Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdy místo cihel stačí posuvná stěna

  18:25aktualizováno  18:25
- Zatímco se začínají pomalu, ale jistě rušit hranice mezi jednotlivými státy, v bytě člověk často zatouží po určitém soukromí. Čím je byt menší, tím bývá tato potřeba větší. Jenže malý byt nelze rozdělovat příčkami do nekonečna jako dort na řadu kousků. Záleží na situaci a daném prostoru. Někde postačí paraván, jinde je vhodnější posuvná stěna.
Problém s malým prostorem a potřebou dopřát lidem v některých momentech určité soukromí vyřešili v podstatě geniálně Japonci se svým systémem posuvných stěn. Od nich jej pak převzala časem také Evropa. Na našem trhu se toto řešení začalo ve větší míře používat asi před sedmi lety. „Panel curtains of Japanese art , což lze volně překládat jako japonské posuvné panelové stěny, jsou řešením jak pro bytové interiéry, tak i pro veřejné, od kanceláří až po umělecké galerie.
MĺSTO ZEDNĺKA STAČĺ SPĺŠE ŠVADLENA
Posuvné panelové stěny bývají velmi výhodné například v dětských pokojích. Kdo má pro dvě děti k dispozici jen jediný pokoj, musí zpravidla řešit spoustu problémů. Tady sourozenec prostě nezná bratra. Pokud je věkový rozdíl mezi dětmi příliš velký, nebo jsou-li různého pohlaví, bývá už předem téměř jisté, že společné soužití bude končit věčnými neshodami, stejně jako kdyby v pokoji bydlel pes a kočka. Ani jednovaječná dvojčata však nejsou zárukou klidu a pokoje.
Rozdělit dětský pokoj pevnou příčkou vylučuje většinou existence pouze jediného okna a nedostatek prostoru vůbec. Někdy špatné dispoziční řešení brání částečně „přepažit místnost pomocí skřínek. Tady lze využít právě posuvnou stěnu. Tu totiž tvoří jen posuvná lišta s různým počtem drážek (od dvou až do pěti), která se upevní na strop či na stěnu. „V liště se pohybují takzvané suporty, na které jsou pomocí suchého zipu zavěšeny panely látek, vysvětluje princip posuvných stěn Jana Fabiánová z firmy Maron, „aby látka plnila dobře svou funkci, jsou v dolní části všita malá závaží.
Díky použití suchého zipu je údržba a praní jednotlivých pruhů látek snadná a rychlá. Protože na rozdíl od závěsů nemají textilní stěny žádné řasení a vynikají pouze svou jednoduchostí, jsou ideální pro použití střídmých motivů nebo ažurování. Podle toho, v jaké místnosti potřebujete posuvnou stěnu použít, se volí barva i kvalita materiálu. Na výběr jsou bavlněné tkaniny, látky se speciálním tužením nebo stěny z materiálu označovaného jako Screen. Ty brání nežádoucímu průniku slunce nebo světla a přitom zachovávají maximální průhled směrem ven.
Za metr čtvereční posuvné stěny zaplatíte průměrně 900 až 1600 korun. V této ceně je ovšem už započteno i zaměření stěny ve vašem bytě a také její montáž, to vše přibližně do deseti dnů - pokud si ovšem vyberete z materiálů, jež jsou okamžitě k dispozici ve skladě. Jestliže se však rozhodnete pro italské komponenty a látky, pak počítejte s cenou výrazně vyšší a dodací lhůtou kolem šesti až osmi týdnů.
Posuvné stěny mohou samozřejmě posloužit nejen v dětských pokojích, ale lze s jejich pomocí také oddělit jídelnu od obývacího pokoje, vytvořit soukromí pro home office v ložnici či nahradit dveře do šatny apod. Podle toho, co se právě v místnosti odehrává, se posuvná stěna  „zavírá či „otvírá .
NĚKDO MÁ RADĚJI SKLO
Posuvné stěny či paravány však nemusí být jen z textilu. Na trhu dnes najdete i skleněné dělící stěny, které tvoří čtverce či obdélníky o rozměrech 30 x 30 nebo 30 x 60 centimetrů. Ty jsou zasazeny do dřevěného rámu z tvrdého ořechového dřeva. Podle toho, jak potřebujete stěnu používat, můžete si nechat vyrobit buď pevnou příčku, nebo pomocí kloubového spojení používat skleněnou stěnu z litého probarveného skla jako klasický paraván.
Za rám o rozměrech 250 x 250 centimetrů zaplatíte asi deset tisíc korun, za jednu skleněnou výplň 1500 až 2000 korun. Dodací lhůta, protože jde o zboží na zakázku, bývá u firmy Casa Toscana asi osm týdnů.
PARAVÁN NENĺ JEN REKVIZITA Z OPERETY
V některých případech potřebuje člověk oddělit jen malou část pokoje, případně zakrýt něco, co by mohlo působit rušivě. Může to být neustále rozložený šicí stroj stejně jako spící dítě, kterému by vydila světlo vaší lampy. „Paraván můžete použít jako optický předěl, je to skromná, ale funkční pomůcka k vytvoření soukromého území, radí výtvarnice Štěpánka Strouhalová, „ale oceníte jej i jako působivý bytový doplněk.
Proto ačkoli označení „paraván připomíná spíše rekvizitu z komedií typu Charleyova teta než běžný kus zařízení do bytu, používá se úspěšně i dnes. Mezi cenově nejpřijatelnější patří například paravány s dřevěným rámem z IKEA, které stojí přibližně 2400 korun. Cenově dostupné bývají i paravány z ratanu. Pořídíte je asi za čtyři až dvanáct tisíc korun podle velikosti a provedení, u značkových firem počítejte samozřejmě s cenou podstatně vyšší.
Paravány si však můžete vyrobit i sami, třeba ze dveří starých stylových skříní nebo lze použít jakýkoli dřevěný rám. Na vnitřní výplň se používá  textil, ale také rákosové rohože apod. Pomocí takzvaných piánových pantů pak jednotlivé díly spojíte. Fantazii se ovšem meze nekladou. Další tipy na paravány od Štěpánky Strouhalové najdete na internetu.

U paravánu z laminátové střešní krytiny použila výtvarnice Štěpánka Strouhalová papírové role od koberců (lze použít i role samotné) a vše spojila lany

Paraván může být i z dřevěných prkének, palubek, a připomínat plot u babiččiny zahrady...

Ze paraván se může schovat i domácí min tělocvična.

Posuvná stěna předělí dětský pokoj podle potřeby, stejný desén lze použít i na roletu

Autor:



Nejčtenější

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...



Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Další z rubriky

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Domky na přívěsu nabízejí levné bydlení v předražených velkoměstech

Tím, že se na miniaturní domy hledí jako na přívěs, je jasně daná i jejich...

S rychle rostoucími cenami bytů v německých městech hledá stále více obyvatel alternativy ke klasickému bydlení. Jednou...

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Najdete na iDNES.cz