Máte-li podezření, že někdo krade vaši elektřinu, informujte o tom svého dodavatele. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Neplaťte elektřinu za zloděje

  • 0
Byli jste čtrnáct dní na dovolené, a přesto za tu dobu naskákaly kilowatthodiny na vašem elektroměru. Pak bude něco špatně. Je možné, že na vaše elektrické rozvody za elektroměrem je napojena černá přípojka a někdo krade vaši elektřinu. Všechnu pak distribuční společnosti zaplatíte vy.

Jiný případ může nastat, když si zloděj připojí kabel před elektroměr. Pak odebírá proud ještě předtím, než jde do měřicího přístroje, a poškozuje společnost, která elektřinu dodává. - přečtěte si Jak si zkontrolovat svůj elektroměr

Pozor na sousedy

Jak zjistíte, že si někdo vaří, svítí a ohřívá vodu za vaše peníze? Sledujte bedlivě spotřebu elektřiny. Vypozorujte, kolik kilowatthodin spotřebujete za měsíc, a kontrolujte, zda se v dalších měsících na elektroměru objevuje plus minus totéž.

"Když si všimnete padesáti- či dokonce stoprocentního nárůstu spotřeby, je opravdu něco v nepořádku," říká Ivana Klobušníková, ředitelka Energy Centre České Budějovice.

Máte-li podezření, že někdo krade vaši elektřinu, informujte o tom svého dodavatele. Ten k vám pošle revizního technika, který vše prověří. Nebo si můžete sami zavolat elektrikáře, aby zkontroloval rovnou celou elektroinstalaci.

"To by se mělo pravidelně dělat zejména v bytových domech, stává se totiž často, že některý ze zákazníků, kterému byla odpojena elektřina, se připojí na společné rozvody, a tak vzniká škoda ostatním nájemníkům, nebo přímo na některého ze sousedů," říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Usvědčit souseda, že vám krade elektřinu, není jednoduché. V jedné internetové diskusi lidé radí, jak na to: vypněte doma všechny spotřebiče - pozor na ty, které mají pohotovostní čili stand-by režim, ten také spotřebovává energii.

Počkejte si, až se v sousedově bytě začne svítit, prát a podobně, a sledujte svůj i jeho elektroměr. Jestliže na vašem číselníku nabíhají jednotky nebo na displeji bliká kontrolka, která počítá impulzy do kilowatthodiny, zatímco sousedův elektroměr je v klidu, je možné, že má černou přípojku napojenou na váš elektrický rozvod.

Kupujete byt nebo dům? Vše prověřte

Hodláte si koupit byt nebo dům a chcete mít jistotu, že odběr elektřiny je v pořádku a že nemovitost nemá nelegální přípojku? "Nechte provést kompletní revizi elektroinstalace včetně přípojky," radí Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E. ON.

Kontrolu za vás může obstarat i realitní kancelář. Pokud revizní technik zjistí nelegální odběr, musí to nahlásit distribuční společnosti. "Nové domy a byty mívají zpravidla revizní zprávu na elektroinstalaci od certifikovaného elektrikáře a ta je dostatečnou zárukou, že je vše v pořádku," doplňuje Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky.

Aby se vám nestalo, že budete muset uhradit nezaplacený účet za elektřinu spotřebovanou předchozím majitelem bytu či domu, ověřte si výrobní číslo elektroměru a také počet propálených kilowatthodin.

"Ve smlouvě o dodávce elektřiny se vždy uvádí stav elektroměru. Předchozí majitel tedy obdrží fakturu a vyúčtování je řešeno s ním," říká Ladislav Kříž z ČEZ.

Rada MF DNES

Spočítejte si svou spotřebu

Chcete vědět, kolik elektřiny "propálí" vaše domácnost? Vyplňte virtuální kalkulátor na adrese www.eccb.cz/kalkulator/house.php. Zjistíte, kolik kilowatthodin spotřebujete za rok, které přístroje jsou největšími žrouty elektřiny a jak moc musíte šetřit, abyste měli úspornou domácnost.

Nelegální jsou i přetočené hodiny

Neoprávněný odběr elektřiny řeší energetický zákon. "Nelegálně odebírá elektřinu ten, kdo to dělá bez uzavřené smlouvy nebo v rozporu s ní, kdo za proud opakovaně neplatí, kdo nemá měřicí zařízení, pokud ve smlouvě není uvedeno, že ho mít nemusí," uvádí příklady advokátka Barbora Mokrošová z kanceláře Peterka & Partners.

"Neoprávněný je odběr také v případě, že elektroměr nefunguje nebo byl upraven tak, aby nezaznamenával správně a způsoboval škodu distribuční firmě."

Zákonu samozřejmě odporuje i to, když někdo poruší plombu na elektroměru a přetočí naměřenou spotřebu tak, aby byla nižší, a nemusel za elektřinu platit tolik.

"Sledujeme historii odběrných míst velmi podrobně a poměrně dlouhou dobu. Výrazná odchylka od obvyklé spotřeby - zejména směrem dolů - zpravidla signalizuje nějakou změnu," vysvětluje Petr Holubec z PRE. "Existují i další signály, které upozorní, že něco není v pořádku, ty však prozradit nemohu."

Černá přípojka však není jen nezákonná, ale také velice nebezpečná - hrozí například úraz elektrickým proudem nebo třeba požár. - přečtěte si Úspora elektřiny: jen zhasínat nestačí

Kolik elektřiny spotřebujete za rok?

Rodinný dům (vaření a pečení) 1 390 kWh
Rodinný dům (vaření, pečení, ohřev vody) 6 730 kWh
Rodinný dům (vaření, pečení, ohřev vody, přímotop)
25 020 kWh
Rodinný dům (vaření, pečení, ohřev vody, vytápění akumulace) 25 400 kWh

 
Byt (vaření a pečení) 1 390 kWh
Byt (vaření, pečení, ohřev vody) 6 730 kWh
Byt (vaření, pečení, ohřev vody, přímotop) 18 920 kWh
Byt (vaření, pečení, ohřev vody, vytápění akumulace)
19 180 kWh
Byt (vaření, pečení, svícení, běžné elektrospotřebiče)
3 990 kWh
Byt (svícení, běžné elektrospotřebiče) 2 600 kWh
(běžná domácnost)
Byt (svícení, běžné elektrospotřebiče) 1 200 kWh
(úsporná domácnost)

Poznámka: Je počítáno s bytem 3+1 o velikosti asi 68 m2. Hodnoty jsou orientační, výše spotřeby elektřiny
záleží na počtu osob v domácnosti a na chování uživatelů bytu či domu.
Zdroj: Energy Centre České Budějovice