Inspirace pro malé prostory: nika pro TV, knihy a dekorace. Vestavný úložný prostor šetří místo díky dřevěné konstrukci. Důležitý prvek představují původní dřevěná okna.

Inspirace pro malé prostory: nika pro TV, knihy a dekorace. Vestavný úložný prostor šetří místo díky dřevěné konstrukci. Důležitý prvek představují původní dřevěná okna. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Nesnáší plastová okna. Raději si předělala starý a zdevastovaný byt

  • 108
Vana hned za dveřmi, trubky s plynem po stěnách. Tak vypadal malý neudržovaný byt ve staré městské zástavbě. Přesto z něj majitelka dokázala vytvořit půvabný interiér. Je totiž profesionálka.

Jana Grünerová ze studia Apparel hledala byt blízko centra Prahy v klasické starší zástavbě, kde se zachoval původní duch města a nehrozí další výstavba. Důležitá byla i blízkost divadel a nákupů.

Interiér byl ve velmi špatném stavu, plechová vana za vstupními dveřmi bytu, plynové potrubí tažené po stěnách. Takže rekonstrukce začala vstupními dveřmi a skončila u oken. Snažila se ale zachovat charakter a nenarušit atmosféru domu.

Proč jste nezvolila například byt v novostavbě?
Nelíbí se mi nové "panelákové story na druhou" a nechtěla jsem bydlet na moderním sídlišti na periferii Prahy. Prošla jsem mnoho projektů a většina ztroskotala hned na první podmínce, a to byla dřevěná okna. Plast bytostně nesnáším.

Dalším měřítkem byla dispozice bytu. Bohužel většina projektů počítá s velkou chodbou a zádveřím, na toaletě by člověk mohl tančit, ale samotné pokoje jsou titěrné, laminátové podlahy standard, obklady v koupelnách bez nápadu s velmi "krásnými" listelami… Prostě bych se cítila příliš omezená diktátem developerů.

Kuchyňská linka Rational je součástí obývacího pokoje. Díky vkusně zvolenému stylu, materiálu a provedení dokonale dokresluje neutrální koncept interiéru a nestrhává na sebe pozornost.

Nemíchaly se vám pracovní projekty s tím osobním? Měla vaše práce, co se třeba času týká, nějaký vliv na tuto rekonstrukci?
Projekty se mi nemíchaly, samozřejmě vždy dostal přednost klient, a tak rekonstrukce, která mohla být hotová za tři měsíce, trvala nakonec půl roku. Největší problém bylo najít nové řešení a nejlepší dispozici bytu, rozhodnout se pro materiály a barvy…

Jenom dispozičních variant jsem si připravila jedenáct. Snažila jsem se konzultovat svoje nápady a myšlenky s okolím, protože jsem v tomto případě neměla nadhled, jako když pracuji na zakázce pro klienta, kterého neznám. Bylo těžké oprostit se a nebýt zaujatá.

Vzhledem k tomu, že navrhujete interiéry pro jiné, měla jste podobu svého dávno v hlavě? Jaká byla vaše vize?
Žádnou konkrétní představu jsem neměla. Chtěla jsem světlý byt, jednoduchý prostor, který dýchá a má osobitou atmosféru. Věděla jsem, že potřebuji kolem sebe květiny, stromy a život. Že byt je součástí domu, a tak se na chodbě nesmím cítit jako v katakombách.

Kdysi jsem snila o bytě se zimní zahradou, jakou měli ve filmu Zelená karta Andie McDowellová a Gérard Depardieu, o skleníku, v němž porostou rostliny až do nebe a budou tam létat ptáci. To se mi bohužel nepovedlo, ale malý balkonek tu je a před okny rostou vysoké topoly a kvetou kaštany.

Ložnici dekorují pokojové rostliny a s nábytkem laděné textilie. Hlavní dominantou je pruhovaná tapeta Osborne & Little v čele postele.

Kterému stylu z hlediska interiérového designu dáváte přednost?
Mám ráda dřevo, přírodní materiály, volný otevřený prostor plný světla. Moderní až technický styl ráda doplňuji křivkami a přírodními vzory. Také se mi moc líbí retrostyl. Hodně si zakládám na kvalitních materiálech a dobrém zpracování.

Byt je laděn do neutrálních barev. Líbí se vám i divočejší barevné realizace?
Barvy mám ráda, i když spíše inklinuji k přírodním odstínům v kontrastu s pastelem. Ale barvy jsou zavazující, a pokud jsou na nábytku, je velmi těžké časem něco měnit nebo doplňovat. Používám je hlavně na doplňcích a samozřejmě v dětských pokojích.

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu? Vyberte si z mnoha nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Každého jistě na první pohled zaujme volba zajímavého osvětlení…
To byl nejtěžší úkol. Byt byl bez světel několik měsíců, než jsem si definitivně vybrala. Chtěla jsem dostatek světla i intimní prostředí. V bytě jsou vysoké stropy a nechtěla jsem je potlačit nebo urazit obyčejnými bodovkami, ale dlouhá závěsná svítidla by naopak mohla působit jako ve výrobní hale.

Chtěla jsem něco neobvyklého a přitom nadčasového. Světla jsou ozdobou a myslím, že se mi povedlo vybrat opravdové šperky.

Jak se vám v této lokalitě a bytě samotném žije?
Mám to tady moc ráda, jsou tu divadla, na Vyšehrad a do Grébovky potřebujete jen pár minut chůze, za chvilku jste na nábřeží a můžete krmit labutě. Centrum města je také na dosah, díky dálnici se dostanu rychle do Průhonic nebo na chalupu na Vysočině. Byt je velice příjemný a přesně takový, jaký jsem chtěla.

Předsíň plní funkci vstupního prostoru. Zákoutí bujné pokojové zeleně, atraktivní doplňky a dekorativní tapeta navozují přívětivou atmosféru.

Majitelka použila prostorný sprchový kout a zástěnu z čirého skla. Ostré hrany sprchového prostoru zjemňuje sanita oblých tvarů.

Máte nějakou radu pro čtenáře, kteří se chtějí pustit do rekonstrukce staršího bytu?
Především se obrnit trpělivostí. Počítat s tím, že náklady budou spíš vyšší, než se kterými počítali, protože v průběhu rekonstrukce se objeví potíže, závady a nesrovnalosti. Jakmile se kopne do stěny a podlah, sáhne se do rozvodů vody a elektroinstalace, bývá většinou nutné vyměnit víc, než s čím se počítalo. Ale stojí to za to.

Více se dočtete v časopise Moderní byt č. 4/2011.