František Denk, T.R.A.F.O

František Denk, T.R.A.F.O | foto: Rockhouse

Nejlepším českým nízkoenergetickým domem se stala trafostanice

  • 18
Ve třetím ročníku soutěže Rockhouse 2009 o nejlepší český nízkoenergetický dům sice nejsou vítězové, překvapením se však stalo druhé místo. František Denk jej získal za projekt rekonstrukce pražské trafostanice.

Autor přišel s vynikajícím nápadem i díky tomu, že parkuje často v Praze 5 na Smíchově v ulici Na Zatlance nedaleko Anděla. Povšiml si zde zchátralé vyřazené trafostanice.

Vzbudila natolik jeho pozornost, že si pro vlastní potěšení začal promýšlet její rekonstrukci na obytnou nízkoenergetickou vilku. Práci přihlásil do soutěže Rockhouse 2009, kde získala druhou cenu (aniž byla udělena první).

František Denk, T.R.A.F.O., vizualizace

František Denk, T.R.A.F.O., vizualizace

Porotu kromě jiného zaujala zahrada za trafostanicí, kde František Denk použil speciální systém parkování bez jakýchkoliv zpevněných ploch, a to podzemní garáž pro čtyři automobily.

"Je výsuvná, se střešní vegetací vysokou asi 80 centimetrů," vysvětluje František Denk a pokračuje:  "Nevím o tom, že by v takovéto modifikaci byl tento systém, který vychází z reálných možností, někde využit."

Trafostanice - současný stav, inspirace Františka Denka pro T.R.A.F.O.

Trafostanice - současný stav, inspirace Františka Denka pro T.R.A.F.O.

Osud T.R.A.F.O. (autorova zkratka slov Technická Rujna Adaptovaná Funkci Obytné) je nejasný. Majitelem objektu je totiž soukromá společnost, která v polovině 90. let objekt odkoupila od Pražské energetiky a nechala ho ladem, takže do budovy - památka nepamátka - prší. Kdo ví, snad se v této situaci majitel rozhodne jednat.

Přitáhnutý šroub

Soutěž bez vítězů budí samozřejmě pozornost a možná i podezření. "Přihlásilo se 64 prací," vysvětlovala na slavnostním vyhlášení předsedkyně poroty, architektka Eva Jiřičná. "Některé byly dobré, ba velmi dobré, ale žádná nebyla vynikající. Protože se soutěžilo už potřetí, porota se rozhodla víc přitáhnout šroub nároků."

Hana Urbášková, energeticky šetrný dům - dřevostavba

Hana Urbášková, energeticky šetrný dům-dřevostavba

Zajímavé je i to, že mezi devíti soutěžními pracemi, jež byly oceněny, najdete málo těch, které se realizovaly. Mezi tyto výjimky patří energeticky úsporný rodinný dům-dřevostavba ve svahu využívající sluneční energii od architektky Hany Urbáškové z VUT Brno a dům Havránek, pod nímž se podepsal Ateliér AeroPlan Plzeň (architekti Jaromír Veselák a Kamil Staněk).

Jaromír Veselák, Kamil Staněk - dům Havránek

Jaromír Veselák, Kamil Staněk - dům Havránek

Mezi oceněnými projekty nechybí ani lehce futuristické Hnízdo pohody - John Ruskin, které je dílem architektů Jasana Burina, Marka Maia a Zdeňka Jirana.

Jasan Burin, Marco Maio, Zdeněk Jiran - Hnízdo pohody - John Ruskin

Jasan Burin, Marco Maio, Zdeněk Jiran - Hnízdo pohody - John Ruskin

Co bude dál

Čtvrtý ročník se určitě uskuteční, slíbil Jan Novák, člen poroty a zástupce společnosti Rockwool, která soutěž pořádá.

"Nízkoenergetická stavba je prostředí, kde se Rockwool cítí jako ryba ve vodě," vysvětloval. Úsporné bydlení získává i u nás čím dál víc zájemců, pro něž je atraktivní jak ohleduplnost vůči přírodě, tak státní finanční dotace, o které mají velký zájem.

"Až u nás bude pasivní dům běžný jako houska na krámě," řekl Jan Novák, "začne se uvažovat o bydlení ještě úspornějším – o nulových, takzvaných zero-domech."

Ondřej Chybík, Český nízkoenergetický dům

Ondřej Chybík, Český nízkoenergetický dům

K tomuto výroku si předsedkyně Eva Jiřičná neodpustila citovat Woodyho Allena: "Chcete-li rozesmát pánaboha, řekněte mu svoje plány do budoucnosti."

Tomáš Hlavsa, pasivní dům v Pouzdřanech

Tomáš Hlavsa, pasivní dům v Pouzdřanech


Oceněné projekty

František Denk: T.R.A.F.O., 2. místo v kategorii Rekonstrukce
Tomáš Hlavsa: Pasivní dům v Pouzdřanech, 2. místo v kategorii Projekt
Ondřej Chybík: Český nízkoenergetický dům,  3. místo v kategorii Projekt
Jaromír Veselák, Kamil Staněk: Dům Havránek, 3. místo v kategorii Projekt
Ondřej Stehlík: Rotating House, odměna
Hana Urbášková: Energeticky šetrný RD-dřevostavba ve svahu využívající pasivní sluneční energii