Dřevostavba

Dřevostavba

Nízkoenergetický dům ušetří vaše peníze

  • 26
Možností, z čeho vlastně postavit nízkoenergetický dům, který zaručí tepelný komfort pro bydlení a zároveň nízké účty za vytápění, je celá řada. Od dřevostaveb po cihlové domy. Vždy se ale jedná o takzvané sendvičové konstrukce, složené z nosné části a tepelně izolační části.

Obvodové stěny potřebují zateplit
Dnešní jednovrstvé cihlové konstrukce jsou již překonané a nelze u nich dosáhnout parametrů, požadovaných pro nízkoenergetickou výstavbu.

Postačí ale, když slabší, asi 20 - 30 centimetrů silnou nosnou cihlovou konstrukci z vnější strany a po celé ploše zateplíme dostatečnou tepelnou izolací (zhruba 10 centimetrů).

"Tenčí" tepelná izolace, která se včera zdála dostatečná, se z dnešního pohledu jeví jako nevyhovující. Ona tloušťka tepelné izolace navíc ovlivňuje poměrně málo výslednou cenu zateplení (o to víc ale ovlivňuje následné účty za energie).

Na ceně za zateplení se totiž především podílí práce a související materiál, které zůstávají stejné, pracujeme-li s 5 nebo deseticentimetrovou izolací.

Stěny se ztraceným bedněním, dřevostavby nebo dřevoslámostavby nemusí vyvolávat obavy užitnosti takovýchto staveb s podivně znějícím názvem, můžeme se obávat pouze nekvalitní práce a nezkušenosti některých firem.

Střecha může být sedlová i plochá
Je jedno, zda máte na domě sedlovou nebo plochou střechu. Důležitá je naprostá vodotěsnost, eliminace tepelných mostů a zamezení kondenzace vodních par ve střešní konstrukci.

Tloušťka tepelné izolace by se například u minerální vaty měla pohybovat u nízkoenergetického domu nejméně kolem 250 milimetrů.

Také správná podlaha a okna jsou důležité
Mnohdy se setkáváme s domy stavěnými bez podsklepení na rostlém terénu. Pokud je základová deska takto zhotovena, je nutné počítat s tepelnou izolací tloušťky deset centimetrů v podlaze, nejlépe z polystyrenu, který je pro podlahové zateplení určen.

Okna jsou poměrně často zanedbávanou položkou stavby, která ovšem výrazně ovlivňuje únik tepla a také tepelnou pohodu v interiéru.

Okna jsou jedním z nejslabších článků stavby, proto by pečlivý výběr měl být namístě. V dnešní době jsou v oblibě plastová i dřevěná okna. U těchto oken výrobci často uvádějí jako hlavní parametr pro výběr počet komor (mezi okenicí a rámem) a zasklení okenic.

Zde obecně platí, čím více komor a čím nižší číslo (tzv. "káčko"), tím lépe. Minimální hodnotou by měla být okna čtyřkomorová, s dvojitým zasklením a součinitelem prostupu tepla skel k = 1,1.

Chcete-li tedy levné a šetrné vytápění, musíte začít především u zateplování objektu, nikoliv u složitých a drahých technologických systémů! V neposlední řadě dobře navržený a zateplený dům oceníme i v létě, kdy nedochází k přehřívání interiéru.