Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někdo volí obraz, jiný dá přednost křeslu

  12:56
- Pořídit si domů nábytek jen tak, prostě pro radost, se může zdát stejným bláznovstvím jako kupovat šaty, které nikdo nebude nosit. Jenže v případě židlí, skřínek či hracích stolků jde o věci, jež mají svou funkční hodnotu - a navíc je díky jejich dokonalým tvarům můžete obdivovat a mít rádi jako kterékoliv jiné umělecké dílo.

V minulých letech se jednotlivé kusy nábytku neboli solitéry (ve slovníku jsou tyto pojmy definovány jako věci vyskytující se jednotlivě) nabízely hlavně na výstavách. Designéři je navrhovali pro své potěšení a doufali, že se některému návštěvníkovi budou líbit tak, že si je koupí i domů. „Dnes už výtvarníci takto neriskují, většinou už navrhují solitéry pro konkrétního člověka a na konkrétní objednávku,“ vysvětluje Jaroslav Štěpán z pražské Galérie Bydlení, „zpravidla to funguje jako u obrazů. Zákazník nechce ani tak ‘slunečnice’ jako určitého autora, třeba Marka Tesku. S ním se pak dohodne na tom, zda chce mít doma zajímavou židli, barový pult nebo šperkovnici. Designér mu pak předloží několik návrhů. Realizuje se ten, který se zákazníkovi líbí nejvíc.“
Jaroslav Štěpán nerad hovoří o penězích, ale přiznává, že například stoly, které byly vyráběné před třemi či čtyřmi lety na zakázku jako individuální práce a stály třeba kolem 30 tisíc korun, mají dnes cenu až trojnásobnou.
KDYŽ ZÁKAZNĺK NECHCE ČEKAT
Pro ty, kteří nechtějí čekat - solitér na objednávku je záležitost dvou až tří měsíců - a přitom si chtějí dopřát zajímavý kus nábytku, už dnes existuje řada možností, od prodejen se starožitnostmi až po prodejny s designovým nábytkem nebo specializované galerie.
V prvním případě je však nákup třeba pečlivě zvažovat. Starožitnosti, alespoň pokud jsou pravé, bývají velmi dobrou investicí, jejíž cena pomalu, ale neustále stoupá. Jenže nábytek do bytu by neměl fungovat jako vkladní knížka s jistým úrokem, člověk by ho měl mít rád a také ho používat. Byt přece není muzeum. Zatímco komody a různé skřínky svou funkčnost neztrácejí, u některých typů sedacího nábytku již toto neplatí. Lidé za posledních 150 let poněkud povyrostli, a tak by si na některých židlích či křesílkách mohli připadat jako Sněhurka na návštěvě u sedmi trpaslíků. Navíc je otázkou, zda se starožitný nábytek hodí do každého interiéru. Například podle architektky Jitky Pavlíkové z galerie Design fórum Praha může být zajímavá kombinace staršího nábytku a moderních svítidel, opačný postup nedoporučuje. Podle ní jde spíše o módní snahu dostat do interiéru nějakou starožitnost než o skutečný vztah k danému kusu.
AUTOR JE DŮLEŽITĚJŠĺ NEŽ POČET KUSŮ
Prodejny s designovým nábytkem mají dnes takový výběr, že záleží jen na tom, co si kdo může dopřát finančně. Pro běžného tuzemského zákazníka bývají nejdostupnější kusy, které sice navrhl známý architekt či designér, ale jež se vyrábějí ve větších sériích, nikoliv jako unikáty nebo malé, limitované série. Někomu sice může imponovat to, že se od konkrétního návrhu vyrobilo jen několik málo exemplářů - to je případ třeba komody Side od japonského deisgnéra Shiro Kuramaty, z nichž jednu vlastní i slavná zpěvačka Tina Turnerová - ale její cena kolem 300 až 400 tisíc korun nadšení zákazníků většinou zchladí.
Nábytek či doplňky pocházející z dílen známých designérů sice nejsou ani při velkých sériích právě levné, ale na pohovku či křeslo od známého designéra za 20 až 70 tisíc našetřit lze. Člověk pak může počítat dokonce s tím, že se takový kus nábytku může v rodině dědit stejně jako je tomu dnes u nábytku z období biedermeieru či funkcionalismu.
Při hledání zajímavých solitérů se vyplácí podívat se také po „českých luzích a hájích“. Mnozí domácí designéři jsou bohužel mnohem více oceňováni v zahraničí než doma. Například práce Jiřího Pelcla, vedoucího ateliéru architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové najdete spíš v soukromých sbírkách v Německu, ve Francii, Itálii, Švédsku či ve Spojených státech než v českých domácnostech. Přitom navrhuje i pro české firmy, třeba pro Cotto Lysice.
Trochu pro zasmání a trochu k pláči je zase historka architektky Heleny Fišárkové, které zákazníci přinesli na obrázku zajímavý solitér. „Prosím, navrhněte nám něco podobného,“ prosili. Autorka si pak s překvapením prohlížela svůj vlastní návrh, který dělala před několika málo lety. Klienti byli přesvědčeni, že jde o nábytek ze zahraničí. „Někdy je zbytečné bát se návrhářů. Nedávno jsem zákazníkům spočítala cenu knihoven koupených v IKEA. Přišly na 60 tisíc. Na zakázku - a tedy přesně na míru - navržené a vyrobené knihovny je přišly o třetinu levněji,“ říká Helena Fišárková.
AUTOR JE DŮLEŽITĚJŠĺ NEŽ POČET KUSŮ
Mezi nejžádanější solitéry, a to nejen z důvodů finančních, patří židle a stolky. Lidé se v bytech bez nich prostě neobejdou. „Zákazníci ponechávají tvůrcům volnou roku, pokud jde o ztvárnění, ale vždy vyžadují funkčnost. A to i ti, kteří mají velké byty a nemají problém s penězi,“ tvrdí Jaroslav Štěpán, „na židli se musí dát sedět a do skřínek se musí něco vejít, když nic jiného, tak alespoň drobné doplňky nebo šperky.
Určitou „zdobnost“ v interiéru však vyžaduje i český zákazník. V nově otevřené galérii G - art, která se specializuje na české autory věnující se užitému umění i volné tvorbě, je proto zájem o zrcadla zdobená čtyřiadvacetikárátovým zlatem nebo paravány s ručně malovaným hedvábím.
V prodejnách s designovým nábytkem se zase zákazníci, kteří si nehodlají zařídit celý byt nábytkem od renomovaných tvůrců či firem, pídí za drobnými solitéry, jako jsou například hrací, kuřácké či odkládací stolky, dámské toaletky nebo stojany na noviny, jen velké stojací hodiny zatím na svůj návrat čekají. U nich je zatím zájem menší, jejich cena se totiž zpravidla pohybuje od 50 tisíc korun výše.
Funkční hledisko je však pro tuzemského zákazníka velmi důležité. Proto má firma Fast už několik let úspěch s netradičně řešenými skřínkami a stolky pro auditechniku od architektů Aleny a Ivana Lexových. Jejich výrazný rukopis patří na tuzemském trhu k velmi žádaným, protože je možné ho kombinovat s kvalitním, ale běžně vyráběným nábytkem. A to by měl každý skutečně dobrý solitér umět.  

Zařizovat byt jednotlivými kusy nábytku je trend, který se ve světě uplatňuje již řadu let

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...