Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší kuchyně světa, kde si zejména muži plní své sny

  1:00aktualizováno  15:39
Ostrůvková řešení, chytré spotřebiče, závěsné systémy na zdi i na stropy. Nové kuchyně představují vlajkovou loď současných domácností. Stále častěji se v nich totiž objevují muži, kteří rádi vaří a jsou ochotni i víc investovat do jejich vybavení.

Ostrůvkové kuchyně jsou ideální nejen pro vaření, ale také setkávání s přáteli | foto: Nolte

Letošní lednový mezinárodní veletrh nábytku imm v Kolíně nad Rýnem a především jeho důležitá součást, výstava LivingKitchen, jasně ukázal, jak důležité postavení dnes lidé přikládají kuchyním.

Vaření se z "povinné" činnosti stává koníčkem. Různé kurzy vaření, vestavné kávovary, úžasné nože, vinotéky, ale i chytré spotřebiče včetně pečicích trub s připravenými programy pro konkrétní recepty přivedly do kuchyně už celou řadu mužů, kteří se jí dříve raději vyhýbali.

Spojení kuchyně a obýváku si vyžádalo změny především ve vzhledu čelních ploch kuchyňského nábytku

Spojení kuchyně a obýváku si vyžádalo změny především ve vzhledu čelních ploch kuchyňského nábytku

Dnes se naopak rádi chlubí svým kuchařským uměním, potřebují proto dokonalé vybavení. Trend, který ovlivnil i stále stoupající počet single domácností, se na podobě kuchyní odráží stále výrazněji.

Spojení s obývákem zase nutí designéry potlačit "kuchyňský“ charakter nábytku. S tím je spojen i důraz na funkčnost a snadnou údržbu, odolnost vůči mechanickému a tepelnému namáhání. Kuchyň je navíc stále víc o pocitech, proto si návrháři doslova hrají s různými systémy osvětlení, které dokáží vyvolat i romantickou náladu.

Typická současná kuchyně: ostrůvek, bílý lak, téměř bezúchytkové řešení

Typická současná kuchyně: ostrůvek, bílý lak, téměř bezúchytkové řešení

Bílá stále vede

Nepřátelé bílých kuchyní v lesku mají smůlu, nabízí se jich stále nejvíc. Němečtí výrobci (na rozdíl od italských) se alespoň snaží potlačit pro někoho až sterilní vzhled kombinací se dřevem nebo jemnými odstíny šedé či béžové.

Nejčastěji se objevují čelní plochy dvířek z dubu s rafinovaně hrubým povrchem, případně povrchové struktury připomínající přírodní materiály. Kombinuje se i sklo a dřevo, lesklý lak vypadá dobře s výraznými dezény tropických dřevin.

Spojení kuchyně s obývákem změnilo vzhled nábytku

Ústup úchytek je zcela evidentní. Důvodů je celá řada, u luxusních kuchyní jde však především o estetickou záležitost. Také se projevuje snaha nabízet čelní plochy spodních skřínek s minimem „čílek“, místo čtyř zásuvek jsou proto k vidění sotva dvě. Kromě čistšího vzhledu a bezpečnosti bývá i výrobně jednodušší (hlavně na skleněná dvířka) používat úchytky co nejméně. 

Bary vystřídaly ostrůvky

Ostrůvková dispozice, která nahradila dříve oblíbené barové pulty, se objevuje v nejrůznějších variantách. Díky ní se totiž kuchař v kuchyni nachodí jen minimálně, stačí jen se otočit a vše je po ruce. Často na ostrůvek navazuje plocha pro stolování, někdy funguje už přímo jako jídelní stůl.

U ostrůvků se objevuje velmi často i možnost nastavit různé výšky pracovní plochy

U ostrůvků se objevuje velmi často i možnost nastavit různé výšky pracovní plochy

Díky tomu dostávají nový vzhled i digestoře, které tvarem vypadají jako lustry. Závěsná provedení nahrazují typy připomínající dokonce plochá stropní svítidla. Opět se vrátily i odsavače, které se pouze vysouvají přímo z pracovní desky, aby se po skončení vaření vrátily na své místo. 

Lavice v blízkosti ostrůvkové kuchyně dávají možnost pohodlné komunikace s kuchařem (či kuchařkou)

Lavice v blízkosti ostrůvkové kuchyně dávají možnost pohodlné komunikace s kuchařem (či kuchařkou)

Ostrůvky počítají s tím, že se u nich nejen vaří, ale také představují místo setkávání s rodinou i přáteli. Hned vedle ostrůvků se proto objevují lavice s polštáři, které jen čekají na to, aby si „povaleči“ mohli povídat s tím, kdo právě připravuje jídlo.

Spojení kuchyně a obývacího pokoje pak vede designéry k netradičním řešením, od zavěšování skříněk ke stropu až po vytváření nábytkových polopříček. Prostě chytrá horákyně: spojená a zároveň oddělená kuchyně od obývacího pokoje.

Venkovský styl v moderním pojetí

Venkovský styl v moderním pojetí

Autor:


Témata: Digestoř

Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Myslivně vrátil podobu z 18. století. Náklady raději přestal počítat

Zbraslavská myslivna se zbavila všech novodobých nánosů a vrátila se do 18....

Ivan Pešek koupil myslivnu v Praze na Zbraslavi v době, kdy sloužila jako dům se třemi byty. Značně zanedbanou stavbu...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Další z rubriky

Žijeme v krabičkové době a zároveň vzpomínáme na vaření babiček

Litinové nádobí Le Creuset už neodmyslitelně patří k francouzské gastronomii....

Únorový veletrh Ambiente ve Frankfurtu, zaměřený na vybavení domácností, je především kontraktační akcí, není určený k...

Vánoce jsou velká zkouška pro žlučník i kanalizaci. Jak se ubránit

Vánoce jsou zkouškou pro žlučník i kanalizaci.

Hory smažených kaprů a řízků nedělají dobře nejen našemu zdraví, ale ani kanalizaci. O Vánocích bývá tento problém...

Podlaha a obklady změní celý styl kuchyně. Podívejte se na příklady

Komu nevyhovuje typický odstín cihly, může volit další barvy ze stejné série,...

Atmosféru a styl kuchyně ovlivní nejen nábytek, ale také zvolená podlahová krytina a obklady. Při rozhodování o vhodném...

Najdete na iDNES.cz