Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Než se začne kopat

aktualizováno 
- Kdo chce stavět, bývá už dopředu smířený s tím, že bude muset tvrdě platit. Málokdo si však v první chvíli uvědomí, že stavět nový dům neobnáší jen zaplacení stavebního materiálu nebo mzdy dělníků. Začít se stavbou taky znamená být o několik stovek tisíc lehčí ještě před zahájením prací.

Ačkoliv to nikdo rád neslyší, měl by se dopředu smířit s tím, že za přípravné práce a servis spojený se stavebním dozorem se zaplatí zhruba desetina částky z předpokládané ceny domu. Kdo se pokusí tuto přípravnou část ošidit, bývá často nemile překvapen. Nejenže mnohdy zaplatí víc, než původně počítal, ale může mít i problémy s kvalitou provedených prací.
CO POVOLĺ ÚZEMNĺ PLÁN
Rozhodnutí stavět dům bývá často důsledkem příležitosti výhodně koupit pozemek. Podle odborníků by si v první řadě měl každý dát pozor na podezřele nízkou cenu stavební parcely. „Doporučuji každému, aby se v první řadě došel přeptat na stavební úřad, jak v daném místě vypadá územní plán města či obce, radí Věra Šlechtová, která se zabývá rozpočtováním staveb. „Ten určuje, zda město v dané lokalitě skutečně počítá s výstavbou domků anebo chce v budoucnu pozemky odkupovat kvůli stavbě dálnice. Anebo může například jít o parcelu zařazenou do kategorie zemědělských ploch. V tomto případě by se člověk stal majitelem nejdražší zahrádky na světě, usmívá se Věra Šlechtová.
CO SE SĺTĚMI
Podobně je tomu i s dostupností sítí, jako je kanalizace, plyn, elektřina či vodovod. V centru měst jsou samozřejmostí a nikoho ani nenapadne nad podobnými „detaily uvažovat. Ceny pozemků v katastrech měst se však počítají na tisíce až desetitisíce korun, pokud se vůbec nějaká plocha najde. Proto se nabízejí parcely spíše na okrajích měst, a to za podstatně nižší ceny.
Pokud však někdo koupí tisíc metrů čtverečních „louky po třech stech korunách, může to v prvním okamžiku znít jako výhra. Stačí však pouhá padesátimetrová vzdálenost od nejbližšího místa, kde je možné se na sítě připojit, a přítulně znějící částka se změní na dravce nemilosrdně drancujícího bankovní účet.
Pokud se běžně počítá, že za metr kanalizační přípojky se zaplatí minimálně tři tisíce korun, za plyn či vodovod zhruba dva tisíce a za natažení elektřiny asi tisíc korun za metr (ceny se liší podle místních podmínek a náročnosti zemních prací), pak se účet zvedne o čtyři sta tisíc korun a cena pozemku tudíž na sedm set korun za metr čtvereční. A čím menší plocha, tím radikálnější nárůst ceny za metr, protože investice do sítí zůstává stejná.
RADONOVÝ PRŮZKUM JE PRO STAVEBNĺ POVOLENĺ
Součástí dokumentace pro vydání stavebního povolení musí být i posudek odborné firmy o provedení radonového průzkumu. Podle jeho výsledků musí projektant přizpůsobit skladbu základů budoucího domu. Za podobný průzkum se zaplatí částka řádově v tisícikorunách. Například Geotrend Slaný požaduje tři tisíce korun, pokud je parcela do třiceti kilometrů od místa firmy.
Další důležitou informací pro projektanta je skladba podloží, na kterém bude dům stát. Pokud se například dům staví na základové desce a pozemek je v rovině, nečekají obvykle na projektanta žádné zrady. V komplikovanějším terénu je však pro takzvané založení stavby nutné zjistit více informací, a proto geologové vypracují zprávu, podle které se projektant může řídit. Ceny se různí případ od případu, ale pokud se v archívech geologických map najde dostatek podkladů, může se za odborný  posudek zaplatit kolem deseti tisíc korun, pokud se však musí dělat sondy přímo na místě, zaplatí se i dvojnásobek.
TYPOVÝ PROJKEKT JE LEVNĚJŠĺ
Další položkou, která zatíží celkový rozpočet, je cena za projektovou dokumentaci. Pro stavební povolení stačí jednoduchý projekt, který neobsahuje příliš podrobností. Pro stavební úřad je v této fázi důležité, zda projektant dodržel styl okolní zástavby, zda dům nezastiňuje sousedy, kontroluje se statika či provedení elektroinstalací, určitě ale nezkoumá, zda bude na podlaze korek či linoleum, zda budou zárubně ocelové či dřevěné. Za dovedení do tohoto stadia se podle doporučení Českého svazu stavebních inženýrů platí kolem dvou procent z předpokládané ceny domu.
Podle podobného projektu však lze stavět jen velmi těžko. Stavební firmě je lepší nabídnout takzvaný prováděcí projekt, který přesně určí všechny podrobnosti až do poslední zásuvky. Za toto detailní „rozmalování se zaplatí kolem dvou procent z ceny domu. Kdo se rozhodne svěřit architektonickému ateliéru celý servis včetně vyřízení stavebního povolení a autorského a stavebního dozoru až po zajištění kolaudace, zaplatí kolem osmi procent z ceny domu.
Mnozí lidé se však snaží ušetřit a koupí si kompletní dokumentaci některého z typových domů s tím, že si vyřídí veškeré formality spojené se stavebním povolením sami. Podle velikosti rodinného domku se její cena pohybuje kolem třiceti až padesáti tisíc korun. Architekti však upozorňují, že úspora peněz je tu spíše teoretická. „Mnohým se to pak doma nebo dokonce až během stavby rozleží v hlavě a chtějí spoustu věcí změnit a za to architektovi stejně musí zaplatit. Navíc se dům musí usadit do terénu a ceny se tu pohybují podle složitosti řádově v desetitisících, upozorňuje architekt Jiří Vála. „Myslet si, že při stavbě domu za tři nebo za pět milionů ušetřím na architektovi, je naivní. Tytéž peníze pak promrhám na vícepracích stavební firmy a na ztraceném čase stráveném vyřizováním stavebního povolení, případně zaplacením někoho, kdo to udělá za mne, brání svoji profesi Jiří Vála.
VÝKAZ VÝMĚR ZPRŮHLEDNĺ ŘĺZENĺ
Zaplacením projektu však výdaje nekončí. Obvykle je nutné uspořádat výběrové řízení. Několik firem nabídne cenu a je nutné vybrat tak, aby se člověk příliš nespálil.
Aby se usnadnilo porovnávání jednotlivých nabídek, je výhodné požadovat po projektantovi, aby byl součástí projektu takzvaný výkaz výměr, který pak velmi usnadní vypočtení předběžné ceny. Je výhodné nechat si podle tohoto výkazu zpracovat také svoji vlastní cenovou studii, za kterou se u běžného domku zaplatí kolem pěti tisíc korun. „Když mám výkaz výměr k dispozici, zpracuji rozpočet za jeden, dva dny. Když si ale rozpočtář musí všechno sám vyhledávat, trvá to daleko delší dobu a o to je to dražší, uvádí rozpočtářka Věra Šlechtová. „Vím, jsou to peníze zaplacené navíc, ale porovnáním s nabídkovými cenami pak investor získá přehled, která z firem všechno poctivě spočítala a která svoji nabídku podhodnotila, jen aby dostala zakázku, popisuje obvyklou praxi stavebních firem Šlechlová.

Rozpis honoráře architekta:
- příprava zakázky 1 %
- návrh stavby 10 %
- projekt k územnímu
a stavebnímu povolení 28 %
- projekt pro provedení
stavby 245 %
- vypracování podkladů pro vyhledání dodavatele 8 %
- spolupráce při provádění stavby 28 %
- kolaudace 1 %
Pramen:
ČKAIT

 

Počítejte s tím, že stavba rodinného domku vám nahlédne do peněženky dost hluboko.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Bydlení s rodiči se proměnilo v peklo. Všechno začalo svatbou dcery

1

Rodiče mi před lety darovali půlku rodinného domu. Já měla byt v horním patře, oni v přízemí. Vdala jsem se, rozvedla a...

První republika sebrala šlechtě zámky. Mohla za to reforma i původ

Vranov nad Dyjí. V roce 1918 spravoval zámek a rozlehlé polnosti polský rod...

Deset let je u hradů a zámků jen chvilka v jejich historii. V letech 1918 až 1928 však u nás mnohé potkalo přelomové...

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...Najdete na iDNES.cz