Množstevní automatika dovoluje prát i s menším množství vody

Množstevní automatika dovoluje prát i s menším množství vody | foto: Electrolux

Nejdražší ohřívač vody je pračka, na vlastní praní potřebuje energie málo

  • 101
Ohřev vody představuje u praček 80 procent z celkové spotřeby elektřiny. Otáčení bubnu neboli praní si totiž vystačí s 20 procenty. Chtít ušetřit za elektřinu proto vyžaduje prát při nižších teplotách.

Nové typy praček spotřebují v porovnání s 15 či 20 let starými pračkami asi o 60 % méně elektřiny, hlavně díky tomu, že jim postačí téměř o 75 % méně vody. Ohřívají tak o desítky litrů vody méně.

Výrazně lze ušetřit také volbou programu. Kdo pere místo na 90 °C jen na 60 °C, ušetří kolem 25 % elektrické energie. Rozdíl spotřeby na ohřev vody mezi vyvářkou a teplotou na 30 °C je pak doslova propastný.

Podle typu pračky se totiž při programu s teplotou 90 °C spotřebuje 6 až 9krát více elektrické energie než při "třicítce". Zbytečná bývá také předpírka, která zvyšuje spotřeby vody i elektrického proudu.

Podle chemiků přitom vysoká teplota na kvalitu praní už u moderních přípravků vliv nemá. "Základem pracích prášků a gelů jsou dnes enzymy, jenže ty se v teplotách nad 60 °C neprojeví, tam fungují už jen bělidla," vysvětluje doktor Robert Klos z firmy Henkel.

Tryska kropí prádlo v širokém úhlu, docílí se tak lepší účinek praní i máchání

Tryska kropí prádlo v širokém úhlu, docílí se tak lepší účinek praní i máchání

Vyprat i zašpiněné prádlo na 30 °C není až tak nemožné, jak by se mohlo někomu zdát. Nové typy enzymů, které byly testovány v nezávislé německé zkušebně WfK na 119 základních skvrn, totiž prokázaly, že začínají reagovat už ve studené vodě, takže zvládnou vyprat prádlo už při 30 °C. Prvním přípravkem, který začal nové složení využívat, se stal Persil Gold Plus Cold Active.

Vyvářka nutná není

Tradice praní prádla ve vysokých teplotách vznikla kvůli tomu, že mýdlo reagovalo teprve během nich. Ani vyváření oblečení či plenek pro miminka není podle doktora Klose nutné: "Postačí teplota 60 °C, ta zničí i roztoče. U vyvářky jde maminkám a babičkám hlavně o pocit, že udělaly pro děti maximum."

Vysoká teplota škodí navíc někdy i pračce. Zvyšuje se při ní usazování vodního kamene, zejména v případě tvrdé vody. "Speciální změkčovače vody jsou však většinou zbytečné, kvalitní přípravky je totiž v sobě již obsahují," upozorňuje doktor Klos.

Vedle volby programu s nižší teplotou lze šetřit i jinak. Když nemáte pračku s tzv. množstevní automatikou, která si sama řídí množství vody a tím i spotřebu energie, měli byste prát až po jejím naplnění. Pračky vybavené tzv. přímým vstřikováním mají nižší spotřebu vody, a tím i energie na její ohřev. 

"Pokud je pračka vybavena funkcí Time manager, můžete si sami určit délku doby praní nebo množstevní automatiku. Není tak nutné využít celou kapacitu bubnu pračky a spotřeba vody, a tím i energie, je výrazně nižší," vysvětluje Milan Landa z firmy Electrolux.

Parní pračka LG Electronics se spotřebou A++

Parní pračka LG Electronics se spotřebou A++

Parní pračka LG Electronics

Parní pračka LG Electronics

Speciální kategorii představují tzv. parní pračky. Například LG Steam Wash se před dvěma lety stala první pračkou na světě s energetickým hodnocením A++.


Témata: Electrolux, Henkel, LG, Persil