Nejlevnější kontejner je plný kontejner

-

Pokud člověk nechce riskovat několikatisícovou pokutu za zakládání černé skládky, musí si nechat přistavit k domu velkoobjemový kontejner. Tato služba však stojí také několik tisíc korun.
Společnosti, které se zabývají zapůjčováním kontejnerů, mají většinou stanovené paušální ceny. V těch je zahrnuto přistavení kontejneru, jeho zapůjčení, odvoz a likvidace odpadu. Proto se vyplatí při objednávání dobře počítat. Za sedmikubíkový kontejner zaplněný po okraj totiž člověk zaplatí stejnou částku, jako když do něj odhodí pár cihel. Podobně se cena nemění, pokud bude v kontejneru uložena těžká stavební suť nebo jen lehké listí.
Náklady rostou úměrně s objemem. Například u firmy ASA přijde tříkubíkový kontejner pro odvoz suti na 1200 korun, za kontejner o objemu sedm kubíků už zákazník zaplatí 2700 korun. Cena se pak liší jen v případě, že si chce člověk nechat kontejner na dobu delší, než firma nabízí jako standard (zpravidla to bývá jeden nebo tři dny). Za každý den navíc klient zaplatí asi padesát korun.
Firmy většinou dávají vybrat zákazníkům, jak velké kontejnery si přejí. Nejmenší jsou o objemu tří metrů krychlových, sehnat však lze i nádoby desetkrát větší. Standardní velikost, která se používá při stavbě nebo vyklízení bytu, je sedm metrů krychlových. Například společnost Regios si za tento kontejner, který veze do vzdálenosti kratší než patnáct kilometrů, žádá 2500 korun. Za každých deset kilometrů cena roste o 500 korun. Už při objednávce je nutné říci, zda do kontejneru bude uložena suť nebo například starý nábytek, tedy smíšený komunální odpad.
Velkoobjemové kontejnery však nejsou příležitostí, jak se zbavit nebezpečného odpadu, jako jsou staré lednice, televizory nebo obaly od barev. Když je pracovník firmy v kontejneru nalezne, musí je zákazník na své náklady odstranit. Teprve potom bude odpad odvezen.