Při hledání obejděte více bytů, abyste měli srovnání.

Při hledání obejděte více bytů, abyste měli srovnání. | foto: Profimedia.cz

Nejdůležitější věci, které musíte zvážit, než si vyberete byt

  • 1
Udělali jsme chybu. Měli jsme vzít ten byt s balkonem, byl navíc větší a blíž centru města. Pokud vás po přestěhování do nového bytu pronásledují takové myšlenky, zřejmě jste při hledání správné nemovitosti něco podcenili. Co všechno si musíte rozmyslet, než si pořídíte nové bydlení?
1. Umístění nemovitosti
Všechny požadavky je dobré si předem sepsat, rozdělit je na ty, z kterých nemůžete a nechcete slevit, a na takové, u nichž si dovedete představit kompromis. Mezi těmi důležitými bude určitě lokalita - nebudete přece bydlet někde, kde se vám vůbec nelíbí, jenom proto, že tam zrovna byly volné byty nebo se tam prodávaly levněji než jinde.

2. Velikost a dispozice
Slevit obvykle není možné ani z velikosti a dispozice bytu - čtyřčlenná rodina se do garsonky prostě nevejde. Ale na druhou stranu, ve velkém bytě vám později - až děti odrostou a odstěhují se - zbude spousta zbytečného místa. Proto myslete také na budoucnost.

3. Druh vlastnictví
Neméně zásadní bude, jestli je byt v osobním, či družstevním vlastnictví. A to i kvůli financování. Dnes už je sice možné dostat hypotéku i na byty v obecním či družstevním vlastnictví, říká se tomu předhypoteční úvěr. Ale vyřídit ho je komplikovanější a úroky bývají vyšší. Podmínkou pro získání úvěru navíc je, aby byl byt nejpozději do roka převeden do osobního vlastnictví.

4. Umístění bytu v domě
Další požadavky na byt jsou sice také důležité, ale ne tak zásadní jako ty předchozí. Řeknete si například, že chcete mít okna na jih a západ, protože máte rádi v bytě teplo. Ale dostanete výhodnou nabídku na jinak úplně vyhovující byt, jenže s okny na východ a sever. Zřejmě zaváháte, zda jsou sluneční paprsky opravdu tak důležité.

Podobné to bude třeba s balkonem či terasou. Nebo s tím, v jakém patře se byt nachází, zda k němu patří garáž či sklep, jestli je v domě výtah. To všechno jsou věci, z nichž můžete více či méně slevit. Avšak pozor na to, abyste později nelitovali - až třeba budete starší a nezbude vám než tahat nákupy do čtvrtého patra v domě bez výtahu.

5. Okolí domu
Věnujte pozornost okolí bytového domu - zda tam vždycky najdete volné místo na parkování, jestli je tam dost zeleně. Důležité je rovněž, jak daleko to budete mít do nejbližší samoobsluhy nebo obchodního domu, do školy či školky, na zdravotní středisko, na sportoviště a za zábavou.

6. Dopravní dostupnost
Pokud právě nefandíte bydlení v rušném centru města a dáváte přednost klidu, zjistěte si, jak složité bude dojíždění. Předem si ověřte, že nebudete limitováni dvěma autobusy či vlaky za den. Trasu, kterou budete pravidelně jezdit třeba do zaměstnání či za rodinou, si předem vyzkoušejte, abyste později nebyli zaskočeni.

7. Cena bytu
Byt budete určitě vybírat i podle ceny. Pokud zavoláte do realitní kanceláře, vždy se informujte na koncovou cenu bytu. Některé firmy je totiž prezentují bez provize nebo bez daně z přidané hodnoty a lidé si pak mylně myslí, že je byt levnější. "Při prohlídce, nebo dokonce až při rezervaci bytu bývají nemile překvapeni," upozorňuje David Černík z realitní kanceláře Maxima Reality.

Abyste měli jistotu, že prodávající sumu nenadsadil, porovnejte ji s cenami podobných nemovitostí v místě. "Vždycky však získáte jen orientační cenu. Například přízemí a okna na sever jsou vždy levnější, protože je tolik zájemců nepreferuje," dodává Petr Illetško z realitní kanceláře AAAbyty.cz. Pokud si na byt budete brát úvěr, nezapomeňte si předem ověřit, že vám banka půjčí tolik peněz, kolik potřebujete.

8. Technický stav bytu
Vybraný byt osobně navštivte. "Neměli byste koupit první, který uvidíte. Prohlédněte si alespoň tři byty, ale zase ne více než deset, pak byste se ve výběru ztratili. Realitní trh je navíc poměrně rychlý, takže nemovitost, nad kterou byste měsíc váhali, už nemusí být k dispozici. Ideální počet je mezi třemi až sedmi byty," doporučuje Petr Illetško.

Byt pozorně projděte a třeba i za pomoci odborníka zkontrolujte jeho technický stav. "Pozor dejte hlavně na skryté vady, tedy zda do bytu ve vyšším patře nezatéká, jestli jsou v pořádku stoupačky, zda těsní okna," doplňuje David Černík. Rovněž se zajímejte o to, v jaké "kondici" je bytový dům, zda je například zateplený a jestli jsou zrekonstruované společné prostory.

9. Vybavení, nutnost rekonstrukce
Zvažte, zda máte chuť a čas vrhnout se do rekonstrukce bytu v původním stavu, nebo jestli si pořídíte byt už zrenovovaný. Obě varianty mají své přednosti i nevýhody: byt před rekonstrukcí pořídíte levněji, můžete si ho upravit podle svého vkusu, ale počítejte s dalšími investicemi.

Zrenovované bydlení je na pořízení o něco dražší, musíte se smířit s vkusem předchozích majitelů, ale zase to budete mít bez práce a bez peněz navíc. Někteří prodávající nabízejí byt i s vybavením.

"Takový si většinou koupí ten, kdo jej chce pronajímat, nebo ten, kdo dojíždí za prací a potřebuje ho pouze na přespání," říká David Černík. Petr Illetško k tomu dodává, že zařízením se člověk při koupi bytu nesmí nechat ovlivnit. "To se dá vždycky vyměnit, s bytem jako takovým už je to mnohem komplikovanější."

10. Důvěryhodnost prodeje
Pokud byt nabízí seriózní realitní kancelář, obvykle vám k němu poskytne všechny potřebné dokumenty. Jestliže nemovitost pořizujete přímo od prodávajícího, zjistěte si o něm co nejvíce informací.

"Ověřte si, komu byt doopravdy patří, zda není zadlužený, jestli na něj není uvalena exekuce nebo věcné břemeno," radí David Černík. Takové informace získáte například ve výpisu z katastru nemovitostí. Je dobré se poptat i na to, jak funguje společenství vlastníků či družstvo a správa domu a kolik se platí do fondu oprav.