Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestačí jen bydlet, ale i mít kde žít

  10:13aktualizováno  10:13
V devadesátých letech byla novostavba architektonicky kvalitního rodinného domu naprostou výjimkou. Po roce 2000 se přece jenom dobré příklady, byť pozvolna, množí. Co ovšem doposud zůstává stranou pozornosti, jsou urbanistická řešení nově zakládaných lokalit.
V uplynulém desetiletí se výstavba rodinných domů soustředila do skupin a útvarů, kterým se začalo říkat "satelitní městečka". Nevím, kdo je autorem tohoto označení, je však pravda, že je naprosto klamné, neboť vznikající zástavby nepřinášejí potřebné městotvorné funkce. Postrádají obchodní vybavení, o vzdělávání a kultuře nebo sportu nemluvě. Ba co víc, nemají ani předpoklady pro zcela základní sociální kontakty, které jsou pro životaschopnost jakékoliv komunity nepostradatelné.

Chybějí místa k setkávání
Charakteristickými rysy jsou malé stavební pozemky s velkou zastavěnou plochou, neúměrně nakupené objemy staveb s minimálními vzájemnými odstupy, úzké ulice obvykle lemované neprůhledným oplocením, které by mělo uživatelům domů zajistit soukromí ztracené špatnou koncepcí zástavby.

Sousedské vztahy neumožňují plotové bariéry, chybí jakýkoliv náznak veřejného prostranství - místa k setkávání. O hřišti nebo plácku si děti mohou nechat jenom zdát. Struktura zástavby připomíná panelák s dlouhou chodbou, na níž jsou dveře do anonymních bytů. Obyvatelé panelového domu se však mohou setkat alespoň na chodbě nebo ve výtahu. V "satelitním městečku" jsou tyto kontakty nahrazeny vyhýbáním automobilů v úzkých ulicích.

Zdravé, levné a kulturní bydlení
Lákalo by vás jít do "satelitního městečka" v neděli odpoledne na procházku? Ale proč jsou cílem procházek vilové čtvrti, které byly postaveny mezi dvěma světovými válkami? Kromě dobrých příkladů standardní bytové architektury vnímáme ještě něco navíc. Základní rozdíl je v koncepci zástavby, která byla založena na myšlence "zdravého, levného a kulturního bydlení". v podílu veřejných prostranství.

Úzké ulice dnešních "městeček" představují přibližně 10 procent z celkové plochy území. Za první republiky to bylo ulice a náměstí zabíraly minimálně 25 procent. Ulice byly různě široké podle důležitosti, některé byly zvýrazněny alejemi. Křižovatky byly často zdůrazněny rozšířením prostoru, který umocňovaly i pootočené hmoty nárožních domů. V těžišti vilové čtvrti vzniklo náměstí s parkem nebo tenisovými kurty. Prostorová hierarchie usnadňuje orientaci obyvatelům i návštěvníkům dodnes.

Podle velikosti vilové čtvrti bylo náměstí vybaveno kavárnou nebo hospodou, obchodem, případně poštou, kampeličkou a policejní stanicí, někdy i knihovnou, výjimečně biografem. Bylo skutečným centrem místního společenského života. Oplocení domů bývalo zásadně "průhledné", obvykle z dřevěných latí nebo drátěného pletiva, takže předzahrádky přirozeně rozšiřovaly uliční profil a majitelé domů se rádi chlubili svým zahradnickým umem.

Nechybí tu cosi?

Dnes v podstatě neexistuje v tomto smyslu nabídka. Není to však mimo jiné i proto, že chybí dostatečně důrazná poptávka? Majitelé pozemků nebo realitní kanceláře si přece nebudou lámat hlavu s kvalitou veřejného prostoru, když vědí, že to, co nabízejí, se tak jako tak prodá. Teprve po prvních letech života v takovém prostředí si někteří začnou uvědomovat, že tu cosi chybí.

Proto každý, kdo chce investovat do stavby rodinného domu, by se měl zamyslet nad tím, v jakém prostředí chce žít. Když už to nejde jinak, tak i prostřednictvím měst a obcí má občan právo vyžadovat zpracování regulačního plánu, který vymezuje veřejný a soukromý prostor a určuje základní pravidla pro stavební podnikání. Může se tak předejít různým "Šmoulovům", které budou po generace hyzdit jinak kvalitní sídelní struktury.

 Michal Bartošek

O architektovi
Ing. arch. Michal Bartošek


Narodil se v roce 1958. Od roku 1992 vlastní ateliér. O tři roky později začal spolupracovat s partnerem ing. arch. Ivanem Vavříkem. Ateliér se věnuje architektonické i urbanistické tvorbě, zejména územním plánům a bydlení v nově navrhovaných nebo rekonstruovaných rodinných domech. Zajišťuje kompletní služby od studií až po kolaudace staveb. V současné době je Michal Bartošek předsedou dozorčí rady České komory architektů a vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze.Vilové čtvrti postavené ve 30. letech mají jasnou tvář i řád a nechybí jim dostatek veřejných prostranství. U dnešních satelitních městeček je to naopak.
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i...Najdete na iDNES.cz