Neznalost smlouvy neomlouvá

-
Jak vysokou částku musí zákazník ročně zaplatit, aby v případě vykradení dostal zaplaceno vše, oč přišel?

Přesnou částku v žádných tabulkách nenajdete. Každá pojišťovna ji totiž určuje přímo pro konkrétní místo, tedy byt nebo dům klienta. Je třeba posoudit všechna rizika. Vybavenost bytů bývá velmi rozdílná, navíc některé oblasti v naší republice jsou mezi zloději oblíbenější než ostatní. Zástupce pojišťovny musí zvážit všechny faktory a podle objektivního posouzení pak stanoví sazbu. To, kolik bude člověk platit, je samozřejmě závislé také na stanovení výše pojistné částky neboli hodnoty majetku. Je nutné, aby obchodní zástupce pojišťovny pečlivě vysvětlil zákazníkovi všechny podmínky smlouvy, aby klient mohl sám posoudit, jakou pojistnou částku má zvolit. Je tu i otázka amortizace (opotřebení) věcí při výpočtu pojistného plnění v době vykradení. To záleží právě na znění konkrétních podmínek. Doporučovala bych pojišťovnu, která pojišťuje věci "na novou hodnotu", tam je plnění výhodnější. U věcí, jejichž hodnota stářím vzrůstá, například u starožitností, bývá problém. Tady radím pojistnou částku průběžně navyšovat, aby v době krádeže nebyl klient takzvaně podpojištěn. Jen tak můžete získat plnění ve výši odpovídající hodnotě věcí v době, kdy jste o ně přišli.

To znamená pořídit si speciální pojistku třeba na drahou elektroniku nebo starožitnosti?

Ano, na takové věci doporučuji sjednat doplňkové pojištění.

Takže když bude člověk platit například pět let stejnou pojistku a mezitím si pořídí něco drahého, bude to moci dokázat a zloděj ho o to připraví, má smůlu?

Bohužel ano. Klient je "podpojištěn" a pojistitel - přesně podle pojistných podmínek krátí výsledné plnění. Jakmile se výrazně zvýší hodnota vašeho majetku, doporučuji vám rychle smlouvu doplnit nebo přepracovat.

Přijde-li člověk domů a najde svůj byt vykradený, může udělat nějakou chybu, a snížit si tak pojistné plnění?

Podle pojistných podmínek musí škodu oznámit policii a zároveň i pojistiteli. Ze zákona je povinen vypovídat pravdu. V opačném případě, zjistí-li pojišťovna, že ho pojištěný takzvaně úmyslně uvedl v omyl, může jej ve smyslu paragrafu 250a trestního zákona zažalovat z důvodu pokusu o pojistný podvod.

U aut člověk získává bonus za to, že nehavaroval. Může se pojistné za pojištění bytu snížit tím, když si pořídí lepší zabezpečovací systém? Existují i zde bonusy?

Ano, obojí je možné. Pokud si pořídíte nadstandardní zabezpečovací systém, než je stanoven pojistitelem, můžete platit výrazně méně. Totéž se týká i pojištěných, kterým se zloději "vyhýbají". Například ČSOB Pojišťovna poskytuje slevu z pojistného za dva roky takzvaného bezeškodního průběhu a další po čtyřech letech.

Vás už někdy vykradli?

Bohudík ne, ale toto riziko nepodceňuji. Samozřejmě mám zabezpečeny vstupní dveře do bytu a okna zavírám, i když jdu jen na nákup. Pohled na vykradený byt není nikdy povzbudivý. Dobrá pojistka může nepříjemnosti zmírnit.