Nejmladší pražská část je živým místem

  • 1
Městská část Praha 13 patří mezi nejmladší a dynamicky se rozvíjející části hlavního města. Téměř 55 tisíc lidí tu žije na území starších obcí a usedlostí. V 80. letech minulého století zde vznikly čtyři velké sídlištní komplexy (Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada), tvořící takzvané Jihozápadní město.

Ty se spolu s Třebonicemi staly základem pro vznik nové městské části Praha 13, která od července 2001 vykonává přenesenou působnost pro téměř 55 tisíc obyvatel v Praze 13 a v Praze - Řeporyjích.

Architektura sdružuje starší s nejmodernějším
K nejvýznamnějším historickým památkám patří pseudogotický kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách s farou, hřbitovem a školou, malebný románský kostelík s hřbitůvkem Na Krtni, ke koloritu patří náves v Třebonicích, několik zachovalých zemědělských usedlostí ve Stodůlkách a původní zástavba předměstského typu na Malé Ohradě. Významnou dopravní tepnou je trasa metra B, která od konce roku 1994 spojuje městskou část s centrem.

Největší podíl na architektuře Prahy 13 mají sídliště, nejmodernější architektonické variace co do barevného provedení i stavební dispozice jsou v Nových Butovicích v okolí Slunečního náměstí. Patří k nim také Komunitní centrum sv. Prokopa - jedna z novodobých církevních staveb v Praze.

Náměstí vévodí nová radnice, otevřená před rokem. Od počátku má rozšířené úřední hodiny, takže kromě pondělí a středy od 8 do 18 hodin je pro veřejnost otevřeno i v úterý a ve čtvrtek do 13 hodin. Přepážky jsou vybaveny moderním vyvolávacím systémem s čísly, který usnadňuje případné čekání.

V pokladně je možno některé poplatky platit kreditní kartou. V atriu se konají koncerty, výstavy fotografií a obrazů, do obřadní síně, kde také zasedá zastupitelstvo, si lidé zvykli chodit na hudební a divadelní představení. K prvnímu výročí otevření radnice pořádá městská část 8. června den otevřených dveří a kulturní program.

Nejmladší pražská část je živým místem
Pro svůj převážně sídlištní charakter má tato městská část nejnižší věkový průměr v Praze. Působí zde 12 základních a 23 mateřských škol, gymnázium a obchodní akademie. Hlavně dětem slouží také nově otevřený školní zimní stadion na Lužinách.

Městský ráz této pražské části je kompenzován okolní přírodou - na jihu leží přírodní rezervace Prokopské údolí a národní přírodní památka Dalejský profil.

Na turisticky atraktivní trasy těchto lokalit pak navazuje Centrální park, jímž protéká Prokopský potok a který je protkán sítí cest a cyklistických stezek, napojených na mezinárodní cyklotrasu Praha - Brno - Vídeň.

Ve společenské a kulturní oblasti mají velkou tradici oslavy masopustu a čarodějnic, pro děti se pravidelně pořádají dětské dny začátkem června a mikulášské a vánoční zábavy s nadílkou na konci roku. Akce ve znamení ochrany životního prostředí se konají okolo letního slunovratu a Dne země.

Oblibu si získaly červencové Sportovní hry v Třebonicích u rybníka letos se budou konat již počtvrté. Nechybí štafetový běh se symbolickým ohněm od radnice, tříčlenná družstva pak soutěží v různých netradičních disciplínách - slalomu na kolečku, stříkání ruční stříkačkou, přeřezávání polena ruční pilou... Sportovní klání bývá zakončeno štafetou v pití piva. A tak tomu má být i letos.

Další tradiční událostí je Koncert pro park - benefiční hudební maraton pod širým nebem, jehož výtěžek slouží na zvelebování Centrálního parku. Ten letošní se bude konat v úterý 31. srpna odpoledne v Centrálním parku u stanice metra Lužiny.

"Největší letošní akcí ale byla dvoudenní veselice s názvem Na koštěti do Evropy, která se konala na přelomu dubna a května. Spojila prvky tradičních čarodějnic s oslavou vstupu do Evropské unie, tvrdí starosta městské části Prahy 13 David Vodrážka.

Kam kráčí třináctka
Sídlí tu mnoho významných společností a další zde chtějí stavět. Také proto si za prioritní oblasti stanovil starosta Vodrážka kromě bezpečnosti, dopravy a životního prostředí i další rozvoj městské části. Vznikla zde celá řada nákupních center, autosalonů i administrativních budov.

"Naším cílem je regulovat tyto aktivity tak, aby nepoškodily životní prostor občanů, ale aby naopak život v městské části obohatily a doplnily," říká Vodrážka.

V oblasti bytové výstavby byl v loňském roce dokončen komplex deseti bytových domů (270 bytů) mezi Velkou Ohradou a Lužinami, kde vznikla nová ulice Jaroslava Foglara.

Letos bude zahájena výstavba polyfunkčního výškového bytového domu se 166 byty v ulici Petržílkova vedle radnice. Čilý stavební ruch probíhá i ve starých Stodůlkách. Vznikla zde například nová ulice pojmenovaná po zesnulém prezidentu Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi.

Dokončuje se zastřešování zimního stadionu, pokračuje budování Centrálního parku. V dubnu bylo zprovozněno nové dětské hřiště u retenční nádrže, vysazeno bylo mnoho stromů, včetně platanové Aleje Evropské unie, kterou sázeli velvyslanci zemí EU.