Vítězem se v kategorii postavených budov stal úsporný rodinný dům v Brandýsku

Vítězem se v kategorii postavených budov stal úsporný rodinný dům v Brandýsku | foto: sphaericus.cz

Nejlepší dřevěný dům roku 2010 stojí v Brandýsku na Kladensku

  • 29
Domy s jednoduchým vzhledem a přehlednou dispozicí, které se "nestydí" za to, že jsou ze dřeva. Takové se porotcům soutěže Dřevěný dům 2010 líbily nejvíce.

Na pražském veletrhu Dřevostavby 2010 byly minulý týden vyhlášeny výsledky třetího ročníku architektonické soutěže Dřevěný dům. V kategorii Návrh nízkoenergetického rodinného domu zvítězil projekt architekta Ondřeje Mundla, na němž spolupracovali Ivan Štefan a Tomáš Pivnička.

V kategorii Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům, v níž se letos soutěžilo poprvé, získali první cenu Pavel Griz a Patrik Zamazal z ateliéru MOLO architekti za dřevostavbu v Brandýsku u Kladna.

Soutěž Dřevěný dům

V kategorii Návrh nízkoenergetického rodinného domu zvítězil projekt architekta Mundla

"Chtěli jsme ocenit takové návrhy, které budou kvalitní jak po stránce architektonické, tak technické. A myslím, že se to podařilo - oba vítězné domy jsou skvělými architektonickými díly. Oceňuji především to, že je z nich na první pohled vidět, že jsou to domy ze dřeva," komentuje předseda poroty, architekt Pavel Horák.

Z projektu rovnou na pozemek

Minulé ročníky soutěže dávaly účastníkům větší volnost, takže vznikala odvážnější díla, která ovšem mnohdy nebylo možné využít v praxi. Letos byla pravidla přísnější.

O SOUTĚŽI

Třetí ročník soutěže Dřevěný dům pořádaly Nadace dřevo pro život, Moravskoslezský dřevařský klastr a Asociace dodavatelů montovaných domků. Účastnilo se jej 42 architektů s 24 soutěžními pracemi. Oceněno bylo osm návrhů nízkoenergetického rodinného domu a tři realizace. Na odměnách bylo rozděleno 300 tisíc korun. Soutěž pokračuje internetovou anketou o nejhezčí návrh, hlasuje se od
3. března do 31. března na www.drevenydum.org.

"Autoři museli promyslet a vypracovat podklady, které po projektantech požaduje stavební praxe, a ne jen formální stránku návrhu," vysvětluje Jan Řezáč z Nadace dřevo pro život, která soutěž pořádala. To se sice projevilo v nižším počtu přihlášených návrhů, ale zase by podle většiny z nich bylo možné dům skutečně postavit.

"Musím pochválit vysokou úroveň zpracování technické části dokumentace. Na druhou stranu právě snaha o to neudělat chybu vedla u mnohých návrhů k osvědčeným a tradičním řešením. Soutěž by přitom mohla ukazovat nové cesty v použití materiálů či konstrukcí," hodnotí místopředsedkyně poroty Jitka Beránková.

Čtěte vE STŘEDU V MF DNES

Zajímá vás, jak se bydlí v dřevostavbě, která zvítězila v kategorii už postavených rodinných domů? Návštěvu najdete v příloze Bydlení
MF DNES, která vychází ve středu 3. března.

.