Nezvaná návštěva má zůstat přede dveřmi

-
Můj dům, můj hrad, říkají Angličané. Je jen škoda, že do domu (či bytu) nevedou padací mosty a pevné hradby. Jinak by totiž nemohlo být smutnou zkušeností, že bytoví zloději z více než 70 procent "vcházejí" dveřmi a okny. Proto první věc, kterou by si měl každý pořídit, jsou bezpečnostní dveře.

Firmy nabízející bezpečnostní dveře či fólie na okna však mají jednu nepříjemnou zkušenost. Polovina jejich zákazníků je z těch, komu zloději způsobili hodně nemilé překvapení, v lepším případě ze sousedů takto postižených.

Začíná se dveřmi a zárubněmi

Bezpečnostní dveře jsou certifikovány a podle výsledků zařazovány šesti bezpečnostních kategorií. Čím vyšší číslo, tím lepší ochrana. Do bytů a rodinných domů se běžně používají dveře třetí kategorie. "Dveře ve čtvrté bezpečnostní třídě požadují většinou jen zákazníci, kteří mají vyšší požadavky na zabezpečení domu, a to zejména vzhledem k tomu, že si chtějí objekt pojistit na vyšší částku," uvádí Jiří Mazač z Prahy, jehož firma se přes deset let zabývá dodávkou a montáží zabezpečovací techniky. Na bezpečnostní dveře by se mělo pamatovat už při stavbě nebo rekonstrukci domu či bytu. Lze si je však pořídit kdykoliv. Pokud nechcete ve svém bytě nic bourat, můžete si koupit takzvané přídavné dveře. Vnitřní strana původních dveří se opancéřuje dvou až třímilimetrovým plechem a přidá se konstrukce v ocelovém rámu. Vnitřní část dveří získá lepší vzhled, když se na její potažení použijí například koženky, fólie imitující dřevo. Prodejci přídavné dveře nabízejí zhruba od deseti tisíc korun. "Měli jsme v panelákovém bytě dveře, které mohl kdokoli větší silou vyrazit," svěřuje se Květa Poláčková z Prahy 4, jejíž byt byl vloni o prázdninách vykraden. "Pořídili jsme si bezpečnostní dveře za dvanáct tisíc korun. Ocenili jsme, že se i výrazně snížil hluk od výtahu." Druhou možností je, že si zákazník nechá osadit bezpečnostní dveře do stávajících zárubní. Cena je přibližně stejná - od deseti tisíc korun. U novostaveb nebo při rekonstrukci se mohou zazdít bezpečnostní zárubně. "Ty, které dodáváme, se skládají ze dvou částí. První díl se zakotví do zdiva a na druhý - vnější díl se osazují dveře. Pokud zákazník ví, že bude někdy chtít bezpečnostní dveře, pak si nechá zabudovat bezpečnostní zárubně a na ně dočasně osadí obyčejné dveře," vysvětluje Jaroslav Pecka z pražské firmy Next, která je největší firmou s bezpečnostními systémy na tuzemském trhu. "Až si časem bepečnostní dveře pořídíte, není problém je kdykoliv instalovat bez stavebních úprav."

Zámky

Bezpečnostní dveře bez speciální vložky v zámku nejsou ideálním řešením. Je vhodné, aby dveře i vložka byly ve stejné bezpečnostní kategorii. Vložky by měly být vybaveny prvky například proti odvrtání, vytržení a vyhmátnutí planžetou - nejčastěji používaným nástrojem zlodějů. Ceny vložek se pohybují od pěti set až třeba k sedmi tisícům korun. Bezpečnostní dveře třetí kategorie by měly mít speciální vložku a bezpečnostní kování. U zámků je vhodnější rozvorový systém, kdy po otočení klíčem sjíždějí pomocí táhel čepy ve třech, pěti a více bodech do speciálních úchytů mimo zárubně. Stojí přibližně od tří do dvanácti tisíc korun včetně montáže. Použití těchto zámků bývá nejnutnější u dvoukřídlových dveří, které by měly být chráněny proti takzvanému vyháčkování a rozlomení obou křídel dveří. Kromě opancéřování a rozvorového systému se u dvoukřídlových dveří také používají příčné závory, které přetínají dveře jako pevný pásek a jsou na dveřích a zárubních nezávislé.

Fólie, mříže, rolety

Nejlevnějším a na instalaci nejjednodušším způsobem, jak chránit okna, jsou bezpečnostní fólie. Jsou bezbarvé o tloušťce tři sta mikrometrů a instalují se na vnitřní stranu skla. Jejich cena se pohybuje od jedenácti set korun za metr čtvereční. Pokud však zákazník požaduje i protisluneční fólii, pak je nejvhodnější ji instalovat na sklo zvenku. Takto se zadrží největší procento slunečního záření. Proti úniku tepla lze na vnitřní stranu okna umístit tepelně-izolační fólii, která se však instaluje vždy z interiéru a v případě nutnosti na bezpečnostní fólii. "Kvalitní bezpečnostní fólie by měly zamezit nebo ztížit průnik pachatele do domů a bytů. Pokud ovšem loupež provádí dobře připravený pachatel, pak mu ani sebelepší dveře nebo fólie neodolovávají nekonečně dlouho. Proto je vhodnější zkombinovat další nejrůznější systémy, alarmy či signalizace, které mohou být napojené přímo na centrální bezpečnostní dispečink," říká Zdeněk Pučálka ze stejnojmenné firmy, která se specializuje na distribuci a instalaci okenních fólií.

Skládací, rolovací a pevné mříže

Běžně se k zabezpečení objektů používají skládací, takzvané nůžkové mříže. Jejich výhodou je možnost, že se dají stáhnout ke straně a sklopit ke zdi tak, aby nepřekážely. Při zatažení do bezpečnostní polohy se zamykají takzvaným rozvorovým zámkem v protějším křídle mříží nebo na stěně. Jejich ceny začínají na třech tisících korunách za metr čtvereční. Jinou možností jsou takzvané rolovací mříže. "Ty se nejčastěji používají u větších ploch například výkladních skříní nebo tam, kde se požaduje elektrické nebo automatické ovládání mříží," vysvětluje Jiří Mazač. Za jeden metr čtvereční se zaplatí asi od čtyř tisíc korun výše. Majitelé rodinných domů si často kupují pevné mříže, které lze pořídit už od tisíce korun za metr čtvereční. Pokud mříže mají především splňovat bezpečnostní funkci, je vhodnější je instalovat mezi okny nebo uvnitř bytu, protože není vidět způsob jejich ukotvení. Stačí nejjednodušší zámečnické. Jsou dodávány v různých vzorech. Pokud však má někdo raději uměleckou práci, pak si vybere kované mříže, jejich cena je však již podstatně vyšší. Mříže připomínající renesanční zámek rozhodně nepatří k panelákové lodžii.

Trezory

V současné době si majitel domu nebo bytu při rozhodování o koupi trezoru může vybrat mezi stěnovým či nábytkovým. Trezor se hlavně nesmí nechat odnést. Stěnové se zabudovávají do zdi, nábytkové trezory se přišroubovávají do podlahy a ke stěně. "Trezory mohou mít mechanické nebo elektronické kódování či se uzamykat na klíč. Vhodnější jsou kombinace těchto zařízení," říká Jaroslav Pecka, "protože skutečnost, že bude muset překonávat více blokací, ho ho většinou odradí." Ceny nejjednodušších trezorů se pohybují od dvou tisíc korun.

Pozor na atesty!

Ke každému typu konkrétních dveří musí být předložen atest, kde je například uvedeno, do jaké bezpečnostní kategorie patří. Může se totiž stát, že firma má atest jen na jeden typ dveří, ale nabízí jich několik. Pokud mají dveře splňovat nejen bezpečnostní hledisko, ale i požární, pak by měly mít atest na oba tyto požadavky.

Co by například měly mít bezpečnostní dveře

1. vertikální a horizontální zesílení ocelový profil 2 mm
2. ocelový plech 2 mm
3. rozvorový mechanismus
4. 7 ocelových zamykacích a 8 pevných čepů
5. neodvrtatelná ochrana cylindrické vložky
6. kování klika - klika nebo klika koule
7. ozdobná lišta
8. tepelná a zvuková izolace
9. vnitřní krytí
10. vnější krytí
11. těsnění
12. širokoúhlé kukátko
13. stavitelné závěsy
14. zárubeň s kontrazárubní
15. krytí zárubně
16. bezpečnostní cylindrická vložka