Dominantou prostoru je kovové schodiště vedoucí na galerii s ložnicí.

Dominantou prostoru je kovové schodiště vedoucí na galerii s ložnicí. | foto: Richard Dvořák, Design Development CZ

Nízkoenergetický loft vyjde měsíčně na 1 450 korun

Vysoké stropy, velká okna, nemožnost vytopit takový prostor. To je zažitá představa o bydlení v loftech. To však neplatí pro malý a útulný, ale především nízkoenergetický loft v Praze Libni. Jeho provoz stojí pouze 1 450 korun měsíčně.

U provozních nákladů stojí za to pozastavit se hned na začátku. Zmíněná částka nepředstavuje útratu pouze za energie, ale zahrnuje i další platby: poplatky na provozní fond domu, úklid, osvětlení, pojistku, výtah, svoz odpadu a podobně.

Ohled na ekologii

Minimum nákladů spojených se spotřebou energií umožnily technické parametry celého projektu X loft, v němž tento byt najdete. Kvalitní zateplení fasády, izolační trojskla v oknech, která snižují tepelné ztráty, ale i hluk zvenčí, stejně jako rekuperace tepla.

Šetření vodou představuje využívání dešťové vody k zalévání předzahrádek i činnost solárních kolektorů, jež v teplém období roku dokážou pokrýt potřebu teplé užitkové vody. Díky tomu získal projekt X loft stříbrný certifikát v hodnocení úrovně kvality budov, který uděluje Technický a zkušební ústav stavební Praha ve spolupráci s ČVUT.

Obývací pokoj a galerie si i přes otevřenost prostoru zachovávají potřebné soukromí.

Prostor nade vše

Parametry bytu

velikost bytu: 45,45 m2
dispozice: loft 2+kk
výška stropu galerie: 2,3 m, u okna 4,80 m
materiály v koupelně: epoxidová stěrka s nerez plechem, na podlaze lamino
materiály v obývacím prostoru: podlaha vinyl, na stěnách bílá sádrová stěrka/tapeta
okna dřevěná s izolačním trojsklem
orientační cena: 2,9 mil. Kč

Základní parametry typické pro klasický loft jsou přitom i zde charakteristickým prvkem, a to i při ploše bytu 45,45 m2. Na první pohled zaujme zajímavá prostorová skladba ve dvou úrovních, množství světla díky téměř pět metrů vysokým oknům, která sahají od podlahy ke stropu, otevřenost a vzdušnost.

Jak náročné bylo spojení tradiční představy o loftu jako o velkorysém bydlení v bývalém průmyslové objektu s novostavbou a prostorem o poznání menším, popisuje jedna z autorek projektu, architektka Karolína Reslerová ze studia Free Architects.

"Tentokrát nebyl navržen loftový byt jako možné východisko pro využití netradiční konstrukční výšky obvyklé u průmyslových staveb. Nešlo o romantiku z filmu Flash Dance, ale o pevný ekonomický a architektonický koncept, kde prostor, světlo a design je součást bytu jako produktu," vysvětluje architektka Reslerová.

Dům jako celek se tedy vymýšlel "zevnitř ven", aby budoucímu uživateli nabídl nejen uspokojení fyzických potřeb, ale i skutečný prožitek z prostoru ve kterém žije, kam se nechodí jen spát a sledovat televizi.

Kov na schodišti je kombinován se dřevem, které podle architektů ve velkém prostoru vždy působí dobře.

Jen pro mladé?

"Říká se, že loft je bydlení především pro mladé, trochu extravagantní, nezávislé, bez dětí. Možná je to pravda, ale já omezení ve věku či stylu života nevidím. Podle mě, kdo jednou bydlel v loftu, už se mu do ,normálního´ bytu chtít nebude. V Česku je loftové bydlení stále ještě takovou Popelkou, ale počet zájemců přibývá. Možná i pod dojmem toho, co lidé vidí na svých cestách po světě," konstatuje architektka.

A co je podle ní na bydlení v loftu tak lákavé a nezaměnitelné? "Je to právě to, co dělá loft loftem, tedy především dostatečné prosvětlení bytu a zcela unikátní otevřený prostor. V tomto případě také zajímavý a zároveň praktický půdorys," vysvětluje Karolína Reslerová.

Skříň v ložnici na galerii řeší potřebu úložných prostor.

A dodává: "Při vývoji dispozice bytu jsme vycházeli z podrobné analýzy loftového bytu jako takového. Vytvořili jsme ,loft na míru´. Neměli jsme klasická prostorová omezení, jaká panují u loftů umisťovaných do rekonstrukcí. Podpořili jsme mimořádnost loftu rozšiřováním prostoru směrem k fasádě a odstranili jeho nedostatky, kterými je málo soukromí či úzká hluboká dispozice."

Už při návrhu mysleli architekti na možnosti budoucího zařízení. "V podstatě jsme byt od počátku i designovali. Design je jeho součástí stejně jako mimořádný zážitek z prostoru a světla, který budete v běžném bytě těžko hledat," vysvětluje.

Ing. arch. Karolína Reslerová, studio Free Architects

Karolína Reslerová

Nízkoenergetická stavba, to není limit v použitých materiálech či vybavení. Je to věc izolace, kvalitního skla, využití solárních panelů. Prostorový koncept nevznikal se záměrem vytvořit ekologické bydlení.

Tento aspekt je důsledek chytrého řešení prostoru a ochoty investora použít kvalitní materiály. Zároveň ukázal, že stavba musí být ,ekologická´ a úsporná už ve své prostorové skladbě. Spousta lidí si myslí, že si postaví hrad, pak ho obalí polystyrenem, louku za sebou pokryje solárními panely a ještě na to chce čerpat dotace. Tak to nefunguje, všude se musí používat kritické myšlení.

I tento byt, stejně jako ostatní v projektu X loft, má jednu stěnu šikmou, dispozice se rozšiřuje směrem k fasádě. V nejtmavší části je tedy byt nejužší. Zde je umístěna předsíň a koupelna. U prosklené fasády se prostor rozšiřuje na téměř šest metrů, takže se sem vejde rozměrná sedačka, do těchto míst tak přináší prosklení maximum světla.

Spaní na galerii je dostatečně odděleno od života v obýváku. Dojem otevřenosti přitom není narušen, obě patra si zachovávají potřebné soukromí.

Moderní materiály

Také použitými materiály se tento nový byt odvolává na tradiční lofty, ať už je to kov, povrchy imitující beton a podobně.

"Snažili jsme se o maximální využití moderních materiálů a postupů. Například v koupelně na zdi je betonová stěrka. Použili jsme také nerez plech a na podlahu praktické lamino. V obývací části je na stěnách sádrová stěrka. Vypadá lépe než obvyklý povrch, stejně tak jako vinyl použitý na podlahu," popisuje architektka.

Pokud by pro někoho například betonová stěrka představovala příliš odvážné pojetí, může zvolit klasický velkoformátový obklad, změnit se dají i jiné materiály.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.