Základna domu má pouze 25 metrů čtverečních

Základna domu má pouze 25 metrů čtverečních | foto: ksa

Nejlepší dům roku: kolik stál? Nespadne? Odpovědi na všechny otázky

  • 16
Nečekané množství ohlasů a otázek čtenářů vyvolal jeden ze tří nejlepších rodinných domů roku 2007. Vypadá jako krystal, architekti používají výraz kónický tvar. Má základnu pouhých 25 metrů čtverečních, což vyvolalo dotazy jak o jeho stabilitě, tak o finančních nákladech na unikátní stavbu.

BYTOVÉ A RODINNÉ DOMY OCENĚNÉ V SOUTĚŽI GRAND PRIX ARCHITEKTŮ
najdete na www.idnes.cz/grandprix.

Dům v Černošicích získal v soutěži Grand prix architektů ocenění jako nejlepší rodinný dům roku 2007. Návrh Jána Studeného a Martina Vojty - ateliér David Kopecký a Jan Studený architekti/ksa – rozvířil neuvěřitelnou záplavu čtenářských dotazů a poznámek, e-mailů i telefonátů. - čtěte Návštěva v domě, který vypadá jako krystal

Vstup je možný i přímo do obytného prostoru

Vstup je možný i přímo do obytného prostoru.

Proto jsme požádali architekta Davida Kopeckého, autora koncepce modulového domu, o zodpovězení nejčastějších dotazů:

Jak náročná je stavba domu, který se dotýká terénu tak minimální plochou?

Díky skalnatému podloží bylo možné konstrukci založit výhradně na suterénním modulu technického zázemí, železobetonovém kvádru o rozměrech 5 x 5 x 3 metry (viz řez domem). Kónická podnož domu zvedá obytný prostor do výšky nad sousední střechu, k výhledu na deltu Berounky. Minimální plocha dotyku podnože s terénem uvolňuje malou strmou zahradu a výrazně zlevňuje založení stavby.

Vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám energií se řada dotazů týkala termoizolace. Jakou jste použili?

Tělo domu bylo realizováno jako prostorově tuhá železobetonová skořepina. Beton je zvnějšku osazen polystyrenovou termoizolací a následně omítnut cementovou stěrkou. Tepelné parametry pláště budovy jsou díky silné vrstvě polystyrenové izolace nadstandardní.

Modulový koncept domu, který váš ateliér vyvíjí již řadu let, počítá s velkými prosklenými plochami. Jsou zde technická omezení pro velikost třeba posuvných oken?

Limitní rozměry posuvných hliníkových výplní končí někde kolem tří metrů. V tomto formátu jsme je použili například u staveb v Košicích a ve Stupavě. Modulový koncept jsem se snažil vysvětlit v rozhovoru na Archiwebu, kde jsou také odkazy a dokumentace našich předchozích realizací ověřujících tento systém skladby domu.

A jako vždycky – o peníze jde až v první řadě. Takže kolik?

Součástí  zadání projektu bylo udržet rozpočet do šesti milionů korun. Od toho se odvíjel výběr standardních materiálů, radiátory, dřevěné okenní rámy a podobně. Povrchy v interiéru - obklady v koupelnách, typ dřeva použitý na dělicí příčky - úprava zahrady atd. jsou již rozhodnutím investora. V případě této realizace architekt dodal jen základní kódy - geometrii konstrukce, systém posuvných dělicích stěn, doporučení zachovat interiér železobetonového těla stavby v syrovém stavu a dřevěné masivní podlahy.Ostatní je dílem investora, který tak přijal část odpovědnosti za finální vzhled svého domu.

Dům "krystal" se setkal s velmi pozitivním ohlasem u odborníků, který názor vás zaujal nejvíc?

Odborné kritiky domu v Černošicích i ohlasy, které tato stavba vyvolává u veřejnosti, nás samozřejmě velmi těší. O to více, že jde o první realizaci naší kanceláře v Čechách. Podařilo se zde realizovat prototyp domu navržený systémem, který dokáže na základě požadovaného programu a parametrů pozemku skládat překvapivě živé, efektivní tvary odvozené výhradně z algoritmu vnitřní modulové skladby stavby. Černošice jsou první z řady konstrukcí, které tímto systémem můžeme postavit, a věřím, že k tomu dostaneme příležitost.

Řez domem  s kónickým tvarem

Řez domem s kónickým tvarem

 
Návrh: Ján Studený a Martin Vojta, spolupráce Matúš Vallo - Ateliér David Kopecký a Jan Studený architekti/ksa

PARAMETRY DOMU
Zastavěná plocha parteru 25 m²
Celková užitná plocha: 200 m²
Balkon a zahradní terasa 15 m²
Střešní zahrada 120 m²
Obestavěný prostor 850 m²

Zahradní molo slouží i jako venkovní zahrada

Zahradní molo slouží i jako venkovní zahrada


Taký krátky manuál

Recenze Mira Hazuchy dokumentuje osobitou formou dojmy z návštěvy domu :

Na ceste

Je to pomerne ľahké nájsť - vybehneš po serpentíne - samozrejme v Černošiciach vedia, čo je serpentína - niekoho sa spýtaš - párkrát odbočíš takmer na vrcholovej planine - pomedzi kadejaké domčeky - ktoré sú úplne zovšadiaľ z každej strany.

A už si tam, trošku neveríš, že aj takto to môže vyzerať tak blízko Prahy

Toto je ono – nie toto už určite - horizont sa stráca - cesta padá, ako niekde pri mori, krásne borovice - iba nebo v diaľke, vôňa stredomoria - vľavo poniže niečo prijemné a nenápadné, ba až normálne – netušil si, že je to také jemné, že? Nad plotom je len jeden obdĺžnik a cez neho v diaľke nejasne vidíš maličký prístav Praha - to bude ono, pochybnosti už nie sú.

Tak si pod ním, nie vedľa neho, ale pod ním

Aha, tak takto to je! – nečakane sa to rozbalilo - cítiš vzrušenie? – dobre, tak si pod ním – parádny boulder – Clarke aj Kubrick práve navždy miznú v čiernom mystickom monolite, lebo Pythagoras tu zaparkoval svoje lamborghini – takže preberáš normálny výraz od robotníkov s fúrikom a lopatami v okolí – všetko je vlastne úplne ok – viacmenej podvedome si to namieriš k akejsi štrbine – po klasických deravých prefabrikátoch, ktoré možno niekedy zarastie tráva – ale máš asi šťastie, že divokosť tu ešte žije – za chvíľu ju poriadok utlmí.

Vchádzaš do domu a užívaš si to

Nastúpil si do drionu, čo opúšťa zem – áno, je to iné ako bežne – schody sú skvelé, však? Úžasné zuby – okamžite si ideš ľahnúť na stenu – a aj na ďalšiu stenu - domáci to nerobia? Ach, asi bude treba tie šikmé steny eliminovať – ale deti to nedovolia a pre teba tu ešte sú – a ty vieš, že cestou späť si isto sklopíš v aute tienidlo – a budeš kričať – zahoďte olovnice.

Vybiehaš po schodoch hore a rozhliadaš sa okolo seba, ignoruješ možnosť vybehnúť von a automaticky vyrážaš k veľkému nekompromisnému výhľadu.
A opäť zúbky – vybiehaš hore - napravo stará mama niečo žehlí – zdá sa, že sa cíti ako doma - ale zažila aj vojnu určite – cítiš blízko tú veľkú možnosť vybehnúť von – ale tá vec skôr vyzerá, akoby niečo nasávala - a tak radšej ideš rovno k obrovskému výkladu na druhej strane – a zrazu si ako prievan či mierne urýchlená častica nedokonalého fotónového dela.

Áno, to tmavé betónové nebo ťa tlačí a vonku je niečo silnejšie, vlastne nemáš na výber – tak veľmi ťa to mohutné prázdno na konci priťahuje, lebo dnes a stále tam bude horizont – prenádherné, tak po toto sa sem oplatí ísť, však? - Ešte dobre, že tu nežiješ - pozeráš do šialenej diaľky a už vlastne nič nepotrebuješ.

Po nasýtení sa diaľavami sa snažíš pochopiť štruktúru vnútorného priestoru

Trošku sa spamätáš a trošku sa rozhliadneš - ale, aká pekná dedinka – malé domčeky, ideš od jedného k druhému, cez ne a okolo – aha, tu sa spí – tu sa hrá – v domčekoch je všetko čo treba – každý sa vyciká a umyje doma - a potom sa všetci stretnú na námestí – super, však? Shyamalan s Lynchom sa tiež bavia - výborný byt – ach, pardon, vlastne dom - ale vezmi si fotku s borovicami a rýchlo z nej niečo vystrihni.

Potom dostaneš ponuku vybehnúť na strechu, výborne

Aha jasné - je tu strecha - trošku počkaj – vrčia malé otváracie mršky - zase tie chutné zúbky hladkáš nohami - a zrazu si ako makak v korunách stromov – znovu hľadíš opantaný do diaľky - nasilu zatvor oči a je tu bazén a záhrada - no je to trochu kruté - k zemi je to ďaleko - takto sa vyoperovať – radšej si ľahni na štrk a uži to – tak ďaleko, tak blízko – na povalu sa však neskryješ.

Zbiehaš naspäť a asi ti to nestačí

Zase si späť – máš pocit, že si musíš sadnúť k tej obrovskej obrazovke – určite, keď prídeš domov – budeš nešťastný zo svojich chodieb a stien – budeš liezť na stromy či pouličné lampy - a ešte vieš, že si nestíhal čítať titulky a potrebuješ ísť na ten film znovu – zrejme terapeutický dom.

mihazu