Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestačí jen bydlet, ale i mít kde žít

  10:13aktualizováno  10:13
V devadesátých letech byla novostavba architektonicky kvalitního rodinného domu naprostou výjimkou. Po roce 2000 se přece jenom dobré příklady, byť pozvolna, množí. Co ovšem doposud zůstává stranou pozornosti, jsou urbanistická řešení nově zakládaných lokalit.
V uplynulém desetiletí se výstavba rodinných domů soustředila do skupin a útvarů, kterým se začalo říkat "satelitní městečka". Nevím, kdo je autorem tohoto označení, je však pravda, že je naprosto klamné, neboť vznikající zástavby nepřinášejí potřebné městotvorné funkce. Postrádají obchodní vybavení, o vzdělávání a kultuře nebo sportu nemluvě. Ba co víc, nemají ani předpoklady pro zcela základní sociální kontakty, které jsou pro životaschopnost jakékoliv komunity nepostradatelné.

Chybějí místa k setkávání
Charakteristickými rysy jsou malé stavební pozemky s velkou zastavěnou plochou, neúměrně nakupené objemy staveb s minimálními vzájemnými odstupy, úzké ulice obvykle lemované neprůhledným oplocením, které by mělo uživatelům domů zajistit soukromí ztracené špatnou koncepcí zástavby.

Sousedské vztahy neumožňují plotové bariéry, chybí jakýkoliv náznak veřejného prostranství - místa k setkávání. O hřišti nebo plácku si děti mohou nechat jenom zdát. Struktura zástavby připomíná panelák s dlouhou chodbou, na níž jsou dveře do anonymních bytů. Obyvatelé panelového domu se však mohou setkat alespoň na chodbě nebo ve výtahu. V "satelitním městečku" jsou tyto kontakty nahrazeny vyhýbáním automobilů v úzkých ulicích.

Zdravé, levné a kulturní bydlení
Lákalo by vás jít do "satelitního městečka" v neděli odpoledne na procházku? Ale proč jsou cílem procházek vilové čtvrti, které byly postaveny mezi dvěma světovými válkami? Kromě dobrých příkladů standardní bytové architektury vnímáme ještě něco navíc. Základní rozdíl je v koncepci zástavby, která byla založena na myšlence "zdravého, levného a kulturního bydlení". v podílu veřejných prostranství.

Úzké ulice dnešních "městeček" představují přibližně 10 procent z celkové plochy území. Za první republiky to bylo ulice a náměstí zabíraly minimálně 25 procent. Ulice byly různě široké podle důležitosti, některé byly zvýrazněny alejemi. Křižovatky byly často zdůrazněny rozšířením prostoru, který umocňovaly i pootočené hmoty nárožních domů. V těžišti vilové čtvrti vzniklo náměstí s parkem nebo tenisovými kurty. Prostorová hierarchie usnadňuje orientaci obyvatelům i návštěvníkům dodnes.

Podle velikosti vilové čtvrti bylo náměstí vybaveno kavárnou nebo hospodou, obchodem, případně poštou, kampeličkou a policejní stanicí, někdy i knihovnou, výjimečně biografem. Bylo skutečným centrem místního společenského života. Oplocení domů bývalo zásadně "průhledné", obvykle z dřevěných latí nebo drátěného pletiva, takže předzahrádky přirozeně rozšiřovaly uliční profil a majitelé domů se rádi chlubili svým zahradnickým umem.

Nechybí tu cosi?

Dnes v podstatě neexistuje v tomto smyslu nabídka. Není to však mimo jiné i proto, že chybí dostatečně důrazná poptávka? Majitelé pozemků nebo realitní kanceláře si přece nebudou lámat hlavu s kvalitou veřejného prostoru, když vědí, že to, co nabízejí, se tak jako tak prodá. Teprve po prvních letech života v takovém prostředí si někteří začnou uvědomovat, že tu cosi chybí.

Proto každý, kdo chce investovat do stavby rodinného domu, by se měl zamyslet nad tím, v jakém prostředí chce žít. Když už to nejde jinak, tak i prostřednictvím měst a obcí má občan právo vyžadovat zpracování regulačního plánu, který vymezuje veřejný a soukromý prostor a určuje základní pravidla pro stavební podnikání. Může se tak předejít různým "Šmoulovům", které budou po generace hyzdit jinak kvalitní sídelní struktury.

 Michal Bartošek

O architektovi
Ing. arch. Michal Bartošek


Narodil se v roce 1958. Od roku 1992 vlastní ateliér. O tři roky později začal spolupracovat s partnerem ing. arch. Ivanem Vavříkem. Ateliér se věnuje architektonické i urbanistické tvorbě, zejména územním plánům a bydlení v nově navrhovaných nebo rekonstruovaných rodinných domech. Zajišťuje kompletní služby od studií až po kolaudace staveb. V současné době je Michal Bartošek předsedou dozorčí rady České komory architektů a vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze.Vilové čtvrti postavené ve 30. letech mají jasnou tvář i řád a nechybí jim dostatek veřejných prostranství. U dnešních satelitních městeček je to naopak.
Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Nejlepší dřevěné stavby a projekty roku 2018. Hlasovat může každý

Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu...

Ty nejlepší rodinné domy ze dřeva, ale také interiéry či dětská hřiště nebo dřevěné konstrukce roku 2018, to vše si...

Štíhlost stojí hodně: za dům široký 2,5 metru zaplatíte 20 milionů

Úzké domy vznikaly v Londýně i v prolukách mezi domy, kterými se dříve...

Nedostatek volných ploch, kde lze ještě stavět, je pro velká města typický. A pro Londýn obzvlášť. Tady už před dvěma...

Najdete na iDNES.cz