Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Není vana jako vana: vybírejte pečlivě

  19:58aktualizováno  19:58
Ne každá vana je tak úžasná, jak se na první pohled zdá. Až při jejím používání kupující zjistí, že to není přesně ono. Že našel spoustu věcí, které mu vadí a o nichž neměl při výběru ani zdání. Buď nad tím mávne rukou, nebo se poohlédne po jiné vaně.
Když si Pavla Procházková, která je nyní na mateřské dovolené, přestavovala koupelnu, šla si vybrat rohovou vanu do jednoho pražského hobby marketu. "Vybírala jsem samozřejmě podle velikosti, aby se mi do daného prostoru hodila, a také podle ceny. Nechtěla jsem platit nijak horentní sumu a cena kolem deseti tisíc i s předním panelem se mi zdála dobrá."

Poté, co jí řemeslníci vanu nainstalovali a ona se v ní poprvé vykoupala, zjistila, že část určená na opření zad není nakloněná, ale je do pravého úhlu. "Nemůžu si do ní vůbec lehnout. Sedím tam narovnaná jako pravítko," stěžuje si.

Protože si nemůže dát do koupelny kvůli prostorovému uspořádání závěs, chtěla přikoupit prosklenou zástěnu. Ale zjistila, že na tuto vanu ji nelze sehnat. "Neměla by se kam složit, protože u zdi, kde je vana ukotvená, je vyvýšenina na hlavu, která je tam úplně zbytečná. Jsem naštvaná, ale už s tím nelze nic udělat," lituje.

Za radu se neplatí
Aby se kupující vyhnul podobným problémům, měl by se o výběru vany poradit s odborníkem. Také by bylo dobré, pokud to prodávající umožní, lehnout si do vany již v prodejně, aby si zákazník vyzkoušel, zda mu skutečně vyhovuje. V mnoha případech to však není možné.

Je proto nutné se vyptávat na všechno, co ho v danou chvíli napadne - z jakého je materiálu, v jakých barvách se vyrábí, jaké jsou možnosti usazení do prostoru, zda se k dané vaně vyrábí přední panel, případně originální zástěna. Také se rozhodnout, zda si pořídí rohovou vanu (pro koupel většinou pojme mnohem víc vody než běžná vana), nebo klasickou.

Design jde stále kupředu
Vana by měla být nejen pohodlná, ale měla by ladit i s interiérem koupelny. "Existují dva styly koupelových van: německý s ostřejšími hranami, který je hodně strohý, a italský s oblými hranami a s více doplňky," říká Patrik Kreysa, marketingový ředitel společnosti Ravak, která se zabývá výrobou van, sprchových koutů a doplňků. "Italský styl byl vyhledávaný v devadesátých letech, teď spíše lidé inklinují k německému," dodává.

Rohová, nebo klasická
Také tvary van prošly mnohými změnami. Dnešní trh se doslova hemží různými variantami symetrických i asymetrických "rohovek" i klasických van s různými prohlubněmi a záhyby. "Do menších koupelen, jaké jsou třeba v panelových domech, se doporučuje klasická rovná vana a dnes i asymetrická rohovka s rozměry 150 x 70 cm, která je dimenzovaná hodně úhlopříčně," říká Kreysa.

"Do větších prostor se pak dají samozřejmě umístit větší vany - rohové 150 x 150 cm nebo i luxusnější, jako například Love Story, vana pro dva s rozměry 185 x 135 cm." Standardní vany se vyrábějí v rozměrech od 70 do 80 cm šířky a 150 až 180 cm délky. Do extrémně malé koupelny se dá umístit speciální vana Lilia s rozměry 120 x 70 cm.

Nejčastější je akrylát
Nejpoužívanějším materiálem je v současné době akrylát. Má nesporné výhody, neboť je teplý, příjemný na dotek, plně probarvitelný, dá se vyleštit a je odolný proti spoustě látek, jako jsou řasenky, laky na nehty, různé spreje atd. Také je velmi dobře tvarovatelný a méně klouže než vany z keramiky nebo litiny.

"Některé vany se vyrábějí i z plechu, ale protože je špatně tvarovatelný, nehodí se pro rohovky. Patří však k nejlevnějším materiálům," vysvětluje marketingový ředitel Ravaku. Ovšem pořídit si lze i vanu ze dřeva, která je v katalogu firmy Dolnic Interier. Její cena se však počítá na statisíce. K většině moderních van se dá pořídit i ozdobná prosklená zástěna.


CENOVÉ ROZPĚTÍ

Cenu jednotlivých van ovlivňuje značka, velikost a materiál.

Klasická vana asi od 3000 do 12 000 Kč

Rohová vana 7000 až 14 000 Kč


Dřevěná vana až 250 000 Kč


Vana Love Story pro dva 18 500 Kč


Přední panel od 2000 Kč výše


Polystyrenová podsada od 3000 výše


Prosklené zástěny od 3500 Kč výše


NĚKOLIK MOŽNOSTÍ INSTALACE VANY

1. Vana se zasadí do prostoru, který odpovídá její velikosti. Jako přední stěna se zvolí panel ze stejného materiálu. Není nutné žádné velké zdění ani obklady navíc.

2. V prostoru se vyzdí lůžko souběžně s hranou vany nebo o něco větší a tam se vana položí. Po okraji vany se může vytvořit odkládací prostor. Přední část vany se pak obloží obkládačkami.

3. Koupací nádoba se uloží do polystyrenové podsady, kterou lze zakoupit společně. Jde o tuhý polystyren, který řemeslník položí na zem, vloží do něj vanu a oblepí obkladem. Doporučuje se použít originální formu, univerzální nemusí dobře těsnit. Je to velmi čistý a jednoduchý způsob. Nehledě na to, že polystyren je dobrý tepelný a zvukový izolant.


Vana Lovestory je zasypaná červenými růžemi v expozici příbramské firmy Ravak

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Moderní koupelnu zdobí stěna obložená oblázky, majitelé ji vyrobili sami

Manželé se rozhodli pro dvě umyvadla, která jsou mimořádně praktická zejména v...

Svépomocné zařizování interiéru nemusí skončit neúspěchem. I ve vlastní režii můžete vytvořit originální koupelnu,...

Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou,...

Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá...Najdete na iDNES.cz