Nez predáte peníze

- Prijít o byt i peníze na nej ušetrené nechce nikdo. Proto by si kupec mel - nez predá prodávajícímu pozadovaný obnos - overit nekolik vecí. Zvlášt u bytu, které majitelé nabízejí za velmi nízkou cenu, je dobré overit si, zda prodávající je skutecne vlastníkem bytu.
Bohuzel se stává, ze nekdo nabízí za statisíce korun pouze uzavrení nájemní smlouvy. Za tento obnos vám pak byt nepatrí, pouze v nem muzete bydlet. „Zájemce by si mel vyzádat výpis z katastru nemovitostí, který potvrdí, ze byt a spolu s ním pomernou cást spolecných prostor a pozemku prodávající skutecne vlastní, ríká Jirí Nevrela z Advokátní kanceláre Drahomíry Hudeckové.
Je-li si zájemce jistý, ze opravdu jedná s majitelem bytu, muze pristoupit k uzavrení kupní smlouvy. Tu vetšinou nechá zhotovit prodávající. Zejména v paragrafu 6 zákona 72/1994 o vlastnictví bytu je uvedena rada podstatných nálezitostí, které musí taková smlouva obsahovat. Pokud chybí nekterá z podstatných nálezitostí stanovených zákonem, je smlouva absolutne neplatná a nedojde k prevodu vlastnického práva na kupujícího. A taková smlouva je pak k nicemu. Aby k tomu nedošlo, mel by si kupující nechat posoudit smlouvu u advokáta. Kdyz ten na ní nic neshledá, pristoupí obe strany k jejímu podpisu. Ale ani podpisy na platné smlouve ješte neznamenají zmenu majitele. Transakci totiz musí potvrdit zápis neboli vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. A napríklad v Praze tento úkon trvá az jeden rok. Zápisem v katastru se pak definitivne prevádí byt na nového majitele.
Co ale behem této doby s penezi? Prodávající by byl nejradeji, kdyby získal celou sumu uz pri podepsání smlouvy. Naopak kupující strana nechce peníze vydat, dokud nebude z katastru potvrzeno, ze byt jí opravdu patrí. Kompromisem techto pozadavku je notárská úschova. „Kupec slozí u notáre, na nemz se strany dohodnou a k nemuz mají duveru, dohodnutou kupní cenu. Ta je vydána notárem z úschovy prodávajícímu, pokud je zapsán v katastru nemovitostí vklad vlastnického práva k bytu pro kupujícího, vysvetluje Jirí Nevrela. O neco drazší a slozitejší je takzvaný dokumentární akreditiv, kdy jsou peníze uschovány u banky.
Posledním krokem pri prodeji bytu je pak platba dane z prevodu nemovitosti. Tu platí prodávající, a to pet procent z cástky, kterou za byt utrzil. Je-li tato suma nizší nez soudní odhad ceny bytu, platí se pet procent z tohoto odhadu.

Těžké je získat peníze na bydlení. Kdo je vlastní, koupí si nový byt v Praze poměrně snadno. Má totiž z čeho vybírat. Jedním z dokončených projektů jsou vily a domy na Parukářce.