Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

New York se potápí. Zachránit jej mohou skleněná skaliska či ústřicová školka

Exkluzivně   1:00
Zní to neuvěřitelně, ale New York se začíná potápět. Jeho obyvatele čeká problém s vodou. Za 70 let budou lidé v dolní části Manhattanu potřebovat kajaky a Socha svobody záchranný kruh. Má New York začít budovat betonové hráze?
Návrh řešení okraje dolní části Manhattanu s rozšířeným mokřadním pobřežím

Návrh řešení okraje dolní části Manhattanu s rozšířeným mokřadním pobřežím | foto: ARO a dlandstudio

Kupodivu se našla alternativní, ekologicky šetrná a urbanisticky zajímavá řešení, a překvapivě díky iniciativě muzea MoMa. Mezi návrhy architektů nechybí nafukovací bariéry, městský záliv s rozsáhlými parky, elegantní mokřady s vysokými travami či ústřicová skaliska.

Podle expertů lze předpokládat zvýšení mořské hladiny obklopující město New York jako důsledek zvyšování teploty postupně od půl do tří metrů.
Newyorské muzeum MoMA spolu se svým experimentálním prostorem P.S.1 v Brooklynu proto pozvalo pět týmů místních architektů, inženýrů a krajinářů, aby navrhli novou vizi přístavního velkoměsta.

Pohled na výstavu "Stoupající proudy" v newyorském muzeu MoMA

Pohled na výstavu "Stoupající proudy" v newyorském muzeu MoMA

Výsledné návrhy prezentuje obsažná výstava "Stoupající proudy: Projekty pro pobřeží New Yorku", která pojímá předzvěst katastrofy jako příležitost k přehodnocení úlohy architektury a urbanismu ve vztahu k životnímu prostředí.

Pět nejvíce ohrožených míst

Výchozím bodem pro práci týmů byla zpráva skupiny Latrobe z Princeton University, která identifikovala pět nejohroženějších oblastí přístavu New York a doporučila hledání inovativních urbanistických řešení směřujících k vytvoření adaptivní, "měkké" infrastruktury.

Mapa přístavní oblasti New York s rozdělením do zón, pro které vypracovali architekti návrhy

Mapa přístavní oblasti New York s rozdělením do zón, pro které vypracovali architekti návrhy

Architekti zpracovali problematiku ohrožení pro oblast dolního Manhattanu (zóna 0), státního parku Liberty State Park, ostrovů Ellis Island a Liberty Island se Sochou Svobody (zóna 1), Bayonne na pobřeží státu New Jersey, Staten Island a přílivovou úžinu Kill Van Kull (zóna 2), část Staten Island a Brooklynu (zóna 3), ostrov Governor’s Island a brooklynský Gowanus Canal (zóna 4).

Manhattan pod vodou

Pokud se naplní nejhorší předpovědi, jen v dolní části Manhattanu stoupne voda téměř o dva metry. Zaplaví přibližně dvacet procent této části ostrova.

Architekti z ARO (Architecture Research Office) a dlandstudia předložili řešení pro zónu 0 ve dvou vzájemně propojených rovinách: vytvořili nový typ okraje Manhattanu s pozvolným přechodem pevniny do vody a z městských ulic vykouzlili zelené stezky.

Okraj koncipují jako tříúrovňový systém, kde první dvě úrovně tvoří slanovodní a sladkovodní mokřady. Ty plní funkci přirozené nárazové zóny, která zároveň umožní slané vodě volně se vylévat na pevninu a dešťové vodě volně z pevniny odtékat.

Průřez ulicí Manhattanu navrženou jako zelená stezka

Průřez ulicí Manhattanu navrženou jako zelená stezka

"Navrhli jsme také řadu lávek a chodníků protínajících takto vytvořený městský záliv v různých směrech a úrovních. Můžete si představit, jak při přílivu budou některé části lávek ve výši vodní hladiny, nebo zatopeny," řekl na tiskové konferenci k výstavě architekt Stephen Cassell z ARO.

Zelené stezky, které architekti navrhují místo stávajících ulic, jsou vysázeny na betonu litém ve formě podobající se propustnému sítu. V jednotlivých otvorech budou vysázeny rostliny odolné vůči znečištění a soli. Pod takovouto propustnou betonovou sítí pak architekti nově uspořádají kanalizační a kabelový systém.

Jeden ze čtyř pevninových výběžků pobřeží New Jersey

Jeden ze čtyř pevninových výběžků pobřeží New Jersey

"Kdybyste dnes otevřeli prostor pod ulicí, našli byste spletitou síť potkaních doupat. Navrhujeme zorganizovat prostor pod ulicí tak, aby pod úrovní jednoho chodníku vznikl uzavřený prostor pro městskou infrastrukturu a pod chodníkem na druhé straně ulice pro optická vlákna a kabelový management," vysvětlila Susannah Drakeová z dlandstudia.

Návrh nového pobřeží New Jersey rozčleněného na "petriho" misky

Návrh nového pobřeží New Jersey rozčleněného na "petriho" misky

Pro záchranu zóny 1 navrhlo studio LTL Architects rozšířit pobřežní pásmo. Architekti vymodelovali nové pobřeží do tvaru čtyř "prstů" vybíhajících do vody. Každý tento výběžek je rozčleněn na menší části připomínající petriho misky, které budou sloužit různým účelům počínaje zemědělstvím, přes rekreační využití, obchod, zemědělství a ekologický výzkum.

Pohled na nádrže na olej na pobřeží Bayonne před úžinou Kill Van Kull, v pozadí most Verazzano-Narrows Bridge

Pohled na nádrže na olej na pobřeží Bayonne před úžinou Kill Van Kull

Návrh nového pobřeží Bayonne s využitím nádrží k výrobě bionafty

Návrh nového pobřeží Bayonne s využitím nádrží k výrobě bionafty

Vodní město

Problematika průmyslového rázu přistála na bedrech týmu vedeného studiem Matthew Baird Architects. Zónu 2 totiž lemují nevábné doky, přístavní mola, skladiště z doby druhé světové války a šest set kontaminovaných nádrží na olej.

Předkládaný návrh využívá zastaralou průmyslovou zónu k recyklaci vyřazeného skla a k výrobě bionafty s použitím stávajících nádrží na olej. Z recyklovaného skla budou zhotoveny různobarevné velké konektory, které na dně přístavu vytvoří zajímavý druh skalisek.

Skleněné modely konektorů sloužících na dně přístavu k vytváření umělých skalisek

Skleněné modely konektorů sloužících na dně přístavu k vytváření umělých skalisek

S nápady nešetřili ani architekti ze studia nArchitects. V zóně 3, ve které se počítá s velkým nárůstem obyvatelstva, navrhli úplně nové město "Aquaeous City".

Město se rozkládá z velké části na přístavních molech, která jednak umožňují dokování trajektů jako hlavního dopravního prostředku, jednak na nich architekti umístili nový druh bytových domů. Aby mohli lidé žít přímo na vodě, bytové domy jsou postaveny na vysokých pilířích a všechny inženýrské sítě jsou umístěny v horní části domů.

Nové vodní město Aquaecous City na pobřeží Staten Island a Brooklynu

Nové vodní město Aquaecous City na pobřeží Staten Island a Brooklynu

Pátý tým, studio SCAPE/Landscape Architecture, se soustředil na oblast kolem ostrova Governor’s Island a znečištěného kanálu Gowanus Canal v Brooklynu (zóna 4).

Zatímco dnes si lze při návštěvě této oblasti jen stěží představit, že cokoliv živého by v této vodě mohlo i jen přežívat, před 150 lety zde existoval ústřicový ráj.

S příchodem průmyslu a lodní dopravy došlo k vyrovnání dna přístavu a k výstavbě betonových zdí. Mořský habitat tak neměl kde bydlet a vše postupně umřelo. Studio SCAPE navrhlo obnovu přirozeného prostředí přístavu jako zbraň proti živlům. Krajináři chtějí využít ústřice jako materiál k vytvoření přirozených skalisek.

Vizualizace života na povrchu ústřicového skaliska

Vizualizace života na povrchu ústřicového skaliska

Na dně přístavu navrhují postavit pole sloupů, které na dvou úrovních spojuje konstrukce ze zvláštního, roztřepeného lana. Připomíná velkou rybářskou síť. Její povrch umožní ústřicím růst, čistit vodu a množit se.

Tak časem "vyrostou" ústřicová skaliska, která se stanou přirozenou překážkou bouřkovým vlnám.

Detail modelu lanového systému pro vytvoření ústřicového skaliska

Detail modelu lanového systému pro vytvoření ústřicového skaliska

Šance pro architekturu

Odvážný projekt MoMy představuje klimatické změny ne jako problém, kterému je nutno čelit, ale jako příležitost, kterou je nutno využít k přehodnocení úlohy architektury a urbanismu ve vztahu k životnímu prostředí.

Klimatické změny netrápí jen New York; řešení hledá Londýn, Amsterdam, Benátky či Hong Kong. Kurátor výstavy "Stoupající proudy" Barry Bergdoll poznamenal, že "projekt MoMy je opravdu glokální, tedy koncipován pro místní podmínky s možností globálního využití".

Možná je na čase podívat se na tato alternativní řešení a místo budování ocelových vrat se zamyslet nad propojením města a vody - nad vytvořením zdravé závislosti lidí na vodě a vody na lidech.

O autorce článku

Katerina Kyselica vystudovala design interiéru na Virginia Commonwealth University School of the Arts v USA. Pět let pracovala jako projektová designérka ve Virginii a Washingtonu D.C. na navrzích interiérů letišť, nemocničních zařízení a na renovacich kancelaří právních firem a neziskových organizací.

Žije v New Yorku, kde se kromě konzultační činnosti v oblasti interiérové architektury věnuje psaní o designu a umění. Je vedoucí projektu dob2010, který prezentuje středoevropský design newyorské veřejnosti.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...