Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nenaleťte reklamě a zařiďte se podle svého

  9:47aktualizováno  9:47
Je to tak. Lidé nejen v oblékání, ale i v bydlení podléhají tomu, čemu se říká módní trend. Na vině bývá nejčastěji reklama i rubriky v časopisech typu být "out" a "in" či market". Ty však málokdy vypovídají o tom, co je skutečně nového. Zpravidla jde jen o výběr obrázků z katalogů. Za tyto stříhánky" totiž nemusí redakce platit. A kam jde tedy vývoj skutečně?
Kuchyň

Kuchyň - Ostrůvkové kuchyně si vyžádaly kvalitní digestoře | foto: KAREL KOVÁČ

Poslední veletrhy nábytku ukazují novou cestu. Žádné klanění se slohu nebo striktním návrhům architektů. Žádný do posledního puntíku" dodržený minimalismus, neplatí ani jakýkoliv jiný -ismus. Kdykoliv lze něco přidat nebo ubrat, protože kolem předmětů existuje volný, živý prostor.

Lidé prostě začínají bydlet podle svého. Dodržují se jen příjemná pravidla - věci by měly být funkční, praktické a svým majitelům by měly dělat radost. Typickým příkladem mohou být třeba pohovky umožňující dokonalou relaxaci včetně podložení nohou. A třebaže mívají světlé čalounění, žádná hospodyně se nemusí hroutit z toho, že se na ní rodina vesele povaluje.

Protišpinivé úpravy dělají divy. Příjemný trend, ne? Při pohledu na nové kolekce doslova jásám. Čistota stylu, dobrý vkus, prvotřídní kvalita a zároveň důraz na funkci. Lidé si tak mohou uvědomit slavný citát Armaniho: Dobrý vkus spočívání v pochopení jednoduchosti," říká Tomáš Poucha z firmy Konsepti. Právě jednoduchost dává možnost kombinovat věci, barvy i tvary.

Bydlení pro člověka
Dříve se architektura řídila výhradně slohem, pak přišla éra architektů, kteří vám přesně namalovali, kam smíte pověsit obraz, kde bude stát židle," vysvětluje Svatava Vynal, publicistka, která žije v Miláně a řadu let se věnuje právě životnímu stylu. Je to jako s puntíkatými šaty. U nich také nemůžete přidat ani ubrat jediný puntík, aby výsledek nevypadal zoufale. To naštěstí skončilo.

Když najdete úžasnou lampu, můžete si ji koupit a radovat se z ní. Nemusíte se hroutit z toho, že nezapadá do vašeho dokonalého interiéru. Člověk přece najde v životě spoustu věcí a je škoda nemít je na očích," tvrdí Svatava Vynal. Právě možnost koupit si něco, co se vám líbí, a doplnit tím váš interiér, aniž byste kvůli jediné židli museli předělávat celý interiér, je velmi příjemné. Když si budete chtít udělat radost, pořiďte si něco třeba od Vernera Pantona nebo Charlese Eamesových, to jsou tak nadčasové věci, že budou vždycky módní," radí architektka Bára Škorpilová.

Nový trend dává lidem svobodu při zařizování, ale neznamená to, že by se měly nekriticky přejímat interiéry okopírované" z cizích katalogů. V posledních deseti letech se u nás s nadšením přejímaly věci ze zahraničí, které byly inspirovány sedmdesátými a osmdesátými lety, hlavně z Itálie," vysvětluje architekt Marek Teska, který učí budoucí architekty na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického.

Jenže u nás tato léta nebyla ničím optimistickým, a to nejen z politického hlediska. Designéři měli svázané ruce. Nemáme proto důvod navazovat na tyto roky," tvrdí Marek Teska, naštěstí doba pasivního kopírování končí, naši architekti a designéři jdou vlastní cestou, a proto začínají být stále úspěšnější i v zahraničí."

Co to konkrétně znamená
Pokud se podíváte na současné trendy v bydlení u nás, zjistíte, že se nezačíná od Adama, ale často od záchodu. Zásadní změnu představují dvě věci - možnost regulování vody potřebné pro spláchnutí a závěsné provedení. Neboli klozet bývá již běžně vybaven stop tlačítkem nebo takzvaným dvojitým splachováním na tři či šest litrů vody. Závěsné klozety si pak z veřejných prostor pomalu, ale jistě razí cestu i do běžných interiérů.

Nabízejí snadnější úklid, ale i tišší napouštění vody v porovnání s kombíky" neboli kombinačními klozety stojícími na podlaze s pevně přišroubovanou keramickou nádržkou. V sanitární keramice jednoznačně vládne bílá barva. Trend je jednoznačný, ruší se barvy. Zůstává vlastně jen bílá, zatímco například takový 'manhattan' neboli béžová je téměř neprodejný. Barevná i dezénová škála obkladů je totiž tak obrovská, že se bílá stala ideální," tvrdí Jiří Štekr z firmy Sanitec.

Pokud jde o tvary, pak se zájem soustřeďuje na naprosto jednoduché, geometrické tvary, kruhy nebo čtverce. Sám design už však nestačí, keramika musí splňovat také další parametry - snadnou údržbu a také estetická i hygienická kritéria. To třeba v praxi znamená, že klozetová mísa nemá žádná špatně dostupná místa na mytí nebo že sedátka jsou snadno odnímatelná."

V koupelnách se stále častěji objevují sprchové kouty, které často vytlačují i klasické vany. Stávají se z nás požitkáři. Sprchy mívají masážní koncovky, ve vanách a u panelů se používají masážní trysky. Pákové baterie jsou už samozřejmostí, stále častěji se objevují termostatické baterie šetřící vodu a bránící opaření.

Kuchyně se stala pracovnou
Při pohledu do současných kuchyní může mít člověk pocit, že vstupuje do laboratoře. Matovaná ocel a hliník, displeje, počítače...

Změna životního stylu, která přinesla změny v jídelníčku, ovlivnila totiž také vybavení kuchyní. Čas jsou peníze. A to znamená, že mikrovlnné trouby musí umět rozmrazit jídlo mnohem rychleji než před deseti lety (trouby vybavené funkcí Jet Defrost to zvládnou sedmkrát rychleji než ostatní mikrovlnné trouby), mrazničky je zase musí umět rychleji zmrazit.

Trouby na pečení se již běžně vybavují elektronikou stejně tak jako pračky či myčky. Zákazníci se u myček, praček a sušiček začínají ptát na opožděný start" (to je důležité zejména pro to, abyste nemuseli platit poměrně vysoký měsíční paušál za 25ampérový jistič, ale vystačili s 16ampérovým) či funkce up date, která vám dovolí po pár letech vložit do přístroje nový software neboli nemusíte za pár let mít nový. Trend? Snížení spotřeby energií a snadná údržba.

Kdo by se dnes pracně vymýval s troubou poprskanou" od omastku, když existuje pyrolýza, která spálí zbytky doslova na popel, nebo úpravy s nepřilnavým povrchem. Vestavné spotřebiče jsou už v nových bytech standardem. S tím vším samozřejmě souvisí i kuchyňský nábytek. Chytré kování a detaily změnily i kuchyňské skříňky. Hlavně ty spodní se pyšní takzvanými plnovýsuvy, neboli vypadají jako velké komody. Jenže místo zásuvek na prádlo tu najdete zásuvky na talíře, hrnce i potraviny. Okamžitý přehled, žádné ohýbání.

Základem ložnice je postel
V ložnici je samozřejmě nejdůležitější postel (tedy kromě partnera). Musí být na nožkách, aby dobře větrala. Lamelový rošt a kvalitní matrace se stávají běžným požadavkem. Lidé už pochopili, že v posteli stráví třetinu života, ale to neznamená, že budou mít jednu matraci na celý život," říká Ivo Hryzák z firmy Tropico, největšího tuzemského výrobce matrací.

Na pojem zdravotní matrace však zapomeňte. Přesně tento výraz patří mezi reklamní, ničím nepodložená hesla. Mají opodstatnění jen v případě antidekubitních typů bránících vzniku proleženin u dlouhodobě nepohyblivých osob.

Změnily se i kanceláře
Mění se však nejen byty, ale také kanceláře. To, co po léta studilo" šedou barvou a neosobností, je najednou hravé a přívětivé. Nový trend ukázal například na veletrhu kancelářského nábytku a techniky Orgatec v Kolíně nad Rýnem systém Joyn, což je vlastně spojení dvou slov - joy jako radost, join jako připojit se k někomu.

Tento projekt tak nabízí nejen radost, ale také kreativitu, respektování individuality v každém z nás, lehkost a nadhled i v běžné 'šedi' dne stráveného v kanceláři," vysvětluje David Řezníček, ředitel zastoupení Vitry pro Českou republiku a východní Evropu. Tento kancelářský systém se tak nestává pouhým trendem, ale je to zároveň poselství nové doby a našich pocitů v širším sociálním kontextu. Jde doslova o bourání bariér. Mezi všemi - a vším," tvrdí David Řezníček.

Oblíbené materiály
* světlé dřeviny
* pískované sklo
* barevné plasty
* matovaná ocel a hliník
* mozaikové obklady
* dřevěné podlahy
* neglazovaná dlažba
* nežehlivé látky s protišpinivou úpravou
* vlněné koberce

Deset věcí, které charakterizují současný trend v bydlení
* bílá sanitární keramika

* závěsný klozet s dvojitým splachováním či stop tlačítkem

* sprchový kout s masážní sprchou
* postele na nožkách s lamelovým roštem a kvalitní matrací

* pohovky s podložením nohou a individuálním přizpůsobením požadavkům na pohodlí

* kuchyňské spotřebiče vybavené elektronikou

* myčky a sušičky

* úsporné žárovky a zářivky

* šatny

* kuchyňský nábytek s plnovýsuvy

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...Najdete na iDNES.cz