Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nenaleťte reklamě a zařiďte se podle svého

  9:47aktualizováno  9:47
Je to tak. Lidé nejen v oblékání, ale i v bydlení podléhají tomu, čemu se říká módní trend. Na vině bývá nejčastěji reklama i rubriky v časopisech typu být "out" a "in" či market". Ty však málokdy vypovídají o tom, co je skutečně nového. Zpravidla jde jen o výběr obrázků z katalogů. Za tyto stříhánky" totiž nemusí redakce platit. A kam jde tedy vývoj skutečně?
Kuchyň

Kuchyň - Ostrůvkové kuchyně si vyžádaly kvalitní digestoře | foto: KAREL KOVÁČ

Poslední veletrhy nábytku ukazují novou cestu. Žádné klanění se slohu nebo striktním návrhům architektů. Žádný do posledního puntíku" dodržený minimalismus, neplatí ani jakýkoliv jiný -ismus. Kdykoliv lze něco přidat nebo ubrat, protože kolem předmětů existuje volný, živý prostor.

Lidé prostě začínají bydlet podle svého. Dodržují se jen příjemná pravidla - věci by měly být funkční, praktické a svým majitelům by měly dělat radost. Typickým příkladem mohou být třeba pohovky umožňující dokonalou relaxaci včetně podložení nohou. A třebaže mívají světlé čalounění, žádná hospodyně se nemusí hroutit z toho, že se na ní rodina vesele povaluje.

Protišpinivé úpravy dělají divy. Příjemný trend, ne? Při pohledu na nové kolekce doslova jásám. Čistota stylu, dobrý vkus, prvotřídní kvalita a zároveň důraz na funkci. Lidé si tak mohou uvědomit slavný citát Armaniho: Dobrý vkus spočívání v pochopení jednoduchosti," říká Tomáš Poucha z firmy Konsepti. Právě jednoduchost dává možnost kombinovat věci, barvy i tvary.

Bydlení pro člověka
Dříve se architektura řídila výhradně slohem, pak přišla éra architektů, kteří vám přesně namalovali, kam smíte pověsit obraz, kde bude stát židle," vysvětluje Svatava Vynal, publicistka, která žije v Miláně a řadu let se věnuje právě životnímu stylu. Je to jako s puntíkatými šaty. U nich také nemůžete přidat ani ubrat jediný puntík, aby výsledek nevypadal zoufale. To naštěstí skončilo.

Když najdete úžasnou lampu, můžete si ji koupit a radovat se z ní. Nemusíte se hroutit z toho, že nezapadá do vašeho dokonalého interiéru. Člověk přece najde v životě spoustu věcí a je škoda nemít je na očích," tvrdí Svatava Vynal. Právě možnost koupit si něco, co se vám líbí, a doplnit tím váš interiér, aniž byste kvůli jediné židli museli předělávat celý interiér, je velmi příjemné. Když si budete chtít udělat radost, pořiďte si něco třeba od Vernera Pantona nebo Charlese Eamesových, to jsou tak nadčasové věci, že budou vždycky módní," radí architektka Bára Škorpilová.

Nový trend dává lidem svobodu při zařizování, ale neznamená to, že by se měly nekriticky přejímat interiéry okopírované" z cizích katalogů. V posledních deseti letech se u nás s nadšením přejímaly věci ze zahraničí, které byly inspirovány sedmdesátými a osmdesátými lety, hlavně z Itálie," vysvětluje architekt Marek Teska, který učí budoucí architekty na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického.

Jenže u nás tato léta nebyla ničím optimistickým, a to nejen z politického hlediska. Designéři měli svázané ruce. Nemáme proto důvod navazovat na tyto roky," tvrdí Marek Teska, naštěstí doba pasivního kopírování končí, naši architekti a designéři jdou vlastní cestou, a proto začínají být stále úspěšnější i v zahraničí."

Co to konkrétně znamená
Pokud se podíváte na současné trendy v bydlení u nás, zjistíte, že se nezačíná od Adama, ale často od záchodu. Zásadní změnu představují dvě věci - možnost regulování vody potřebné pro spláchnutí a závěsné provedení. Neboli klozet bývá již běžně vybaven stop tlačítkem nebo takzvaným dvojitým splachováním na tři či šest litrů vody. Závěsné klozety si pak z veřejných prostor pomalu, ale jistě razí cestu i do běžných interiérů.

Nabízejí snadnější úklid, ale i tišší napouštění vody v porovnání s kombíky" neboli kombinačními klozety stojícími na podlaze s pevně přišroubovanou keramickou nádržkou. V sanitární keramice jednoznačně vládne bílá barva. Trend je jednoznačný, ruší se barvy. Zůstává vlastně jen bílá, zatímco například takový 'manhattan' neboli béžová je téměř neprodejný. Barevná i dezénová škála obkladů je totiž tak obrovská, že se bílá stala ideální," tvrdí Jiří Štekr z firmy Sanitec.

Pokud jde o tvary, pak se zájem soustřeďuje na naprosto jednoduché, geometrické tvary, kruhy nebo čtverce. Sám design už však nestačí, keramika musí splňovat také další parametry - snadnou údržbu a také estetická i hygienická kritéria. To třeba v praxi znamená, že klozetová mísa nemá žádná špatně dostupná místa na mytí nebo že sedátka jsou snadno odnímatelná."

V koupelnách se stále častěji objevují sprchové kouty, které často vytlačují i klasické vany. Stávají se z nás požitkáři. Sprchy mívají masážní koncovky, ve vanách a u panelů se používají masážní trysky. Pákové baterie jsou už samozřejmostí, stále častěji se objevují termostatické baterie šetřící vodu a bránící opaření.

Kuchyně se stala pracovnou
Při pohledu do současných kuchyní může mít člověk pocit, že vstupuje do laboratoře. Matovaná ocel a hliník, displeje, počítače...

Změna životního stylu, která přinesla změny v jídelníčku, ovlivnila totiž také vybavení kuchyní. Čas jsou peníze. A to znamená, že mikrovlnné trouby musí umět rozmrazit jídlo mnohem rychleji než před deseti lety (trouby vybavené funkcí Jet Defrost to zvládnou sedmkrát rychleji než ostatní mikrovlnné trouby), mrazničky je zase musí umět rychleji zmrazit.

Trouby na pečení se již běžně vybavují elektronikou stejně tak jako pračky či myčky. Zákazníci se u myček, praček a sušiček začínají ptát na opožděný start" (to je důležité zejména pro to, abyste nemuseli platit poměrně vysoký měsíční paušál za 25ampérový jistič, ale vystačili s 16ampérovým) či funkce up date, která vám dovolí po pár letech vložit do přístroje nový software neboli nemusíte za pár let mít nový. Trend? Snížení spotřeby energií a snadná údržba.

Kdo by se dnes pracně vymýval s troubou poprskanou" od omastku, když existuje pyrolýza, která spálí zbytky doslova na popel, nebo úpravy s nepřilnavým povrchem. Vestavné spotřebiče jsou už v nových bytech standardem. S tím vším samozřejmě souvisí i kuchyňský nábytek. Chytré kování a detaily změnily i kuchyňské skříňky. Hlavně ty spodní se pyšní takzvanými plnovýsuvy, neboli vypadají jako velké komody. Jenže místo zásuvek na prádlo tu najdete zásuvky na talíře, hrnce i potraviny. Okamžitý přehled, žádné ohýbání.

Základem ložnice je postel
V ložnici je samozřejmě nejdůležitější postel (tedy kromě partnera). Musí být na nožkách, aby dobře větrala. Lamelový rošt a kvalitní matrace se stávají běžným požadavkem. Lidé už pochopili, že v posteli stráví třetinu života, ale to neznamená, že budou mít jednu matraci na celý život," říká Ivo Hryzák z firmy Tropico, největšího tuzemského výrobce matrací.

Na pojem zdravotní matrace však zapomeňte. Přesně tento výraz patří mezi reklamní, ničím nepodložená hesla. Mají opodstatnění jen v případě antidekubitních typů bránících vzniku proleženin u dlouhodobě nepohyblivých osob.

Změnily se i kanceláře
Mění se však nejen byty, ale také kanceláře. To, co po léta studilo" šedou barvou a neosobností, je najednou hravé a přívětivé. Nový trend ukázal například na veletrhu kancelářského nábytku a techniky Orgatec v Kolíně nad Rýnem systém Joyn, což je vlastně spojení dvou slov - joy jako radost, join jako připojit se k někomu.

Tento projekt tak nabízí nejen radost, ale také kreativitu, respektování individuality v každém z nás, lehkost a nadhled i v běžné 'šedi' dne stráveného v kanceláři," vysvětluje David Řezníček, ředitel zastoupení Vitry pro Českou republiku a východní Evropu. Tento kancelářský systém se tak nestává pouhým trendem, ale je to zároveň poselství nové doby a našich pocitů v širším sociálním kontextu. Jde doslova o bourání bariér. Mezi všemi - a vším," tvrdí David Řezníček.

Oblíbené materiály
* světlé dřeviny
* pískované sklo
* barevné plasty
* matovaná ocel a hliník
* mozaikové obklady
* dřevěné podlahy
* neglazovaná dlažba
* nežehlivé látky s protišpinivou úpravou
* vlněné koberce

Deset věcí, které charakterizují současný trend v bydlení
* bílá sanitární keramika

* závěsný klozet s dvojitým splachováním či stop tlačítkem

* sprchový kout s masážní sprchou
* postele na nožkách s lamelovým roštem a kvalitní matrací

* pohovky s podložením nohou a individuálním přizpůsobením požadavkům na pohodlí

* kuchyňské spotřebiče vybavené elektronikou

* myčky a sušičky

* úsporné žárovky a zářivky

* šatny

* kuchyňský nábytek s plnovýsuvy

Autor:Nejčtenější

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....
Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Další z rubriky

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či...

Velkoryse pojatý prostor má celkovou rozlohu dvě stě čtyřicet metrů čtverečních.
V továrně našli manželé nový domov. Bydlí mezi rajčaty a obrazy

V australském Richmondu přestavěli starou továrnu z šedesátých let na nízkoenergetický rodinný dům. V neotřelé stavbě...

Trojdílná kožená sedačka, křesílka a konferenční stolky jsou právě těmi...
Jak zařídit levně byt po babičce: chce to vkus a odvahu kombinovat

Díky lásce k starému originálu a citu pro kombinaci s novým se Haně podařilo vybudovat si milé bydlení, jež má velmi...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.