Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší čeští designéři si jako cenu odnesli "ušoulané" vázy z porcelánu

  1:15aktualizováno  1:15
Sáňky, konvice, židle. Za tyto i další návrhy získali nejlepší čeští designéři ocenění za rok 2010. Absolutním vítězem se stalo Studio Olgoj Chorchoj, které obdrželo jak cenu Designér roku, tak i Grand designér roku, protože získalo nejvíce nominací ve všech kategoriích.

Slavnostní předávání cen ve Stavovském divadle: ceny pro Olgoj Chorchoj | foto: Kristina Hrabětová

Studio Olgoj Chorchoj neboli Michal Froněk a Jan Němeček si letos mohli odvážet ceny "na sáňkách". Za ty byli ostatně nominováni na cenu Designér roku 2010. Ovšem nejen za sáňky pro Ton, ale také za lampy Teo pro Brokis, čajové konvice From pro Kavalierglass, kazetové podlahy Organic pro Ardeco či kolekce nápojového skla pro Bohemia Machine.

Olgoj Chorchoj, sklenice From pro Kavalierglass

Designér roku: Olgoj Chorchoj, sklenice From pro Kavalierglass

Ocenění, která se udělovala nejlepším českým designérům či firmám již popáté, převzali zástupci studia Olgoj Chorchoj společně s dalšími nejlepšími 12. února na slavnostním večeru ve Stavovském divadle v Praze. A protože letos získali od Akademie designu České republiky, kterou tvoří 54 kurátorů, teoretiků designu a publicistů z České republiky i ze zahraničí, i největší počet nominací, patřil jim i titul Grand designér roku 2010. V letošním roce bylo celkem nominováno 209 designérů a firem. Tříkolové hlasování pak určilo ty nejlepší.

Designér roku: Olgoj Chorchoj, sáňky pro TON

Designér roku: Olgoj Chorchoj, sáňky pro Ton

Ceny pro nejlepší

Do designérské síně slávy vstoupila dlouholetá kurátorka Uměleckoprůmyslového muzea a teoretička designu Alena Adlerová, která se ve své publicistické činnosti zaměřila na design 20. století. Je to poprvé, kdy tuto poctu získal  teoretik, zatím patřila pouze designérům.

Fotograf roku: Ester Havlová

Fotograf roku: Ester Havlová

Mezi fotografy zvítězila letos Ester Havlová, a to za mapu pražského metra a podíl na monografii českého architekta Josefa Gočára. Z grafiků zaujal nejvíce Robert V. Novák, který vytvořil vizuální styl Západočeské univerzity v Plzni, grafický design výstavy Bílkova vila a grafickou podobu knihy Sial.

Titul Výrobce roku získala firma Ton za kolekci nábytku. Ne náhodou. Tato značka spolupracuje v posledních letech velmi úspěšně s těmi nejlepšími českými i zahraničními designéry. V kolekci pro rok 2010 to byli například právě René Šulc a Olgoj Chorchoj.

Výrobce roku: TON, kolekce nábytku 2010

Výrobce roku: Ton, kolekce nábytku 2010

Módní designérkou roku se stala Hana Zárubová, která se pro svou kolekci inspirovala zdravotnickými pomůckami. Nazvala ji pak příznačně "fix-you". Titul Objev roku si odnesl Jan Plecháč za sedací mobiliář Icons – sedací soupravy a křesla z drátů. V kategorii Obchod roku pak zvítězila galerie Křehký.

Objev roku, Jan Plecháč, sedací mobiliář Icons

Objev roku, Jan Plecháč, sedací mobiliář Icons

Cenu udělovala letos podruhé rovněž veřejnost. Ocenila designéra Reného Šulce za návrhy židle Era, lampy a kolekce hraček Afrika. Hlasující si mohli vybírat z nominovaných v kategorii Designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku a Módní designér.

Cena veřejnosti: René Šulc, kolekce hraček Afrika

Cena veřejnosti: René Šulc, kolekce hraček Afrika

Proč se design vyplatí

Nejlepší designéři získali k ocenění i porcelánové vázy, jejichž autorem je grafický designér Petr Babák ze studia Laboratoř, který v roce 2009 vypracoval vizuální styl, informační systém a knihu pro pražskou Národní technickou knihovnu. Loňský Grand designér si podle svých slov "ušoulal" poprvé 3D předmět. Pro příští laureáty by mělo cenu vytvořit právě studio Olgoj Chorchoj.

Petr Babák, loňský držitel ceny Grand designér, autor cen pro letošní vítěze

Petr Babák, loňský držitel ceny Grand designér, autor cen pro letošní vítěze

Designér roku získal od ministerstva kultury částku 70 000 korun. Výrobci roku zase uhradí ministerstvo průmyslu a obchodu účast na příštím Designbloku v hodnotě 100 000 korun. Cenu 50 tisíc korun pro držitele titulu Objev roku přidala Česká spořitelna.

 

Grafický designér roku: Robert V. Novák

Grafický designér roku: Robert V. Novák

Mnohem důležitější než finanční částky spojené s cenami je však skutečnost, že právě návrhy nejlepších českých tvůrců pomáhají českým firmám uspět doma i v zahraničí. To bylo ostatně vidět o víkendu na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem, kde firmy Kavalierglass, Bohemia Machine či Moravské sklárny Květná slavily velké úspěchy právě s výrobky navrženými těmi nejlepšími designéry, kteří přebírali ceny ve Stavovském divadle.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

V Ostravě je trochu jiný hotel. Podívejte se, co bylo pod sádrokartonem

V restauraci byly krásné původní klenby s železnými nosníky schované pod...

Hotel city.city od ateliéru Dependlab najdete v městské části Ostrava-Přívoz, která koncem 19. století prošla výraznou...

Dům muže, který nezažil MeToo. Ve své posteli měl dvacet tisíc žen

Dům si nechal Wilt Chamberlain postavit ve stylu  brutalismu.

Wilt Chamberlain patří k nejlepším basketbalistům v historii NBA. Byl velmi svérázný a takový je i jeho dům postavený...

U Brna si rodina postavila dům 4+1. Je moderní, jednoduchý a praktický

Přízemní stavba s plochou střechou je velmi jednoduchá, tvarem kvádr o půdorysu...

Rodina si kousek od Brna postavila minimalistický dům Zen Home od ateliéru Hiconcept manželů Marešových. „Parcelu jsme...Najdete na iDNES.cz