Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte vytékat peníze kanalizací. Tipy, díky kterým opravdu ušetříte

  1:00aktualizováno  1:00
Největším žroutem vody je osobní hygiena. Připadá na ni kolem 75 procent denní spotřeby domácnosti. Koupelna je proto místem, kde bychom s úspornými opatřeními měli začít. Pokud se jich budete držet, ochráníte nejen přírodu, ale poznáte to i na své peněžence.

Investujte do moderního systému splachování. Starší systémy splachují do kanalizace 9 -12 litrů vody, zatímco u novějších je to 6 litrů na velké spláchnutí a 3 litry na malé. | foto: Jika

Při mytí dávejte přednost sprchování. Spotřebujete tak o třetinu méně vody než při koupání ve vaně, na které připadne až 150 litrů. Pozor ale, jak dlouho se sprchujete. Zkrácením doby sprchování o každou minutu ušetříte více než 560 litrů vody měsíčně. Pomohou také speciální úsporné sprchové hlavice. Nejsou drahé a můžete s nimi ušetřit za měsíc až 2 500 litrů vody.

Při čištění zubů, mydlení rukou nebo holení vždy zavírejte kohoutek, kterým jinak bez užitku vypustíte 10 litrů vody za minutu. Na vypláchnutí úst po čištění zubů přitom můžete použít sklenici nebo kelímek, který má objem maximálně čtvrt litru. Pokud si vezmete toto jednoduché pravidlo za své, měsíčně ušetříte 100 až 500 litrů vody.

Kontrolujte těsnění vodovodních kohoutků. Jedním kapajícím kohoutkem může utéct měsíčně i více než 1 000 litrů vody. Dbejte také na pečlivé zavírání a utahování kohoutků a vše učte už od malička své děti.

Při sprchování spotřebujete o třetinu méně vody než při koupání ve vaně.

Při sprchování spotřebujete o třetinu méně vody než při koupání ve vaně.

Spotřebu vody ovlivňuje také typ použité kartuše v baterii, vyplatí se pořídit si perlátory. "Kartuše zabudované do našich vodovodních baterií jsou vybaveny omezovačem průtoku. V praxi to znamená, že si uživatel sám zvolí optimální průtok a spotřebu. Perlátor slouží k provzdušnění proudu vody. Díky přítomnému vzduchu vody vytéká méně, což přitom nijak neovlivní komfort mytí," říká Petr Čech, produktový manažer značky Jika.

Vodou je potřeba šetřit i na WC. Splachujeme totiž pitnou vodou

Průběžně kontrolujte, jestli toaleta neprotéká. Pokud ano, problém řešte okamžitě. Protékající toaletou spotřebujete měsíčně až 3 500 litrů vody navíc.

Investujte do moderního systému splachování. Starší systémy splachují do kanalizace 9 -12 litrů vody, zatímco u novějších je to 6 litrů na velké spláchnutí a 3 litry na malé. Trend vývoje směřuje ke spotřebě pouhých 4,5 litru. Duální systém splachování ušetří průměrné čtyřčlenné rodině až 40  procent roční spotřeby vody.

"V zásadě se dnes využívají dva základní typy ventilů: Start stop a Dual flush," vysvětluje další možnosti úspor vody Alena Machátová ze společnosti Laufen.

U systému Start stop se spotřeba řídí úsudkem uživatele: stlačení tlačítka aktivuje splachování a opětovné stlačení splachování zastaví. Spotřebu vody si tedy určí uživatel sám.

Maximálně však do odpadního systému spláchne klozet šest litrů vody. U Dual flush je tlačítko ventilu dvojité, menší a větší. Spotřeba vody je standardně 3 l na malé spláchnutí (menší tlačítko) a 6 l velké spláchnutí (velké tlačítko).

Designovému klozetu z kolekce Il Bagno Alessi One stačí na velké spláchnutí pouze 4,5 litru a na malé pouze 3 litry vody.

Designovému klozetu z kolekce Il Bagno Alessi One stačí na velké spláchnutí pouze 4,5 litru a na malé pouze 3 litry vody.

Nové spotřebiče jsou energeticky úspornější

Zvažte výměnu starých domácích spotřebičů za nové. Moderní myčky i pračky jsou daleko energeticky efektivnější a mají spotřebu vody nižší až o 50 procent. Myčky navíc spotřebují sedminu vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou a kromě toho šetří váš čas.

Myčku i pračku zapínejte pouze tehdy, jsou-li již úplně plné. Pokud nemáte tuto možnost, již při nákupu vybírejte zařízení, která umožňují objem použité vody regulovat podle množství nádobí / prádla.

Ušetřit se dá i v kuchyni

Přesto, že každý ví, že mýt nádobí pod tekoucí vodou je neekonomické, v řadě českých domácností tento zvyk stále přetrvává. Spotřebujete tak ale až třikrát více vody než při mytí nádobí v napuštěném dřezu a až sedmkrát více než při mytí v myčce.

"Myčky dokáží mýt plný obsah nádobí s využitím pouhých 10 -12 litrů vody, kdežto na stejné množství nádobí potřebujete 70 litrů, což už se rovná spotřebě vody při sprchování", potvrzuje Alena Machátová.

Pokud myčku nevlastníte, napusťte při mytí nádobí vodu do dřezu, umyjte jej a až nakonec opláchněte pod tekoucí vodou.

Při mytí nádobí napusťte vodu do dřezu, umyjte jej a až nakonec opláchněte pod tekoucí vodou.

Pokud myčku nevlastníte, napusťte při mytí nádobí vodu do dřezu, umyjte jej a až nakonec opláchněte pod tekoucí vodou. Velmi jednoduše a efektivně nádobí omyjete pomocí kuchyňské sprchy. Šetřete nádobím, jedna sklenice na vodu vám na den stačí.

V lednici mějte vždy zásobu chlazené vody v PET láhvi. Odpouštěním vody pokaždé, když si napouštíte vodu k pití do sklenice tak, aby byla dostatečně studená, zbytečně plýtváte (čtěte Litr pitné vody z plastu vás přijde až 200krát dráž než z kohoutku). K rozmrazování potravin nepoužívejte tekoucí vodu.

Veškerými úspornými opatřeními ušetříte i více než 35 procent spotřeby vody v domácnosti. Průměrná čtyřčlenná domácnost, která spotřebuje 170 litrů denně na osobu, tak ročně ušetří přes 86 tisíc litrů vody, což je 238 litrů vody denně na celou domácnost a necelých 60 litrů na člověka. Při průměrné české ceně 60,77 Kč za m3 ušetří celá domácnost ročně minimálně 5 226 korun.

Tipy na chytré a úsporné baterie a toalety

 • Roca Thesis
  umyvadlová stojánková páková baterie
  doporučená cena: 5 028 Kč

Koupelnová baterie Roca Thesis disponuje technologií Optim Eco, která umožňuje efektivně kontrolovat množství a teplotu vody.

Koupelnová baterie Roca Thesis.

Koupelnová baterie Roca Thesis disponuje technologií Optim Eco, která umožňuje efektivně kontrolovat množství a teplotu vody. Dalším úsporným prvkem je dvoustupňový mechanismus páky baterie, který rozděluje průtok vody na maximální a ekonomický.

Při zvedání páky ucítíte elastickou zarážku, která vás upozorní, že přecházíte do úseku s maximálním průtokem. Překonáním odporu se zvýší průtok. Tento systém dokáže ušetřit velké množství vody, protože pro běžnou potřebu často stačí ekonomický průtok vody (cca 6 l/min), který znamená významnou úsporu v celkové spotřebě.

 • Roca W+W
  umyvadlo, klozet a baterie v jednom
  doporučená cena: 83 000 Kč

Projekt W+W spojuje funkci umyvadla a klozetu v jediný úsporný a designový objekt.

Roca W+W spojuje funkci umyvadla a klozetu.

Projekt W+W spojuje funkci umyvadla a klozetu v jediný úsporný a designový objekt. Voda použitá v umyvadle W+W prochází odtokovým čisticím systémem, ve kterém jsou z vody odstraněny větší nečistoty, a nadávkuje se do ní desinfekční látka.

Nádržka s vyčištěnou vodou je propojena s WC nádrží, kam tato voda přitéká čistá a připravená ke spláchnutí toalety. Komplet doplňuje baterie s omezeným průtokem vody, která šetří vodu i energii.

 • Laufen Il Bagno Alessi One
  závěsné WC, hluboké splachování
  doporučená cena: 25 000 Kč

Designovému klozetu z kolekce Il Bagno Alessi One stačí na velké spláchnutí pouze 4,5 litru a na malé pouze 3 litry vody.

Designovému klozetu z kolekce Il Bagno Alessi One stačí na velké spláchnutí pouze 4,5 litru a na malé pouze 3 litry vody.

Díky unikátnímu tvaru, povrchové úpravě a promyšlenému systému vypouštěcích ventilů zůstává WC hygienicky čisté i s takto malým množství vody.

 • Jika Lyra
  dřezová stojánková páková baterie s výsuvnou sprchou
  doporučená cena: 1930 Kč

Výsuvná sprcha baterie Jika Lyra zaručí snadné a efektivní oplachování i neskladného nádobí. Zabudovaná technologie Optim Eco navíc umožňuje snadno regulovat teplotu vody a průtok, čímž šetří vodu i energii.

Výsuvná sprcha baterie Jika Lyra zaručí snadné a efektivní oplachování i neskladného nádobí.
Sprchová baterie Jika Mio šetří vodu díky technologii Optim Eco, která umožňuje efektivně kontrolovat teplotu i průtok vody.

Vlevo je kuchyňská baterie Jika Lyra, vpravo sprchová baterie Jika Mio.

 • Jika Mio
  sprchová páková baterie
  doporučená cena: 2 361 Kč

Sprchová baterie Jika Mio šetří vodu díky technologii Optim Eco, která umožňuje efektivně kontrolovat teplotu i průtok vody. Baterie šetří nejen vodu a energii, ale předchází také opaření horkou vodou.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Naučte se před zimou správně, šetrně a zdravě topit i větrat

topení

Než letos poprvé pustíte topení naplno a otevřete si okno, vzpomeňte si, že každý stupeň Celsia navíc znamená o 6...

K ceně kondenzačního kotle přidejte i náklady na spalinovou cestu

Kondenzační kotel Class B Premium EVO Ariston má integrovaný zásobník s objemem...

Vytápění tvoří v domácnostech až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií. Úsporně však topí jen část domácností....

V domácnostech vraždí často tichý zabiják. Jak tomu předejít

Moderní zařízení pro ohřev teplé vody mají lepší možnosti regulace.

Smrt na otravu oxidem uhelnatým je zbytečná, bohužel ale až příliš častá, hlavně v koupelnách, kde se o ohřev teplé...

Najdete na iDNES.cz