Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlevnější palivo může být brzy nejdražším a naopak

  14:56
- V minulosti proběhla velmi rozsáhlá propagační kampaň, kterou (jak se dnes zdá) nikdo neorganizoval. A její výsledek? Existuje množství domácností s elektrickým přímotopným vytápěním, které nadměrně zatěžuje rozpočet rodiny. Nyní zřejmě hrozí, že obdobně budou propagovány plyn, tepelná čerpadla nebo biomasa. Čím tedy vytápět?
I když se v posledních deseti letech cena paliv a několikrát změnila, přesto stále nelze určit, jaké vytápění bude pro tuzemské domácnosti nejlevnější.

Při srovnání tuzemských cen a Rakouska - člena Evropské unie, do které chce Česká republika také vstoupit, totiž vyplývá několik rozdílných skutečností. Například lehké topné oleje v tuzemsku patří díky daňovému zatížení k nejdražší skupině paliv, v Rakousku pak o té nejlevnější. Naopak uhlí, jeden z nejrozšířenějších a cenově nejlépe dostupných zdrojů tepla v tuzemsku, je v okolních státech v dražší polovině.

Nejšetrnější řešení pro přírodu

Z hlediska životního prostředí jsou nejvýhodnější obnovitelné zdroje. V našich zeměpisných šířkách to znamená hlavně dřevo, výrobky ze dřeva a jinou biomasu. Vytápění tímto palivem nabízí několik nesporných výhod. Jednou z nich je i cena. Za vytápění rodinného domu dřevem zaplatí majitel - u nás a po přepočtu i v Rakousku - jednu z nejmenších částek - deset, případně třicet tisíc korun. Topení dřevem ale vyžaduje častější obsluhu. Proto se v tomto případě doporučuje doplnit kotel o akumulační nádrž. Ta vyrovnává různou rychlost hoření a udržuje kotel na správné provozní teplotě. Její obsah se ohřeje na vysokou teplotu a horkou vodou z nádrže lze dům vytápět - podle velikosti nádrže, domu a vnější teploty - i několik dnů. Vytápění dřevem a biomasou lze také kombinovat s jiným zdrojem tepla, například takzvanou noční elektřinou. Mnozí z těch, kteří se rozhodli pro topení dřevem, mohou mít občas problémy s jeho nákupem. Dřevo lze však nahradit například dřevěnými briketami (česká domácnost zaplatí za vytápění domu více než dvacet tisíc korun, rakouská dvojnásobek). Jako palivo budoucnosti se jeví takzvané pelety, což jsou dřevěné brikety o průměru několika milimetrů, dlouhé pár centimetrů. Výhodou tohoto paliva je, že se může dopravovat do kotle nebo zásobníku šnekovým dopravníkem nebo pneumaticky, tedy »nafoukat«. Tato zařízení bývají už součástí kotle a zbytečně nezvyšují pořizovací náklady na vytápění. Pokud tedy máte k dispozici dostatečně velký zásobník, získáte vytápění s minimální obsluhou. Jako palivo lze samozřejmě využívat i štěpky, slámu, piliny a další bioodpad. Obvykle je však potřeba náročnější mechanizace na přikládání, což kotle prodražuje. Proto bývá tento způsob vytápění vhodnější tam, kde se spotřebuje více tepla (sídliště, satelitní městečko a podobně) a majitelé si mohou dovolit platit obsluhu.

Ekolog musí být milionářem

Elektřina patří bezpochyby k nejjednodušším a sekundárně nejčistším způsobům vytápění. Stejně tak ji lze zařadit - bohužel - k nejdražším, v tuzemsku i v okolních státech. Pokud se majitel domu rozhodne z nějakých důvodů topit elektřinou, měl by si zvolit tepelné čerpadlo, akumulační či hybridní vytápění a teprve až na posledním místě přímotopy. Energie z tepelného čerpadla se ve srovnání s ostatními druhy elektrické energie řadí mezi nejlevnější. Od širšího využití tepelného čerpadla ovšem odrazují vysoké pořizovací náklady (od čtvrt milionu výše). Také životnost tepelného čerpadla bývá kratší proto, že jde vůči kotlům o poměrně složitý stroj. K pohodlným a cenově velmi výhodným způsobům vytápění (pokud se lze připojit na centrální rozvod) patří zemní plyn. Topný plyn z nádrží, ať již jde o propan či jeho směs s butanem a izobutanem, bývá více než dvojnásobně dražší a vyžaduje provádění pravidelných zkoušek tlakových nádob. K jeho nevýhodám také patří, že v zimě se pomaleji odpařuje a nemusí poskytovat dostatečný tlak. Účinnost kotle se pak snižuje. To platí hlavně u směsných plynů. U větších zdrojů nebo tam, kde se odebírá více elektřiny, je vhodné instalovat takzvanou kogenerační jednotku. Pod tímto názvem se skrývá obyčejný motor jako u auta, který místo chladiče má radiátory. Ty vytápějí místnosti a rotační pohyb slouží pro výrobu elektřiny. Toto zařízení pochopitelně stojí více než obvyklý kotel. Dalším systémem vytápění, který si opět klade minimální nároky na obsluhu (spočívá v objednávání paliva a občasné kontrole kotle), jsou topné oleje. Pro byty a domy se používají lehké, popřípadě velmi lehké topné oleje. Kdo o tomto palivu uvažuje, měl by mít na paměti, že oleje jsou uloženy ve velkých nádržích, které je třeba někam umístit - nejlépe do sklepa. Navíc také u topných olejů platí, že při velké spotřebě je zlevňuje kogenerační jednotka.

Uhlí je v zahraničí drahé

Uhlí - tradiční zdroj tepelné energie - patří u nás mezi ty nejlevnější a nejdostupnější. Tím, že uhlí obsahuje síru, navíc znečišťuje životní prostředí. Také proto v okolních státech za něj zaplatí spotřebitelé více než za topné oleje, zemní plyn i koks. Pokud se pro něj rozhodnete, doplňte ho o akumulační nádrž, která - stejně jako u vytápění dřevem - umožní lépe regulovat vytápění nezávisle na procesu hoření. Mezi tradiční způsob, u nás však značně drahý a zprofanovaný, protože mnozí s ním mají špatné zkušenost z panelových domů, je dálkové vytápění. Jiná situace ovšem nastane, pokud bude systém centrálního vytápění dobře naprojektován a proveden přesně na míru zástavby. Pak se může dálkové vytápění stát jedním z nejlepších a nejlevnějších. Čím větší je kotel, tím dosahuje vyšší účinnosti, lépe se hlídají spaliny a konec konců jako palivo lze použít i takové materiály, které jsou v domácnosti nespalitelné, například balíky slámy.



Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...