Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž o nejlepší podkroví vyhrál byt pro čtyřčlennou rodinu v Praze

  1:00aktualizováno  1:00
Promyšlené pražské podkroví, inspirativní byt na půdě rodinného domu v Uhlířských Janovicích a nedávno dokončená proměna brněnského střešního bytu. To jsou vítězové naší soutěže o nejlepší podkroví, jak je určila odborná porota. V hlasování čtenářů vyhrál půdní byt s výhledem na moravskou metropoli.

Vítězem soutěže o nejlepší podkroví se stal podkrovní byt v Praze. | foto: Jaroslav Hejzlar

Soutěž iDNES.cz o nejlepší podkroví přilákala desítky statečných čtenářů. Objevily se byty vybudované na půdách rodinných nebo bytových domů i střešní novostavby a mezonety s krásným výhledem.

Z devatenácti zveřejněných realizací vybrala porota deset finalistů, kteří nejlépe splnili podmínky soutěže. Porota hodnotila především architektonické řešení a estetický dojem, originalitu zařízení interiéru, jeho dostatečné prosvětlení a způsob řešení větrání, ale také praktičnost pro každodenní obývání či práci.

1. místoHnijících trámů se manželé nelekli. Teď mají domov

Vítězem soutěže o nejlepší podkroví se stal byt v Praze, ve kterém žije čtyřčlenná rodina. Byt nám zaslala majitelka Zuzana Kosová. Porota nejvíce ocenila jeho jasně a přesvědčivě vyřešenou dispozici, která odpovídá potřebám rodiny se dvěma dětmi.

"Jde o velmi promyšlené koncepční řešení, které využívá veškerý potenciál půdního prostoru. Interiér není prvoplánově okázalý, má dobře vyřešenou kompozici jednotlivých místností i technická úskalí bydlení ve městě, například hluk. Díky skutečně dokonale využitému prostoru nemuseli majitelé volit složité a nákladné designové vybavení, kterým by dispoziční nedostatky řešili. Vznikl tak interiér, ve kterém se snoubí příjemná atmosféra s funkčností," chválí byt Ing. arch. Klára Bukolská ze společnosti Velux.

Obytný prostor je otevřený a volně propojený i s chodbou, kterou prosvětlují

První místo. Obytný prostor je otevřený a volně propojený i s chodbou, kterou prosvětlují stěny z luxfer.

Porota také ocenila citlivé používání materiálů. Majitelé preferovali kvalitní, převážně přírodní materiály, které mají dlouhou morální životnost (doba, po kterou stavba vyhovuje z pohledu provozu, moderních trendů a komfortu užívání z hlediska využívání stavby) a postupem doby neztrácí na svém kouzlu.

Fotografie ukazují byt již po určité době používání a právě čas a spokojenost uživatelů je to nejpřísnější měřítko, které prověří jednotlivá řešení. Uznání poroty získaly i dětské pokoje, do kterých přichází světlo ze dvou světových stran.

"Dostatek přirozeného denního světla je pro zdravé a příjemné prostředí k bydlení klíčový. Díky způsobu rozmístění oken v dětských pokojích, která jsou umístěna ze dvou světových stran, je toto kritérium stoprocentně zajištěno," dodává architektka.

2. místoPeníze došly. Rodina si zařídila podkroví co nejlevněji

Na druhé příčce se umístil podkrovní byt zbudovaný z půdy rodinného domu v Uhlířských Janovicích. Příspěvek zaslali manželé Kamil a Květa Slavíčkovi. Ačkoli jeho stavba není zcela dokončena a prostory budou potřebovat ještě úpravy zařízení interiéru, porotu zaujal systematický přístup k realizaci přestavby. Velkorysá dispozice bytu, velmi dobré celkové řešení prostoru i kvalita zabudovaných materiálů byly hlavní body, které porota ocenila.

"Na tomto návrhu oceňuji nejen dispoziční a prostorové řešení, ale také koncepci postupné realizace bydlení. Z fotografií je patrné, že majitelé investují s rozvahou na správných místech," vysvětluje své rozhodnutí podpořit právě toto podkroví Ing. arch. Daniela Hanousková Boučková z Brna.

Podkrovní byt má dvě velké místnosti a koupelnu s toaletou.

Druhé místo. Podkrovní byt má dvě velké místnosti a koupelnu s toaletou.

Porota shodně oceňovala rozdělení výstavby do jednotlivých fází tak, jak se budou měnit potřeby rodiny. V rámci několika dalších let totiž chtějí doplnit obytnou plochu o samostatné dětské pokoje a zajistit tak odrůstajícím dětem soukromí.

Skromné, na první pohled neokázalé vybavení, má vtip a potvrzuje, že i bez předmětů módního designu lze zařídit pohodlné a příjemné bydlení. Porota nezná a neposuzuje kontext celé stavby, nicméně by doporučila lépe prosvětlit a provětrat prostor kuchyně.

3. místoČtyřčlenná rodina se usadila na sto let staré půdě v Brně

Třetí místo si vybojoval podkrovní byt z Brna, jehož rekonstrukci majitelé právě dokončili. Byt zaslal čtenář Petr Jebáček. Porotu zaujalo dobré základní členění bytu i využití otevřeného krovu v obytné části. Střídmé, čisté a kultivované řešení je symbolem tohoto podkroví, přesně vhodného pro mladý pár.

"Vybavení a uspořádání bytu je perfektně funkční a přitom estetické. Navíc musím ocenit celkovou prosvětlenost prostorů, díky čemuž byt působí optimisticky a velmi příjemně," pochvaluje Alena Řezníčková, redaktorka iDNES.cz.

Původní krov zůstal zachován.

Třetí místo. Původní krov zůstal zachován.

Anketa čtenářůDva roky tvrdé dřiny v podkroví se vyplatily

Vítězem ankety čtenářů iDNES.cz o nejlepší podkroví se stal Karel Kameník, majitel půdního bytu v Brně s počtem 700 hlasů. O šedesát osm hlasů předběhl rodinu, které došly peníze, a tak si zařídila půdní byt ze všeho, co našla. Přesto rodina neodchází s prázdnou. V hodnocení oborné poroty získala druhé místo. Celkové výsledky ankety najdete zde.

"Dva roky jsem hledal, dva roky tvrdě pracoval. Původně jsem ani netušil, jak náročné bude splnit si sen. Přál jsem si vyhlédnout z terásky útulného bytu v moderním střihu a spatřit Brno jako na dlani," popsal majitel své sny, které se mu nakonec splnily.   

Jeho podkrovnímu půdnímu bytu dominuje velký obytný prostor, rozdělený na čtyři zóny: odpočinkovou se sedačkou a televizí, kuchyňskou s barovým pultem, jídelní a vstupní. Komunikuje s ním také koupelna, přes velkou prosklenou stěnu je vidět téměř do celé místnosti. Majitel přiznává, že koupání je jeho velkým koníčkem.

Obytný prostor majitel při rekonstrukci zbavil příček a dodal mu vzdušnost,

Obytný prostor majitel při rekonstrukci zbavil příček a dodal mu vzdušnost, posléze i různou barevnost.

Součástí bytu je mezonet, který skrývá místo ke spánku i k práci. Neznalý návštěvník by jej však stěží objevil, schody vedoucí vzhůru totiž vtipně ukrývá zrcadlová vestavěná skříň, zbudovaná po délce jedné ze stěn. "Jde o náš hlavní úložný prostor, vejde se tam doslova vše od oblečení přes hudební nástroje až po nářadí. A že jsme jím po celé stavbě pořádně vybaveni," uzavírá vítěz ankety čtenářů.

Ceny pro výherce

Vítěze čekají hodnotné ceny za 50, 30 a 20 tisíc korun od firmy Velux dle jejich vlastního výběru. První místo v anketě čtenářů představuje výhru v hodnotě 10 tisíc korun, za tuto částku si majitel bytu může vybrat produkty značky Velux.

Ocenění obdrží bližší informace o výběru a předání cen e-mailem. Vítězům srdečně gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast v soutěži!

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Spojili dva půdní byty, mají úžasný mezonet v domě z 19. století

Hlavní obývací část „neruší“ pohled do kuchyně.

Získat v historickém centru Prahy mezonetový byt o ploše 270 metrů čtverečních se podařilo díky spojení dvou půdních...

Místo holubníku na půdě mají byt v podkroví. Občas je trápí vedro

Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a

Půdní byt v rodinném domě z roku 1850 si navrhl majitel sám. Pracuje jako projektant a ke stavařině má blízko. Podkroví...

Za dva a půl milionu si pořídili skvělý mezonet s výhledem na město

Osvětlení nad jídelním stolem zajišťuje designové svítidlo Engine (brněnský...

Prostor, světlo, dvě terasy a výhled na Petrov a Špilberk jsou hlavní přednosti bytu v Brně, který pro svou rodinu...

Najdete na iDNES.cz