Nemáte rádi žehlení? Pořiďte si sušičku

  • 31
Vyprat a usušit prádlo - zní to úplně jednoduše. Jenže mnoho lidí, zvláště když bydlí v malých bytech, si posteskne: Ale kde? Sušák zabere spoustu místa, při sušení na topení se bytem šíří vlhko, o estetické stránce nemluvě.

Ale i sušička zabere spoustu místa, řeknete si. Rozložený sušák ho však potřebuje mnohem více.

Sušička, obvykle až na šest kilogramů prádla, se dnes vejde i do menší koupelny. Samozřejmě ji lze postavit vedle pračky.

Výrobci je však konstruují tak, aby je bylo možné postavit na pračku, pochopitelně na tu s předním plněním, a to pro obě hloubky, tedy 60 i 42 centimetrů. Při zakoupení stejné značky se dají snadno propojit rámem s výsuvnou plochou, která poslouží například pro skládání vysušeného prádla. Podle prostoru se dveře sušičky dají přeložit pro pravé či levé otvírání.

Zoufat nemusí ani majitelé praček s horním plněním či ti se skutečně malým bytem. Na trhu jsou již k dostání i malé sušičky na jedno až dvě kila prádla, s hloubkou 42 centimetrů, které se dají instalovat i na stěnu.

Existují také sušičky kombinované s pračkou, tedy v jednom přístroji. To se může zdát výhodné. Pozor: mají ale velkou spotřebu vody i energie. K sušení prádla je totiž nutné buben neustále ochlazovat. Co do provozních nákladů jsou tedy náročnější než samostatná pračka a sušička.

Ventilační, nebo kondenzační?
Výrobci domácích spotřebičů nabízejí dva rozdílné typy sušiček - ventilační, nebo kondenzační. „Princip je společný - z prádla v pomalu se otáčejícím bubnu odčerpává vlhkost ohřátý vzduch poháněný ventilátorem,“ vysvětluje Dalibor Eliáš ze společnosti Electrolux.

„Proud horkého vzduchu napomáhá v bubnu přehazování a nadnášení prádla, takže sušení je intenzivní.“

Jednodušší odvětrávací nebo chcete-li ventilační sušičky vyhánějí vlhký teplý vzduch hadicí o průměru kolem deseti centimetrů průchodkou ve zdi nebo pootevřeným oknem, případně do kanalizačního systému domu nebo bytu.

Jsou o něco levnější a hodí se buď do samostatných prádelen s odvětráváním, nebo do rodinných domků, kde je vhodné místo pro protažení roury pro vývod vlhkého vzduchu ven.

Pokud byste si pořídili odvětrávací sušičku a umístili ji do koupelny bez možnosti odvětrávání, zničíte tím celou místnost. V obchodech pořídíte tento typ sušiček za ceny od 7500 do 11 tisíc korun.

Do bytů nebo do rodinných domů, kde nechcete bourat otvor do zdi, se lépe hodí sušička kondenzační. „Zde se pára kondenzuje uvnitř spotřebiče do sběrné nádoby, kterou je potřeba po usušení prádla vylít, nebo je pumpována ven přímo do odpadu,“ říká Ján Živný ze společnosti Whirlpool. Ceny kondenzačních sušiček se hodně liší podle výrobce. Dají se pořídit už za 9000 korun, ale častější jsou ceny kolem 15 až 20 tisíc.

Suché prádlo za osm korun
Mnozí tvrdí, že jde o energetický luxus. Sušičky však dokážou prádlo usušit velice efektivně. „Sušičky s elektronickými senzory totiž spotřebují jen tolik energie, kolik je skutečně potřeba,“ vysvětluje Ján Živný z Whirlpoolu.

„Umějí rozeznat stupeň vlhkosti prádla a zastaví proces sušení ve chvíli, kdy je oblečení naprosto suché. Navíc vyberou optimální teplotu s ohledem i na to nejjemnější prádlo a minimalizují čas sušení.“ Výrobci proto doporučují pračku alespoň s 800 otáčkami.

„Platí totiž zásada - čím vyšší otáčky při odstřeďování, tím kratší doba sušení v sušičce,“ říká Dalibor Eliáš z Electroluxu. „Pět kilogramů prádla odstředěného v pračce sušička dokáže usušit za méně než osm korun.“

Do dvou hodin usušeno
Přesto dáváte přednost prádlu usušenému venku? Svěží vítr a sluníčko ho sice skvěle usuší, jenže na počasí není spolehnutí. Navíc prach, popílek či pyl ze zahrady i ve zdánlivě čistém prostředí venkova škodí, zvláště alergikům.
Prádlo ze sušičky je krásně měkké a nadýchané.

Proud horkého vzduchu z něj totiž vyfouká prach, volná vlákna i chlupy od zvířat. Špičkové sušičky jsou dokonce vybaveny velkým prachovým filtrem, který zabrání pronikání těchto částic do domácího ovzduší.

Na sušičce tedy stačí nastavit jen žádaný výsledek, zda má být prádlo vhodné k mandlování, k žehlení nebo suché tak, aby se dalo složit do prádelníku. Doba sušení se pak orientačně pohybuje okolo 1,5 až 2 hodin.

Dokonalejší modely jsou vybaveny i mnoha funkcemi navíc. Například nepopulární žehlení košil zabere díky sušičce se senzorem zbytkové vlhkosti a programem „snadné žehlení“ jen polovinu času. Bavlněná trička pak není nutné žehlit vůbec. Stačí je před uložením do prádelníku uhladit rukou.

Prádlo ze sušičky je měkké a nadýchané. Proud horkého vzduchu z něj vyfouká prach, volná vlákna i chlupy od zvířat.