Hlavní obytný prostor je předsazený a má díky velkému pásovému oknu panoramatický výhled do krajiny

Hlavní obytný prostor je předsazený a má díky velkému pásovému oknu panoramatický výhled do krajiny | foto: Daniela Dostálková

Neuvěřitelná proměna padesát let staré chaty na moderní stavbu

  • 102
Typická zděná chata, poplatná stavebním technologiím padesát let starým, po náročné rekonstrukci zcela změnila svůj vzhled. Proměna však nijak nenarušila charakter nádherné přírodní lokality nedaleko Luhačovic. Naopak jí přidala odkaz na tradice i novou moderní dimenzi.

Původní rekreační chata již nevyhovovala dispozicí, ani stavebním řešením. Kouzelné, téměř osamocené místo ve svahu pod lesem, obdařené krásným výhledem, však připoutalo své nové majitele natolik, že ho nedokázali opustit. A nechtěli ho ani nijak narušit.

Původní stav

Původní stav

"Škvárobetonové a cihelné nosné zdivo, stropy z keramických tvarovek Hurdis, fošinkový krov a sololitové obklady odpovídají své době. Z hlediska dnešních stavebně-fyzikálních požadavků na současnou obytnou stavbu jsou ale již těžko použitelné," vysvětluje architekt Pavel Mudřík, autor návrhu rekonstrukce domu.

"Nevyhnutelnou otázku, zda zbořit či nezbořit, jsme s klienty dlouho diskutovali. Nechtěli příliš narušit okolí ani vymazat z paměti vzpomínky a staré vazby. A tak jsme nakonec společně dospěli k závěru, že i za této situace je rekonstrukce možná."

Díky tomuto rozhodnutí přežily také původní stromy a zůstala zachována pozice a orientace domu. Vše ostatní (altán, hrazení a některé další prvky na zahradě) čeká na výměnu, celek však neztratí původního ducha.

Horizontální obložení z neupraveného modřínu napomáhá stavbě vyrovnat se s okolní přírodou

Horizontální obložení z neupraveného modřínu odpovídá okolní přírodě

Druhý vstup francouzským oknem vede přes terasu vytvořenou na úrovni přízemí

Druhý vstup francouzským oknem vede přes terasu vytvořenou na úrovni přízemí

Proměna od základů

Zděný suterén, kde se dříve nacházelo technické zázemí, byl propojen s horním podlažím novým dřevěným schodištěm. Po provedení nezbytných statických úprav tu vznikla nová vstupní část s ložnicí a příslušenstvím.

Přízemí se proměnilo v ústřední otevřený obytný prostor určený pro společný život se symbolickým ústředním "rodinným krbem". Nutné rozšíření užitné plochy architekt vyřešil vysunutím části podlaží na východní straně domu směrem do exteriéru. Podlaží se tak rozrostlo o část kuchyně a koupelnu s toaletou, aniž by se zvětšila zastavěná plocha.

Společné obytné přízemí má slunce po celý den

Společné obytné přízemí má slunce po celý den

V této úrovni se dům propojuje se zahradou. Venkovní visutá terasa vedle jídelny byla zabalena obvodovým pláštěm a kompaktně připojena k vnitřnímu obytnému prostoru.

V létě lze stolování snadno přestěhovat na zahradu pod stromy. Původní půdní prostor byl vzhledem k nedostatku místa i nekvalitnímu konstrukčnímu řešení odstraněn. V nově vybudovaném podkroví se nacházejí dva pokojíky s malou střešní terasou.

Kuchyňská linka je vyrobena na zakázku z MDF desek

Kuchyňská linka je vyrobena na zakázku z MDF desek

V novém balení

"Potřeba funkčních změn se pojila i s požadavkem na modernější vzhled," pokračuje Pavel Mudřík. "Obvodový plášť byl po dostavbách a úpravách, které proběhly v minulosti, nehomogenní a nevyhovoval tepelně-technickým parametrům. Naším záměrem byl kompaktní architektonický výraz bez zjevných přidaných hmot."

Kompilát nesourodých starých a nových konstrukcí pokrývá sendvičový tepelněizolační obvodový plášť s horizontálním obkladem z neupravených modřínových fošen.

Dřevo se uplatnilo i na schodišti

Dřevo se uplatnilo i na schodišti

Kuchyňská část je vymezena malým barem

Kuchyňská část je vymezena barem

Exteriér je vtažen do interiéru velkými okny s minimálním členěním, obytný prostor získal vzdušnost a výhledy na všechny strany. Nová horizontální a vertikální okna s minimálním členěním spoluvytvářejí moderní výraz domu.

Vůně dřeva prostupuje celým domem. Vnímáme ji při pohledu na nové ocelo-dřevěné stropy, smrková okna i masivní modřínové podlahy. Základní obrys domu se sedlovou střechou, přiznaná prkna, fošny a masivní trámy z přírodního dřeva místního původu nesou stopy zdejší venkovské stavitelské tradice, dřevěných stodol roztroušených po sousedních kopcích.

Celková kompozice fasád však dokládá moderní architektonickou vizi dispozičního uspořádání i vzhledu stavby.

Technické údaje:

Zastavěná plocha: 83 m²

Užitná plocha: 143 m²

Konstrukce: betonové základové pasy, spodní stavba a přízemí zděné, zastropení z ocelových traverz a dřevěných trámů, dřevěný tesařský krov, dřevěné schodiště, obvodový plášť: původní zdivo, tepelná izolace 100 mm, větraná vzduchová mezera, vnější obložení neupravené modřínové fošny, střecha titanzinkový plech

Výplně otvorů: dřevěná okna a pevně zasklené plochy s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní

Vytápění: ústřední (elektrokotel), radiátory, v koupelnách topné žebříky, krb s krbovou vložkou

Autor:

Ing. arch. Pavel Mudřík

Autorizovaný architekt. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Brně, vede vlastní architektonickou praxi ve Zlíně. Věnuje se rodinným domům, bytové i občanské výstavbě od studie až po realizaci.

K jeho nejvýznamnějším realizacím patří Podnikatelské inovační centrum ve Zlíně, rodinné domy v Lomu a na Šumavě, bytový dům Paseky, most pro obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko ve Zlíně atd.

Spoluautor: Ing. Pavel Krampla

e-mail: apm@email.cz

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 11/2009.