Nejmladší pražská část je živým místem

  10:12aktualizováno  10:12
Městská část Praha 13 patří mezi nejmladší a dynamicky se rozvíjející části hlavního města. Téměř 55 tisíc lidí tu žije na území starších obcí a usedlostí. V 80. letech minulého století zde vznikly čtyři velké sídlištní komplexy (Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada), tvořící takzvané Jihozápadní město.

Ty se spolu s Třebonicemi staly základem pro vznik nové městské části Praha 13, která od července 2001 vykonává přenesenou působnost pro téměř 55 tisíc obyvatel v Praze 13 a v Praze - Řeporyjích.

Architektura sdružuje starší s nejmodernějším
K nejvýznamnějším historickým památkám patří pseudogotický kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách s farou, hřbitovem a školou, malebný románský kostelík s hřbitůvkem Na Krtni, ke koloritu patří náves v Třebonicích, několik zachovalých zemědělských usedlostí ve Stodůlkách a původní zástavba předměstského typu na Malé Ohradě. Významnou dopravní tepnou je trasa metra B, která od konce roku 1994 spojuje městskou část s centrem.

Největší podíl na architektuře Prahy 13 mají sídliště, nejmodernější architektonické variace co do barevného provedení i stavební dispozice jsou v Nových Butovicích v okolí Slunečního náměstí. Patří k nim také Komunitní centrum sv. Prokopa - jedna z novodobých církevních staveb v Praze.

Náměstí vévodí nová radnice, otevřená před rokem. Od počátku má rozšířené úřední hodiny, takže kromě pondělí a středy od 8 do 18 hodin je pro veřejnost otevřeno i v úterý a ve čtvrtek do 13 hodin. Přepážky jsou vybaveny moderním vyvolávacím systémem s čísly, který usnadňuje případné čekání.

V pokladně je možno některé poplatky platit kreditní kartou. V atriu se konají koncerty, výstavy fotografií a obrazů, do obřadní síně, kde také zasedá zastupitelstvo, si lidé zvykli chodit na hudební a divadelní představení. K prvnímu výročí otevření radnice pořádá městská část 8. června den otevřených dveří a kulturní program.

Nejmladší pražská část je živým místem
Pro svůj převážně sídlištní charakter má tato městská část nejnižší věkový průměr v Praze. Působí zde 12 základních a 23 mateřských škol, gymnázium a obchodní akademie. Hlavně dětem slouží také nově otevřený školní zimní stadion na Lužinách.

Městský ráz této pražské části je kompenzován okolní přírodou - na jihu leží přírodní rezervace Prokopské údolí a národní přírodní památka Dalejský profil.

Na turisticky atraktivní trasy těchto lokalit pak navazuje Centrální park, jímž protéká Prokopský potok a který je protkán sítí cest a cyklistických stezek, napojených na mezinárodní cyklotrasu Praha - Brno - Vídeň.

Ve společenské a kulturní oblasti mají velkou tradici oslavy masopustu a čarodějnic, pro děti se pravidelně pořádají dětské dny začátkem června a mikulášské a vánoční zábavy s nadílkou na konci roku. Akce ve znamení ochrany životního prostředí se konají okolo letního slunovratu a Dne země.

Oblibu si získaly červencové Sportovní hry v Třebonicích u rybníka letos se budou konat již počtvrté. Nechybí štafetový běh se symbolickým ohněm od radnice, tříčlenná družstva pak soutěží v různých netradičních disciplínách - slalomu na kolečku, stříkání ruční stříkačkou, přeřezávání polena ruční pilou... Sportovní klání bývá zakončeno štafetou v pití piva. A tak tomu má být i letos.

Další tradiční událostí je Koncert pro park - benefiční hudební maraton pod širým nebem, jehož výtěžek slouží na zvelebování Centrálního parku. Ten letošní se bude konat v úterý 31. srpna odpoledne v Centrálním parku u stanice metra Lužiny.

"Největší letošní akcí ale byla dvoudenní veselice s názvem Na koštěti do Evropy, která se konala na přelomu dubna a května. Spojila prvky tradičních čarodějnic s oslavou vstupu do Evropské unie, tvrdí starosta městské části Prahy 13 David Vodrážka.

Kam kráčí třináctka
Sídlí tu mnoho významných společností a další zde chtějí stavět. Také proto si za prioritní oblasti stanovil starosta Vodrážka kromě bezpečnosti, dopravy a životního prostředí i další rozvoj městské části. Vznikla zde celá řada nákupních center, autosalonů i administrativních budov.

"Naším cílem je regulovat tyto aktivity tak, aby nepoškodily životní prostor občanů, ale aby naopak život v městské části obohatily a doplnily," říká Vodrážka.

V oblasti bytové výstavby byl v loňském roce dokončen komplex deseti bytových domů (270 bytů) mezi Velkou Ohradou a Lužinami, kde vznikla nová ulice Jaroslava Foglara.

Letos bude zahájena výstavba polyfunkčního výškového bytového domu se 166 byty v ulici Petržílkova vedle radnice. Čilý stavební ruch probíhá i ve starých Stodůlkách. Vznikla zde například nová ulice pojmenovaná po zesnulém prezidentu Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi.

Dokončuje se zastřešování zimního stadionu, pokračuje budování Centrálního parku. V dubnu bylo zprovozněno nové dětské hřiště u retenční nádrže, vysazeno bylo mnoho stromů, včetně platanové Aleje Evropské unie, kterou sázeli velvyslanci zemí EU.

Autor:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Jak nachytat zloděje nejen o Vánocích. Pomohou vám chytré aplikace

Startovací sadu iSmartAlarm pořídíte za necelé tři tisíce, další senzory lze...

Vánoční svátky může snadno zkazit nečekaná návštěva. Nikoli příbuzných, ale zlodějů. Zimní období patří v počtu...

Místo stáje postavili dům, který se takřka vznáší nad rybníkem

Dům stojí v místě bývalých stájí postavených z vepřovic. Jeho fasáda získala v...

Úcta a vztah k rodinným domům či venkovským usedlostem mají v tuzemsku dlouhou tradici. I proto bývá rozhodování o...

Oceněný bytový dům vsadil na funkcionalismus i fotovoltaiku

Bytový dům Barvy je situován na jižní stranu. Brno Lesná představuje již od 60....

Už od roku 2010 se každoročně pořádá soutěž Realitní projekt roku. Udělují se tři hlavní ocenění, Cena architektů, Cena...

Najdete na iDNES.cz