Restaurovaný zámeček v Novém Městě pod Smrkem

Restaurovaný zámeček v Novém Městě pod Smrkem | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Němec zachránil krásnou Klingerovu vilu. Na severu Čech je raritou

  • 23
Nové Město na Liberecku se opět může pochlubit Klingerovou vilou. Sto deset let starou památku opravil Peter M. Wöllner, majitel české rodinné firmy CiS Systém. Rekonstrukce trvala deset let.

V jedinečně zrestaurované vile pracuje 40 administrativních, obchodních a technických zaměstnanců Wöllnerovy firmy. Sám v ní má byt, konferenční prostory i několik hostinských pokojů pro zákazníky.

"V objektu byla do roku 1990 školka Textilany. Potom ji koupil kdosi z Prahy, ale deset roků nic neudělal. Vila byla prakticky otevřená, tudíž pořádně zdevastovaná. Když jsem si ji prohlédl, bylo mi jasné, že když se s ní nic nezačne dělat, za pár roků spadne," říká Peter Wöllner, muž, který přišel na Frýdlantsko v roce 1997.

V roce 2001 připomínala Klingerova vila spíš ruinu, která každou chvíli hrozí zřícením

Ještě v roce 2001 připomínala Klingerova vila spíš ruinu hrozící zřícením.

Klingerova vila je opět ozdobou Nového Města pod Smrkem na Liberecku

Nyní je vila je opět ozdobou Nového Města pod Smrkem na Liberecku.

V Ludvíkově pod Smrkem zahájil s dvaceti zaměstnanci výrobu a montování automobilových svazků. Dnes má jeho firma téměř pět set lidí a je největším zaměstnavatelem na Frýdlantsku. Mimo svazečky do automobilů vyrábí spojovací materiál také pro zdravotnictví.

Sídlo majitele textilek

Klingerovu vilu nechal postavit v letech 188 až 1891 Ottomar von Klinger, jeden ze tří bratrů, kteří kolem roku 1900 vlastnili několik textilních továren v Itálii a v Čechách. Jedna z nich byla v Novém Městě pod Smrkem (tehdy Neustadt an der Tafelfichte).

O velikosti rodinného majetku a jeho důležitosti hovoří fakt, že firmy bratrů Ignaze, Ottomara a Otty měly obchodní zastoupení v Hamburku, Miláně. Petrohradě a v New Yorku.

"Vila byla postavená v pseudorenesančním slohu, což je v tomto regionu zcela mimořádné. Zdejší objekty spíš svědčí svou těžkopádností o vkusu německých majitelů. Jeden z důvodů byl zřejmě v tom, že majitel trávil léto v Novém Městě pod Smrkem a na zimu jezdil do Itálie," říká vedoucí oddělení památek a kultury na frýdlantské radnici Luděk Zelenka.

Podle Zelenkyse majiteli podařilo dát vilu do stavu, který se velmi blíží originálu.

S opravou pomohli zaměstnanci

O ceně za rekonstrukci nechtěl Peter Wöllner mluvit. Původní odhad architekta, který spočítal v roce 2000, že bude potřeba 120 milionů korun, ale odmítl. Rozhodl se objekt opravovat postupně za pomocí svých zaměstnanců.

"Objevil jsem mezi nimi skvělé štukatéry, malíře, zedníky a tak jsme většinu prací udělali sami," vysvětlil muž, který žije týden v Novém Městě pod Smrkem a týden v Německu.

Nastálo se zatím do Klingerovy vily stěhovat nehodlá, přestože přiznal, že ho zdejší příroda, hory a hlavně jeho splněný sen k tomu kroku lákají stále silněji.