Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší ozdobou lázně jsou květiny

aktualizováno 
Pokud máte koupelnu s denním světlem, je škoda nevyužít rostlin, které právě toto speciální vlhké klima vítají.
Pokud máte koupelnu s denním světlem, je škoda nevyužít rostlin, které právě toto speciální vlhké klima vítají. Pokud koupelně okna chybějí, je možné slunce nahradit zářivkou, která může zeleni za určitých podmínek stačit. A kdo se spokojí s květinami umělými, měl by vybrat ty, které v koupelně působí přirozeně.

Mikroklima koupelny se od ostatních místností značně liší. Díky páře a sušícím se ručníkům je zde poměrně vysoká vzdušná vlhkost, i když její hodnota značně kolísá. Daří se zde proto druhům rostlin, které vyšší vzdušnou vlhkost vyžadují, mimo jiné jsou to kapradiny či bromelie. Výběr rostlin dále závisí na teplotě - zda je stále vysoká, nebo se neustále mění, což lépe snesou odolnější druhy.

Přirozené světlo oknem

Okna v koupelnách bývají malá, světlomilné druhy je proto nutné umístit přímo u nich. Místa, kde je světla méně, mohou oživit kapradiny nebo popínavý břečťan. Výhodou jsou obvykle světlé stěny, které odrážejí světlo. Rovněž zrcadla zlepšují celkovou světelnost. Dalším faktorem ovlivňujícím rozmístění rostlin jsou stříkající kapky - listům mýdlo ani horká voda nesvědčí, a měly by proto být mimo její dosah Nevšední kouzlo mohou koupelně propůjčit některé druhy bromelií. Kořeny jim slouží jen k přichycení na skálu či kmen, nepotřebují tedy žádný květináč. Vodu přijímají ze vzduchu, i přes pobyt v koupelně proto vyžadují každodenní tušení. Jinak, kromě dostatku světla, nepotřebují vůbec nic a za oporu můžete zvolit cokoli dle fantazie třeba ulity či kousky dřeva. V blízkostí okna můžete pěstovat palmy, které vyvolají přímořskou atmosféru rozhodně lépe než mýdlo s vůní oceánu. Vysoký šáchor s jemnými listy či objemná monstera vytvářejí zase dojem pralesa. Něžné převislé kapradiny, jako je třeba netík, mohou splývat z polic či ze závěsných košů. Popínávé rostliny, jako je drobnolistý břečťan či fíkovník šplhavý, ozdobí stěnu (břečťan bez opory, fikovník nejlépe na tyči obalené mechem) či mřížku ze dřeva, proutí, bambusu či kovu, která působí vzdušně a může oddělovat část koupelnového prostoru.

Květinám stačí i světlo umělé

Kdo se nechce vzdát rostlin v koupelně, která nemá okno, může využít techniku. Není to však jednoduchá záležitost. Rostlinám nelze svítit jen občas - vyžadují pravidelnou fotoperiodu, v umělých podmínkách nejlépe dvanáct hodin světla a dvanáct hodin tmy. V žádném případě nestačí obyčejná žárovka. Použitelná je zářivka, která nehřeje a může být umístěná i třicet centimetrů nad rostlinou (intenzita světla klesá se vzdáleností od zdroje na druhou). Je také mnohem úspornější než žárovka, nyní je k dostání řada velmi šetřivých. Světlo ze zářivky však stačí jen druhům, které nejsou v tomto ohledu příliš náročné. Světlo, které plně nahradí sluneční záření, existuje také. Používá se hlavně k vědeckým účelům - pro pěstování rostlinných kultur. Cena takové zářivky se však pohybuje kolem tisíce korun.

Bez světla

Na trhu je v poslední době k dostání i řada umělých květin, na které je nutné si sáhnout, abychom uvěřili, že nejsou živé. Je však třeba vybrat ty, které budou v koupelně přirozené. Například břečťany či kapradiny. Využít můžete také některé suché květiny. Vzdušná vlhkost svědčí i jim! Nebudou se rozpadat, jak se stává v pokojích, kde je příliš suchý vzduch. Vždy potěší váza s řezanými květy vedle zrcadla.
Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Skvělý dům má hvězdné sousedy. Majitelé se ho po 22 letech zbavují

Wittering House stojí v obci West Wittering v anglickém Západním Sussexu....

Wittering House stojí v obci West Wittering v anglickém Západním Sussexu. Majitelé, kteří koupili dům v roce 1996, jej...Najdete na iDNES.cz