Nevzhledná fasáda na jaře vynikne

- Při pohledu na jakýkoliv dům každého zaujme jeho vnější vzhled. To se týká především fasády. Pokud z ní omítka opadává jako starý oprýskaný email, je i architektonicky velmi cenná stavba vnímána jako vrak na parkovišti a nikoho nezajímá.
Až jaro ukáže, jaké škody na fasádě způsobilo deštivé a mrazivé počasí. Pro jejich odstranění bývají nejvhodnější měsíce duben a květen. Materiál každé fasády vypovídá o době, kdy vznikla. Dříve se používaly většinou vápenné a vápenocementové omítky, dnes je výběr mnohem širší.
Na fasády se nejčastěji používají vícevrstvé omítky nebo trvalejší povrchové úpravy - režné zdivo, keramické, kamenné a plastové obklady, obklady z desek na bázi cementu či fasádní pláště z kovu a další.

Příčiny poškození fasád

Nejprve je třeba zjistit příčinu opadávání. Kromě mechanického poškození může omítka utrpět velké šrámy i tím, že se vzájemně "nepohodnou" její jednotlivé vrstvy. Ty totiž mívají různou rychlost vysychání. Pokud se použily nevhodné přípravky a nedodržel se výrobcem doporučený postup práce, omítka začne časem opadávat. Nepříznivě potom působí i změny teplot, slunce, déšť a mráz. Naštěstí každý rok neopadá omítka celá a vzhled domu mohou zachránit jen drobné opravy. Někdy stačí poškozená místa očistit a proškrábnout spáry zdiva. Takto upravená část fasády se navlhčí, pak se "našpricuje" neboli přetře cementovou kaší a poté nahodí spodní vrstvou - takzvanou jádrovou omítkou. Nyní záleží na tom, jaká byla původní povrchová úprava. Pokud šlo o hladkou omítku, na jádro se jen "natáhne" další vrstva - jemný štuk a celá fasáda se pak už jen natře barvou. Jestliže majitel zvolil omítku s hrubou strukturou, ta se nanáší místo štuku přímo na jádro. Jde například o dnes už ne tak moderní břízolit, který se potom přetře barvou. Při opravách často nezbývá nic jiného než natřít fasádu celou. Jen málokdy se totiž povede namíchat odstín nového nátěru tak, aby byl shodný se zbytkem domu.

Voda ve zdivu škodí

Nejčastější vady na fasádě se objevují na soklech domů. Tam opadává omítka i keramický obklad. "V první řadě se musí zjistit příčina porušení soklů. Nejčastěji to bývá vlhkost zdiva," říká Pavel Zachar ze soukromé stavební firmy. "Izolace proti vodě může být porušená nebo chybí. Pokud je omítka mokrá těsně nad terénem, bývá příčinou vzlínající zemní vlhkost." Té se majitel zbaví mimo jiné vybudováním odvodňujícího systému kolem domu, třeba pomocí kanálků z drenážních hadic. Metr těchto hadic, které jsou děrované, stojí kolem 80 korun. Pokud je narušeno i zdivo, pak je dobré ho odbourat a nahradit novým. Stará omítka se otluče a místo ní se většinou použije takzvaná sanační omítka, která má vlastnost vlhkosti se zbavovat. Když opravu svěříte specializované firmě, ta zpra vidla zdarma odebere vzorek vlhké zdi domu a na základě laboratorní zkoušky určí nejvhodnější typ sanační omítky. Za metr čtvereční zaplatíte asi 800 korun včetně práce. Pokud je obsah vody a soli ve zdivu vysoký, pak sanační omítka nepomůže. Je nutné ji kombinovat například s podříznutím domu nebo injektáží, to je navrtání zdiv a. Za takovou rekonstrukci zaplatíte už podstatně více. Podřezání jednoho metru domu stojí přibližně 1500 korun. Cena se liší i podle použité metody nebo velikosti mokrých míst. U nepodsklepených domů se zemní vlhkost často dostává do podlah. Nejlepší je starou podlahu vybourat, pak ji nově vybetonovat, položit izolaci proti vodě a na ni přijde navržená skladba podlahy. Mohou ovšem nastat situace, kdy nelze původní podlahu vybourat. "V tomto případě se v podlaze mohou udělat odvětrávací kanálky z kameniny, zděrovaných cihel nebo z hadic," vysvětluje stavbař Jaroslav Pachman z firmy Raab Karcher a doplňuje: "Tyto kanálky se vyvedou do fasády a ukončí krycí mřížkou." Mezi další kritická místa patří ta, kde se stýká plech s omítkou. Například u plechových parapetů bývá omítka nanesena až na vodorovnou plochu. Při dešti se tak voda z parapetů dostává rychle do omítky a ta zůstává dlouho vlhká. Když v té době přijde mráz, voda zvětší svůj objem a ve zdi se objeví trhliny. Při opravě fasády se proto nesmí zapomenout na klempířské práce. Odborníci doporučují prevenci - pravidelné kontroly všude tam, kde se setkává v těsné blízkosti omítka a plech nebo napojení okapových svodů.

Nová fasáda rozzáří dům

Někdy je ovšem omítka v takovém stavu, že nezbývá nic jiného než provést celkovou rekonstrukci. Na trhu je nyní nepřeberné množství druhů omítek a nátěrů. Nejdříve si rozmyslete, co od rekonstrukce fasády očekáváte. Zda chcete zachovat původní vzhled, nebo využít nabídky moderních stylů omítek. U starších domů se doporučuje zachovat původní ráz. Mnohé firmy nabízejí ve svém sortimentu i omítky a nátěry pro starší objekty. Za jeden metr čtvereční nové fasády zaplatíte od 400 korun výše. Pokud chcete zároveň i částečně dům zateplit, můžete ho obložit tepelně izolačními deskami nebo použít tepelně izolační omítku. Vhodné jsou například desky z extrudovaného polystyrenu. Cena za jeden metr čtvereční se pohybuje od 800 korun výš. Součástí tepelně izolačních omítek je takzvaný expandovaný perlit nebo granulovaný polystyren. Omítky jsou lehké a dobře izolují. Nanášejí se ve vrstvách od dvou do pěti centimetrů. Metr čtvereční stojí kolem 500 korun.

NEŽ ZADÁTE ZAKÁZKU

Při rekonstrukci, ale i při menších opravách fasády bývá lepší poradit se s odborníky. Výběr specializované stavební firmy by se neměl ponechávat náhodě. Je dobré kontaktovat více firem, vyžádat si reference a oprávnění ke stavitelské činnosti, případně se osobně podívat na práci, kterou již odvedla jinému zákazníkovi. Nechat si předložit návrh, jakým způsobem bude prováděna rekonstrukce a rozpočet prací. V něm by měla být započtena například cena za montáž a demontáž lešení, za otlučení staré omítky, odvoz suti na skládku, za materiál a provedení nové fasády. Podle rozsahu prací by firma se zákazníkem měla uzavřít smlouvu o dílo, při drobných opravách postačí objednávka. Smlouva má obsahovat označení předmětu a rozsah prací, jakost, dobu zhotovení rekonstrukce, cenu za dílo včetně daně, záruční doby a může obsahovat sankce za nedodržení termínu či kvality. Objednávka by měla obsahovat požadovaný rozsah prací, cenu díla, termín dokončení a potvrzení firmy, že provede danou zakázku.

Odstoupení od smlouvy, záruky a reklamace

* zákazník může odstoupit od smlouvy až do zhotovení díla, ale musí provádějící firmě zaplatit za provedené práce, jestliže jejich výsledek nemůže firma využít jinak (například pro jiného zákazníka); další povinností zákazníka je nahradit firmě účelně vynaložené náklady

* zákazník může odstoupit od smlouvy, když je jasné, že práce nebude včas hotova nebo správně provedena a pokud firma neučiní nápravu ani v poskytnuté přiměřené lhůtě

* pokud je dílo opraveno vadně, má zákazník právo na bezplatnou opravu; nejde-li vadu odstranit nebo ji firma neopraví v dohodnuté lhůtě, případně objeví-li se vada znovu, pak má zákazník právo na zrušení smlouvy nebo na slevu

* bezprostředně po převzetí díla by se měly okamžitě reklamovat případné vady a dohodnout termín oprav

* záruka na opravné stavební práce je minimálně 18 měsíců, pokud zhotovitel neposkytne dobu delší

* během této doby zákazník může uplatnit reklamaci, nejlépe písemně s doručenkou do vlastních rukou

* při reklamaci je firma povinna zdarma odstranit vady v zákonné lhůtě 30 dní

* pokud firma neuzná reklamaci, může si zákazník nechat zhotovit nezávislý znalecký posudek a spor případně řešit soudní cestou

Přesné znění uvedených ustanovení lze najít v občanském zákoníku (§631 - §656).

Dorozumíte se se zedníkem?

špricovat zeď se lehce nahodí cementovou kaší
natahnout ručně nanést omítku na zeď
šaluňk dřevěné bednění pro betonování
traverza ocelový profil, který může mít řez tvaru U, L, I
íčko, účko ocelový profil, který má v řezu tvar I, U
vingl ocelový profil, který má v řezu tvar L
šlaufka hadicová vodováha, která se používá pro vyměření
vágrysu vágrys rovina v místnosti - jeden metr nad budoucí podlahou,
ta se podle ní zaměřuje
rajblík hladídko, které se používá pro uhlazení omítky rabic rabicové pletivo,
které se někdy dává pod omítky, aby byly pevnější
flexa rozbrušovačka, která se používá na řezání nebo broušení železa
štragvát mezera mezi šňůrou a zdivem, používá se pro udržení rovné zdi při
zdění a dává se na každou šichtu
šichta jedna vodorovná řada cihel nebo tvárnic při zdění
športplech většinou kulatý plech, který má zespodu rukojeť, a dává se na něj
malta při nahazování
fabiaňák používá se při začišťování omítek v rozích, může být kulatý, rovný nebo vinglový
lavičník, pontajzna úchyty na upeňovnění rámů oken a dveří do zdiva
patle nahozené, svislé, uhlazené pruhy omítky asi po metru, díky nim se udržuje
při nahazování rovná zeď

Neutěšený stav omítky často vyžaduje rekonstrukci celé fasády.