Nejlépe chutná na zahradě

Pochutnat si na dobrém jídle přímo na zahradě či na terase není vůbec špatné.
Pochutnat si na dobrém jídle přímo na zahradě či na terase není vůbec špatné. 1 odpočinek na zahradním lehátku je přece něco víc než poleháváni na pohovce v bytě - člověk je na čerstvém vzduchu.

A jak vybírat zahradní či terasový nábytek? Na prvním místě je samozřejmě pohodlí. To ovšem neznamená jen konkrétní tvar a typ křesla - momentálně je největším hitem odpočivné lehátko, nejlépe s kolečky, aby se s ním dalo snadno "cestovat" po zahradě ale také to, jak náročný je nábytek na údržbu nebo zda bude nutné jej schovávat před každou dešťovou sprškou.

Kam s nábytkem

Zahradnímu nábytku by se často mohlo říkat stěhovací, protože vyjma zimních zahrad se musí podle počasí neustále stěhovat sem a tam. Usnadnit si práci znamená pořídit si nejlépe sklopné židle. Totéž platí i o křeslech. Židle či křesla, která není možné složit, je třeba mít alespoň možnost "stohovat", aby zabrala co nejméně místa a bylo možné je i jednoduše chránit před deštěm a prachem. Obchodníci nabízejí příslušné igelitové "návleky" za pár set korun. Oceníte je hlavně u plastového nábytku. Ten má sice řadu výhod - bývá cenově poměrně dostupný, lehký, tedy snadno přenosný, nevadí mu zima ani slunce, ale zároveň má neuvěřitelnou schopnost přitahovat veškerý prach z okolí. Jeho povrch totiž bývá doslova nabit statickou elektřinou. A protože ve stínu plastový nábytek studí a na slunci pálí, zpravidla se bez textilních sedáků neobejdete. Pak je samozřejmě krycí návlek potřeba nejen na zimu, ale i na noc, aby byl nábytek včetně sedáků chráněn před deštěm a prachem. V jiné situaci jsou majitelé nábytku z teaku, z něhož se vyrábějí trupy lodí. To samo hovoří o tom, že voda mu nevadí. Ovšem něco za něco, v tomto případě získáte pohodlí za výrazně vyšší cenu. Odpočivné lehátko vás přijde na dvacet tisíc a víc, židli pořídíte tak za šest až sedm tisíc korun. Tento nábytek však vypadá tak dobře, že jej můžete klidně postavit i v interiéru. Navíc jej lze bez jakýchkoliv výhrad architektů použít i na zahradě starých stylových domů, což se o levném plastovém nábytku rozhodně tvrdit nedá.

Pokušení z ratanu

Ratanový nábytek, který se u nás začal prosazovat asi před deseti lety, je vyrobený z plazivých, popínavých či šplhavých lián z čeledi arekovitých neboli z pralesních popínavých rostlin dosahujících délky mnoha metrů a parazitujících na svém okolí. Má řadu výhod, ale do exteriéru patří pouze typy vyrobené z neloupaného ratanu. Tomu totiž nevadí ani případný déšť. Ve vlhku se mu také nic nestane, takže jej můžete na zimu klidně uložit i v chatě nebo několik měsíců neobývané chalupě. Loupaný ratan - poznáte jej podle toho, že bývá mořený, je už choulostivější, ale čas od času ho lze při velkém úklidu i osprchovat. Životnost kvalitně zpracovaného ratanu je srovnatelná s dubovým nábytkem. Pohodlně lze odpočívat třeba v křesle starém i více než sto let. Ten, kdo touží po barevném "proutí", kterému by nevadil déšť, bude ovšem muset zvolit umělý materiál. Žádané je hlavně vlákno Hularo, které vydrží jakoukoliv nepřízeň počasí. Přitom většinu lidí při pohledu na křesla či stolky z tohoto materiálu ani nenapadne, že jde o umělý materiál. Ceny se však pohybují poměrně vysoko, asi kolem osmi tisíc i víc za křeslo.

Tipy na zahradu

Cenově dostupný dřevěný nábytek představují výrobky z borovice a smrku, musí být však dokončen lazurovacím luxolem. Tuto úpravu je nutné jednou za rok či dva obnovit. Litinový nábytek vydrží také ledacos a může klidně zůstat venku i přes zimu. Zpravidla se kombinuje se dřevem se speciální úpravou. Na litinové části se nejčastěji používají komaxitové barvy v různých odstínech. Lavička tuzemské výroby stojí kolem čtyř tisíc. Zloději vám ji asi neodnesou, protože přetahovat přes plot lavičku vážící kolem 80 kilogramů není právě legrace. Nábytek z taveného hliníku a se spoji z nerezové oceli je oproti litině podstatně lehčí. Židle vás přijde asi na dva a půl až tři tisíce, levnější bývají typy s výpletem. Celohliníkově provedení je nejdražší.