceti stupňů se budou květiny cítit jako v bavlnce, více než třicet stupňů Celsia už jim může uškodit. Pobyt v teplém pokoji - a tedy i na intenzivně vytápěné podlaze - však prospívá jen teplomilným druhům - tedy zpravidla těm, jež pocházejí z tropů nebo subtropů. Chladnomilným rostlinám pobyt na rozehřáté podlaze svědčit nemůže: například azalka nebo prvosenka by tu odkvetly podstatně rychleji, než když je umístíte třeba za okno do ložnice, kde se téměř netopí. Na zajímavost, která souvisí s podlahovým topením, upozorňuje Jaroslav Čuba z Integrované střední školy zahradnické v Praze-Malešicích: »V prostorách, kde zahradníci množí květiny, se používá půdní topení. Prohřátý substrát rostlinám pomůže rychleji a dokonaleji zakořenit.« Pokud se tedy rozhodnete nařízkovat třeba oleandr nebo fíkus, bude vhodné místo na domácí množárnu právě na teplých dlaždicích.

Pozor na sucho

Tam, kde se intenzivně topí, se také podstatně rychleji vypařuje voda z půdy, takže květiny na vytápěné podlaze mohou snadno přeschnout. Měly by tedy dostat zálivku častěji než rostliny za oknem nebo na chodbě - ale pozor na přelévání. Správná chvíle vzít do ruky konvičku nastává až tehdy, když je povrch půdy suchý nejen na pohled, ale i na dotek nebo při promnutí v prstech. Tak jako ve většině bytů s centrálním vytápěním bývá i nad vyhřátou podlahou příliš suchý vzduch. Pomoci rostlinám - ale i lidem - může časté mlžení nebo odpařovací miska umístěná pod květináčem. Taková miska je naplněna kamínky, které jsou vyšší než vodní hladina, takže voda nevzlíná do půdy v květináči, ale zvolna se odpařuje do atmosféry.

Chladnomilné rostliny

asparágus
aukuba
azalka
brambořík
břečťan
fuchsie
hortenzie
klívie
lilek
oleandr
prvosenka
soleirolie
vavřín
vřesovec
žumen