Nejen vínu svedcí korek

- Dohadum o tom, zda je lepší drevená nebo laminátová podlaha, se Portugalci jen smejí. Vedí své. Krome skvelého portského je tato zeme totiz proslulá také produkcí korku. Pochází odtud více nez polovina jeho veškeré svetové výroby - a tedy i korkových podlah. Jenze zatímco portské se uz po celá staletí vyrábí stejným zpusobem, podlahový korek se za posledních pár let podstatne zmenil.

Kdo si myslí, ze korková podlaha znamená jen hnedé dlazdice prírodního korku, ten se velmi mýlí. Korek se dnes nabízí od smetanových odstínu az po zelené, modré nebo tmave bordové valéry. Na trhu se uz také objevily korkové podlahy s oznacením Eco Cork Art, které svým vzhledem pripomínají kámen, drevo nebo klasické keramické dlazdice. Metr ctverecní techto podlah prijde asi na 1400 korun. „Díky novým barvám a dezénum muzete na svých podlahách vytváret zcela unikátní varianty pripomínající mozaiky, koberce ci dlazbu, tvrdí José Leandro z firmy Amorim, „dulezité je však také to, ze jde o stoprocentní prírodní výrobek. Pozadované vzory vám výrobce muze zpracovat v pocítaci a pracovníci firmy, která vám bude podlahu pokládat, pak dostanou presný technický „rozkres své práce.
Kdo se chce spolehnout na vlastní fantazii, muze zase podle Ludmily Kubíckové z firmy LiKOR pouzít prírodní korek, a ten pak podle barevného rešení interiéru upravit pomocí oleju na jakoukoliv barvu, od bílé az po cernou.
PLOVOUCl KOREK ŠETRl NERVY SOUSEDU
U korku se však nemení jen barvy. Napríklad nekomu se muze zdát, ze lepení korkových dlazdic je príliš pracné, a proto se rozhodne dát prednost radeji plovoucí drevené nebo laminátové podlaze. Plovoucí podlaha se skutecne pokládá velmi snadno a rychle, stejne ale ušetríte cas a námahu u plovoucích podlah s oznacením Wicanders. Jejich základ tvorí korkové jádro, které je chráneno korkovou nebo drevenou dýhou s vrstvou odolnou proti oderu. Teprve pod korkovým jádrem najdete drevotrískovou desku typickou pro plovoucí podlahy a navíc základovou vyrovnávající drevenou dýhu. Celá lamela má pak výšku devet milimetru. Díky svému mekkému „sendvicovému slození je velmi príjemná a pohodlná pro chuzi.
Korková plovoucí podlaha však šetrí nejen klouby, ale také sluch. Zkoušky totiz prokázaly, ze takzvaný krocejový hluk se u techto podlah snizuje az o desítky decibelu. A to obyvatelum mnoha panelových domu, kde sousedé díky neposedným detem, hlucné televizi nebo tancícím návštevám spolu obcas „komunikují jen formou bušení smetáku do stropu a „vyzvánením do stoupacek radiátoru, zní témer jako rajská hudba. Zvýšit tuto zvukovou izolaci muzete ješte tím, ze pod plovoucí korkovou podlahu pouzijete korek v rolích, jehoz tlouštka je dva milimetry. Metr ctverecní této podlozky prijde asi na 100 korun. Další decibely „uberete tím, ze na zed pouzijete obkladový korek. Za plovoucí korkovou podlahu Wicanders, na kterou dává výrobce záruku deset let, pak zaplatíte podle typu a provedení asi 1200 az 1700 korun. Bohuzel se brzy ocekává urcité zvýšení cen.
VLASTNOSTI, KTERÉ DOKÁZE JEN PRlRODA
Korek je naprosto ojedinelý zvukový a tepelný izolant, který výrobci dodnes neumejí nahradit umele vyrobenými náhrazkami. Nevadí mu strídání teplot, sucho, ani vlhko - a to i tehdy, kdyz na nej bude napríklad voda pusobit velmi dlouhou dobu. Proto ho uz nejstarší civilizace pouzívaly na plováky rybárských sítí nebo na korkové zátky. V 17. století byly nalezeny rímské amfory uzavrené korkovými zátkami, jez se dochovaly v dokonalém stavu. Korek má totiz velmi unikátní houbovitou strukturu, a proto se chová také jako vynikající bariéra par. Korkové obkladové desky tak najdou uplatnení v koupelnách, ale také tam, kde krome vlhkosti pusobí nepríjemný chlad. To se týká zejména bytu v pudních vestavbách nebo pokoju koncících nedostatecne izolovanou štítovou zdí. Obkladové desky stojí asi 250  az 270 korun za metr ctverecní.
Jako tepelný izolant je pak korek naprosto nedostizný. Dodnes se proto pouzívá dokonce pri kosmických letech. Bezného spotrebitele poteší tato jeho schopnost hlavne v detských pokojích, kde si malí caparti hrají rádi prímo na zemi, nebo v chladnejších loznicích.
Korek však mají rádi nejen zimomrivci, ale také lékari. Doporucují ho všem, které trápí alergie na prach. Korek je totiz chemicky neutrální a bez statické elektriny, nepritahuje proto prach. Porádek muzete udrzet snadno pouhým setrením podlahy vlhkým mopem. Korek s ochrannou lakovou vrstvou vydrzí samozrejme i „nápor vylité tuše, vodových barvicek nebo inkoustu. To o kobercích tvrdit opravdu nelze. Lakované dlazdice Ipocork stojí kolem 550 az 800 korun za metr ctverecní.
POD KORKEM MUSl BÝT CISTO
Kdyz se korkové dlazdice objevily u nás na trhu, doporucovalo se spolehnout se pri jejich lepení na vlastní síly a šikovnost. Jaroslav Kocour z firmy Lukor však bývá trochu skeptický: „U lepených dlazdic není nejvetším problémem samotné polození dlazdic, ale dokonalé vysterkování a príprava podlahy.
Laik totiz jen tezko odhadne vlhkost podlahy - ta u lepených dlazdic nesmí být vetší nez tri procenta - a muze zcela zbytecne šetrit i na sterce. Povrch pred pokládáním musí být dokonale cistý a hladký. To je práve úkol sterky. Ta navíc brání zvýšenému prosakování lepidla do betonu. Pokud podceníte kvalitní vysterkování nebo vlhkost, pocítejte s tím, ze se vám mohou jednotlivé dlazdice pri okrajích vzdout jako plátky salámu pri smazení na pánvi. Korek pak muzete vyhodit. Podlahy z kamene a keramiky se pred pokládáním korkových dlazdic vyrovnávají cementovým poterem a navrch se pridá opet podlahárská sterka. 


 

Z korkových dlaždic či lamel lze vytvářet jakékoliv vzory, a to i díky široké barevné škále