Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvýstřednější boháči světa žijí v Los Angeles

  1:00aktualizováno  1:00
Nejoriginálnější a nejluxusnější domy světa jsou v Los Angeles, hlavním městě amerického zábavního impéria. Mnoho ze zdejších boháčů nadělalo jmění ve filmovém průmyslu. Ale většina z nich se oddává mnohem větší vášni, podnikání. V něm čisté zisky mohou předčit i ty z Hollywoodu. Je to koupě a prodej realit.

Vysoko nad Los Angeles, ve čtvrti Hollywood Hills, stojí velmi cenný dům vybavený špičkovou technikou. Říká se mu Pevnost a je to pravděpodobně nejlepší dům v Los Angeles.

Postavil ho německý průmyslník, u kterého peníze nehrály roli. Kuchyni navrhoval konstruktér Porsche. Hlavní ložnice byla navržena tak, aby připomínala jachtu. Je v ní krb netradičně obložený kůží, nad ním lze spustit promítací plátno. V domě je také bezpečnostní místnost, kterou je možné nepozorovaně utéct.

Jak bydlí milionáři v Los Angeles

Majitel plánuje rodinu a skleněné podlahy nejsou pro děti ideální, proto dům prodává.

Luxusní dům má skleněné podlahy a nabízí velkorysé prostory pro večírky. Party pro 800 lidí není problém. Majitel jich v domě několik uspořádal a vrátil se do Německa. Nyní dům prodává za 6,9 milionů dolarů. S přítelkyní plánují rodinu a skleněné podlahy s disco světly nejsou ideální.

Zlatý věk Hollywoodu

Skleněná Pevnost se tyčí nad Hollywoodskou rovinou, kde začal příběh rozvoje losangeleských nemovitostí. V roce 1910 to byl jen pás vyprahlé rančerské půdy severně od rodícího se města Los Angeles. Majitelova žena ho pojmenovala Hollywood. Ve 20. letech minulého století zažíval svůj zlatý věk.

"Hollywood je uznávaným městem, proslulým ve světě svými domy, obchody, občanskou hrdostí a filmovým průmyslem. Ze střechy vypadá panorama Hollywood Boulevard jako New York City," psali tehdejší noviny.

REKLAMNÍ TRIK

Jak bydlí milionáři v Los Angeles

V roce 1923 se nad novým předměstím Hollywoodu tyčily pahorky plné chřestýšů. Právě zde začala stavět skupina investorů. Rozhodli se nazvat svůj projekt Hollywoodland a přišli s reklamním trikem ve formě nápisu. Bez několika posledních písmen se nápis stal moderní ikonou Los Angeles. A jeho okolí je teď nejvyhledávanější adresou bohatých obyvatel Los Angeles - Hollywood Hills.

A nedaleko Hollywoodské roviny se rodila první vznešená enkláva. Byla postavena na močálech s ropou a stala se předchůdcem dnešního Beverly Hills. Její nejvelkolepější dům z roku 1916 právě přišel znovu do prodeje.

Dnes se mu říká sídlo Doroty Chandlerové. Její rodina vlastnila list Los Angeles Times. Tyto noviny mohly významně ovlivnit i výsledky voleb. V domě bydlelo i několik amerických prezidentů: Truman, Eisenhower, Nixon a Kennedy. Proto se mu dříve říkalo "Bílý dům západu".

Jak bydlí milionáři v Los Angeles

V domě bydlelo i několik amerických prezidentů. 

Jak bydlí milionáři v Los Angeles

Sídlo Doroty Chandlerové se prodává za 10 milionů dolarů.

Současný majitel ho koupil v roce 1997 přímo z pozůstalosti Doroty Chandlerové a celý restauroval. Například hudební salon, jehož obložení pochází z místnosti postavené přímo pro Mozarta. Dorota celý pokoj koupila, obložení rozebrala a ve svém domě opět instalovala. Na panelech je podepsán slavný ruský skladatel Rachmaninov.

"To, že jsme Američané neznamená, že nemáme smysl pro historii. A to, co tu nemáme, si od vás koupíme," říká realitní makléř společnosti Sotheby's. Dům má po rekonstrukci cenu 10 milionů dolarů.

Zašlá špína Hollywoodu. Boháči volí West Side

Hollywood vzkvétal a tlačili se tam i chudí dělníci. Stejně jako dnes si chtěli bohatí obyvatelé Los Angeles udržet odstup od ghet. Začali se tedy stěhovat na západ.

A jak peníze odešly na západ, zlatý věk Hollywoodu skončil. Místo, jehož jméno znamenalo bohatství a slávu, začalo upadat a vysoký lesk hollywoodského chodníku slávy se změnil v dnešní zašlou špínu.

Jak bydlí milionáři v Los Angeles

Do East Side se lidé z West Side bojí vkročit. Nyní se situace zlepšuje.

Jak bydlí milionáři v Los Angeles

Mayský dům. Jeden z nejlepších starých domů zlatého věku Hollywoodu.

Nyní je východní část East Side většinou domovem imigrantů a neúspěšných herců. Skutečné peníze jsou soustředěny na západní straně města West Side, baště bohatství, okázalé marnotratnosti a moci. Srdcem této oblasti s nejdražšími nemovitostmi je Beverly Hills a Pacific Palisades.

MALIBU HILLS

Výspou boháčů z Los Angeles je Malibu Hills. Je zde totiž k mání mnohem víc pozemků. Má to ale háček. Malibu suché jako troud je na konci větrného tunelu dlouhého 150 km. Kvůli tomu jsou zde velmi časté požáry, které straší potenciální majitele. Jediným řešením je postavit dům s ohnivzdornou střechou a mít na pozemku požární hadice. Nejen tento fakt ovšem značně snižuje cenu nemovitostí. Problémem jsou i ucpané dálnice z Los Angeles.

Nejdražší nemovitosti ve West Side nevypadají nijak výjimečně, ale kvůli poloze za ně zaplatíte několik milionů. V poslední době se mění z obvyklého luxusu v komunitu superbohatých.

Ti se do East Side bojí vkročit. Obávanou oblast tvoří rozlehlá směsice čtvrtí, především latinskoamerické východní L.A., Hollywood a Downtown - útočiště bezdomovců.

East Side, včetně kdysi bohatého a slavného centra, byla oblast, kam bohatí z Los Angeles několik desetiletí nechodili.

Ale dnes, vzhledem k nadsazeným cenám pozemků ve West Side, vzniká nová elitní skupina lidí mířících na východ.

Jsou to průkopníci v Range Roverech, dveře centrálně zamčené. Pár mladých ctižádostivých podnikavců se odvažuje na indiánskou půdu.

"Lidé jsou v East Side kreativnější, je zde hodně umělců, režisérů a herců. Mají jinou mentalitu, než obyvatelé předměstí," přiznávají novousedlíci. East Side začala obnovovat svou bývalou slávu a někteří boháči skončili tam, kde začali, v Hollywoodu.

LOS ANGELES

Los Angeles, často zkráceně též L.A., je po New Yorku druhé největší město USA, středisko stejnojmenného okresu. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu. Vlastní město má rozlohu 1 290,6 km² a čítá 3 957 875 obyvatel (odhad k 1. květnu 2005), celá metropolitní oblast pak 17 545 623.

Celou metropolitní oblast tvoří přes 80 samostatných měst a městeček (Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Inglewood, Compton, Torrance, Santa Monica,atd.) a jen jedno z nich je právě "City of Los Angeles".

Kromě Downtownu (jak se označuje centrum L.A., ve kterém je několik mrakodrapů), tvoří Los Angeles a okolí většinou nízké rodinné domky. Proto zde lidé stráví dvakrát víc času dojížděním do práce než v ostatních amerických městech.

Los Angeles je rozděleno do několika hlavních distriktů:

* Downtown Los Angeles
* Eastern Los Angeles
* Echo Park and Westlake
* Harbor Area
* Greater Hollywood
* Los Feliz and Silverlake
* San Fernando and Crescenta Valleys
* South Los Angeles
* West Los Angeles
* Wilshire

Zdroj: Wikipedie

Mapy © Google

Los Angeles


BYDLENÍ MILIONÁŘŮ

Jak bydlí milionáři v Los Angeles - šestý závěrečný díl seriálu BBC - uvádí Česká televize v sobotu 17. října v 15:40 na druhém programu.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Americké Versailles má 58 pokojů a 476 oken. Prodává se za miliardu

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu,...

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu, posilovnu, vinný sklep i promítací sál....

Ve městech chybí zeleň, voda i selský rozum. Kdo za to může

Na Hradčanském náměstí se návštěvníci chladí u kropicího vozu. (31. července...

O několik stupňů dokážou zchladit fasádu domu rostliny, které se po ní pnou. I v Praze je podle architekta Petra Leška...

V Ostravě je trochu jiný hotel. Podívejte se, co bylo pod sádrokartonem

V restauraci byly krásné původní klenby s železnými nosníky schované pod...

Hotel city.city od ateliéru Dependlab najdete v městské části Ostrava-Přívoz, která koncem 19. století prošla výraznou...Najdete na iDNES.cz