Nenechte se ošidit stavební firmou

  1:00
Kvalitně zpracovaná smlouva o dílo - ta jediná vás dokáže ochránit od problémů se stavební firmou. Mnohé společnosti totiž zkoušejí různé triky, jak zákazníka pořádně ošidit.

Průběh stavby je nutné velmi dobře kontrolovat. | foto: Profimedia.cz

6 rad, jak nenaletět řemeslníkům - čtěte ZDE

Pokud si stavíte rodinný dům pro bydlení jako občan, pak se smlouva o dílo bude řídit občanským zákoníkem. Vždy by měla být písemná. Při ústním sjednání, které je také možné, byste totiž v případě sporu jen těžko něco prokazovali.

Ve smlouvě by měly být uvedeny smluvní strany, datum a podpisy. "Dále nesmí chybět předmět smlouvy, tedy závazek zhotovitele provést dílo, a závazek objednatele, tedy vás, za ně zaplatit," říká advokátka Barbora Mokrošová z advokátní kanceláře Peterka & Partners.

Stavbu je třeba přesně specifikovat, například podle projektové dokumentace, která bude přílohou smlouvy. Ve smlouvě nebo v projektové dokumentaci by rovněž mělo být přesně definováno, z čeho bude dům postaven, případně uvedeni i konkrétní výrobci.

Důležité je uvést také termín předání dokončené stavby. Nezapomeňte rovněž na smluvní pokuty pro případ, že stavební firma lhůtu nestihne. Dále je třeba uvést, zda může angažovat i další firmy, nebo zda musí dům postavit sama.

Nebezpečí číhá v rozpočtu
"Cenu se snažte stanovit jako pevnou, popřípadě podle rozpočtu," upozorňuje Barbora Mokrošová. "Pak nesmí být bez souhlasu objednavatele zvýšena." Tím si můžete ušetřit mnoho nepříjemných překvapení.

Práce a náklady, které nejsou v rozpočtu zahrnuté, může totiž stavební firma účtovat jen v případě, že je schválíte písemně, nebo jestliže práce dodatečně písemně objednáte.

"Doporučuji, abyste si ve smlouvě dohodli placení tak, že bude hrazeno po dokončení a předání jednotlivých etap," radí advokátka. Práci byste si měli ještě před úhradou zkontrolovat.

Než však smlouvu a rozpočet podepíšete, velmi podrobně ho prostudujte. A to nejlépe s nějakým odborníkem, třeba architektem či rozpočtářem.

Hodně firem totiž rozpočet záměrně podhodnotí, aby získaly zakázku, ale fakturovat vám samozřejmě budou chtít podle reálných cen. Pokud nebudete mít ve smlouvě cenu fixní nebo dle rozpočtu, skutečně to budou moci udělat.

Zkontrolujte také, zda rozpočet zahrnuje všechno, co bude ke stavbě potřeba. A to nejen materiály, konkrétní výrobky či práci, ale také třeba odvoz suti, zařízení staveniště či jeho úklid. Nebude-li vám jasné, co se pod některou položkou skrývá, nechte si ji vysvětlit.

"Stavební firma nám dala do rozpočtu a poté při stavbě do faktury položku spojovací a ochranné prostředky k položení palubkové podlahy," popisuje Jan Žák svou zkušenost.

"Když jsme se ptali, zda jsou tím myšleny šrouby, tmel a podobně, tvrdili nám, že ne. Co to ale znamená, nám vysvětlit nedokázali. Odmítli jsme to zaplatit." Jinak ale počítejte s tím, že cokoliv bude v rozpočtu chybět, budete muset zaplatit navíc.

Staví se, nervy začínají
Průběh stavby je nutné velmi dobře kontrolovat. Jestliže však nejste odborníky z oboru stavebnictví, u spousty věcí to nejspíš sami nedokážete.

"Vyplatí se sjednat si technický dozor, tedy zkušeného stavbaře, který vám pomůže všechno ohlídat," dává tip Jan Žák.

Snažte se vždy si ověřit, jestli firma skutečně používá materiály, na nichž jste se dohodli, a zda na něco ze stavby nezapomněli.

"Hned na začátku stavby jsme například zjistili, že v základech není provedena příprava na hromosvod, a to přesto, že v projektu to bylo jasně dané," říká Jan Žák. "Pak se muselo vymýšlet náhradní řešení."

Rodině Kuncových zase firma zapomněla dát do podlah v patře zvukovou izolaci. "Dnes v obývacím pokoji v přízemí slyšíme každý krok, který někdo udělá v patře," říká Adriana Kuncová. A samozřejmě je třeba hlídat i technologické postupy a kvalitu práce.

Plaťte až po kontrole
S placením počkejte vždy, až jednotlivý celek buď vy sami, nebo ještě lépe technický dozor zkontrolujete. Stejně pečlivě projděte i každou položku ve faktuře.

Podívejte se, zda odpovídá rozpočtu. Důsledně kontrolujte také množství, zvláště u těch položek, kde se něco navíc může lehce ztratit.

"Stavební firma nám například vyúčtovala 600 kilo sádry," popisuje Žák. "Nějak se nám to nezdálo, a tak jsme se ptali našeho technického dozoru, zda je to opravdu možné, aby na malý domek byla tak velká spotřeba. Odpověď, že tohle by stačilo na dva paneláky, nás docela šokovala, přestože byla zřejmě trochu nadsazená. A podobná situace byla s betonem do základů."

Pokud firma něco takového zkusí a vy na to přijdete, v podstatě nastane jedna ze dvou variant. Věc uvedou do pořádku a vy zaplatíte to, co podle smlouvy máte.

Najdou se ale i společnosti, které smlouva nesmlouva řeknou, že nic opravovat nebudou, a dokud nezaplatíte, nepokračuje se.

V horším případě ze stavby rovnou zmizí. Hodně lidí totiž v tento okamžik prostě povolí, aby dům dostavěli bez větších problémů. A na to některé stavební firmy spoléhají.

Patříte-li mezi bojovníky, zkuste vyjednávat, přivolat na pomoc advokáta či třeba zavolat na živnostenský úřad.

Objevily se vady
Převzetím stavby začíná běžet záruka, odpovědnost za vady. "Ze zákona je minimální záruční doba na stavbu tři roky," říká advokátka Šárka Procházková z kanceláře Buřič, Sadílek a partneři.

Smluvně si ale můžete sjednat i delší. Standardních je až šest let. Pokud se na domě objeví nějaké vady, musíte je uplatnit právě v záruční době, jinak váš nárok zanikne.

"Pokud půjde o vadu, kterou lze odstranit, můžete požadovat její bezplatné odstranění," vysvětluje advokátka Procházková.

Jestliže vadu neodstraní do lhůty, která by měla být stanovena ve smlouvě, nejpozději však do 30 dnů ode dne reklamace, pokud se nedohodnete na delší lhůtě, stává se vadou neodstranitelnou.

V takovém případě, stejně jako u vady skutečně neodstranitelné, která však nebrání řádnému užívání věci podle objednávky, máte právo na přiměřenou slevu.

Při výskytu vad neodstranitelných, bránících užívání věci a dále v případě, kdy věc má větší počet vad nebo se vada vyskytne opětovně po opravě, máte právo odstoupit od smlouvy. Všechny reklamce uplatňujte písemně, doporučenými dopisy.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...